יאנוש קורצ'ק

מסע חייו של יאנוש קורצ'ק

התחלה קצרה וסיכום

יאנוש קורצ'ק נולד ב22 ביולי 1878 בורשה. היה רופא,מחנך,עובד חינוכי , סופר ,פעיל חברתי ,היה יהודי ופולני קורצ'אק היה ממבשרי הפעילות למען זכויות הילד ושוויון הזכויות לילדים. בתי היתומים שהקים וניהל היו אחד הניסיונות המוקדמים בחינוך דמוקרטי , שכללו גם בית דין של ילדים. אחד מהחלוצים בתחום שיקום ילדים ובני נוער ואבחון חינוכי, ומחלוצי המחקר בתחום ההתפתחות הפיזית והנפשית של הילד. חיבר ספרים בתחום התאוריה והמעש של החינוך, לצד ספרי ילדים. בימי השואה, כשהגיע תורם של ילדי בית היתומים שלו בבגטו ורשה להישלח לטרבלינקה סירב להצעה להינצל לבדו ובחר ללכת למוות בטרבלינקה עם חניכיו, ובכך הפך לאחד הסמלים ההיסטוריים-יהודיים הגדולים של ימינו‏.

מקצועות ופעילויות חברתיות


בשנת 1916היה בין 16 החברים שהקימו בווינה את "השומר הצעיר".

הצטרף ל"בניים החפשיים" לכל המאוחר בשנת 1925 היה חבר בלשכת "כוכב הים" של הפדרציה הבינלאומית "זכויות האדם" ("Le Droit Humain"), שמטרתה "להשלים בין כל בני האדם המופרדים במחיצות הדת, וחיפוש אחר האמת תוך שמירת כבודו של האדם השני"‏.

היה חבר ב"עמותה הוורשאית להיגיינה" ו"העמותה למחנות הקיץ לילדים". יצא למחנות קיץ לילדים פולנים-יהודים שאורגנו על ידי העמותה. בשנת 1990הצטרף לעמותת "עזרה ליתומים", עמותת גמילות חסדים יהודית, שמאוחר יותר בנתה את "בית היתומים" שקורצ'אק התמנה למנהלו.בשנים הבאות פרסם מספר ספרי ילדים.

מלחמת העולם השנייה, גטו ורשה ומחנות ההשמדה

בחודשים האחרונים של חייו חי בגטו ורשה . נברלי ניסה להשיג לו תעודות מזויפות מן האזור הארי של העיר, אך קורצ'אק סירב לעזוב את הגטו ובעצם לעזוב את חניכיו.בוקר באוגוסט 1942, שטחו של הגטו הקטן הוקף על ידי פלוגות אס-אס ושוטרים אוקראינים ולטביים. בזמן השלב העיקרי של השמדת אוכלוסיית גטו ורשה, קורצ'אק דחה שוב הצעות להצלה, כי לא היה מוכן לנטוש את ילדיו ועובדיו בבית היתומים. ביום הגירוש הוביל קורצ'אק את מסע חניכיו למחנות ההשמדה. קורצ'אק צעד בראש גלוי, בנעליים צבאיות גבוהות אוחז בידיהם של שני ילדים‏

למה לדעתנו הוא דמות מופת?

לדעתנו יאנוש קורצאק דמות מופת מיפני האהבה והאכפתיות שלו לילדים ועל בתי היתומים שהקים שבהם נתן לכל הילדים להרגיש בשוויון . כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה נכלא לגטו אם ילדיו למרות שבאפשרותו להציל את עצמו ולבסוף כאשר באו לאסוף את הילדים למחנות ההשמדה היתה לו עוד אופציה להינצל מהמוות אבל הוא החליט להישאר אם ילדיו ונהרג ביחד איתם ובכך הפך לאחד הסמילים ההיסטורים-יהודים בימינו.
ולדמות המופת שלנו.
Big image