נפוליאון בונפרטה

(מגישים: עילי הדר וגיא פפושדו) תאריך ההגשה: 3.1.16

תעודת זהות על נפוליאון

שנה ומקום הולדתו: 15 באוגוסט 1769,אזאקסיו צרפת

הוריו: קרלו בואונפרטה,ליטיציה רמולינו

סיפורי ילדותו: נפוליאון היה ילד חכם מאוד בעל השכלה רבה והצטיין במתמטיקה,הוא הרבה בקריאת ספרים מהעת העתיקה.וניתן לראות זאת בכך שכאשר היה בן 9 נסע לצרפת לצורך לימודים. הוא למד צרפתית והחכים בתחומים רבים.הוא בלט בתחום הצבאי עוד מגיל 14.הוא שאף להתגייס לחיל הים.לאחר שנתיים בצבא הוא השתחרר בעקבות מות אביו והדרדרות המצב הכלכלי.

השכלה: הוא הצטיין בהרבה תחומים בחיים כגון: היסטוריה,מתמטיקה,צרפתית ופיקוד צבא.

מאפייני אישיות בולטים,כושר הנהגה,שאפתן,חכם,מתוחכם,אמיץ.

צרפת ערב עלייתו של נפוליאון לשלטון: לאחר שחזר לפריז ב1799 הוכרז למפקד הצבא,זמן קצר אחר-כך יזם את הפיכת 18 בברימר שהעלתה אותו לשלטון יחיד, ובכך באה לקיצה התקופה הקצרה בה הייתה צרפת דמוקרטיה לאחר המהפכה.

14 ביולי 1789: נפילת הבסטיליה הייתה אירוע מרכזי בסוף המהפכה הצרפתית ולאחר מכן אף שימשה כסמל המהפכה,כיבושה בידי המהפכנים הייתה אות למרד נגד המלך.האירוע מצויין עד היום בצרפת בחגיגות מרד הבסטיליה.

חלק ב. מלחמת רוסיה-צרפת

בחרנו בנושא זה כיוון שזה נראה נושא מעניין ואף מאתגר ומעשיר את היידע על נפוליאון והמלחמה שהייתה נקודת מפנה בתקופת שלטונו.

ביוני 1812 תקף נפוליאון את רוסיה.כי ככל הנראה חשב שאם יביס את המעצמה היחידה שיכולה להתמודד מולו הוא ישלוט בכל אירופה. בראש צבא גדול פלש נפוליאון לרוסיה בקיץ, ובתחילה השיג ניצחונות גדולים: חלק גדול מהצבא הרוסי הושמד, וכעבור חודשיים עמד נפוליאון בשערי מוסקבה,שהייתה נטושה ושוממת מכלל תושביה. הרוסים נקטו מדיניות משונה, בעת נסיגתם הם הציתו מבנים, שדות ויבולים, כדי למנוע אספקה מן הצבא הכובש וכך, ככל שהתקדם הצבא הצרפתי בכיבושיו, הלכו והתארכו קווי האספקה של פריטי ציוד ומזון. לנוכח החורף הרוסי המתקרב, החליט נפוליאון לסגת מערבה.


בנסיגה הממושכת דרך שדותיה וכפריה השרופים של רוסיה לכיוון מרכז אירופה, סבלו החיילים ומתו בהמוניהם מן הקור הנורא, מרעב וממחלות, ללא בגדים מתאימים לחורף, מזון ותרופות. פרשים קוזקים היו תוקפים אותם חוזרים ונעלמים. הצבא המפואר הפך לאספסוף כושל וקטן. מ-400 אלף החיילים שיצאו לכבוש את רוסיה בקיץ, חזרו לגרמניה בין 30 אלף ל-50 אלף בלבד. נפוליאון שוב נטש את צבאו המתפורר ומיהר לפריז כדי לארגן כוחות חדשים.
סיכום והסקת מסקנות

הסיכום של גיא: מה שלמדתי על נפוליאון מכל העבודה שעשינו זה שנפוליאון איש אמיץ וחזק שאין בוא פחד ושהוא חכם מאוד לפי דעתי הוא מנהיג גדול וחשוב ששינה את ההיסטוריה אבל אני לא חושב שהוא היה צריך לנסות לכבוש את רוסיה כי גם בלעדיה היית לו אימפריה מספיק גדולה וחזקה לסיכום דבריי השכלתי מאוד מהעבודה.

הסיכום של עילי: מה שלמדתי על נפוליאון זה שהוא היה מנהיג גדול חכם ואסטרטג מצויין,הוא היה תלמיד חכם מאוד ושאף להצלחה בהרבה תחומים.היה לו כושר מנהיגות מצויין והוא היה סוחף. לדעתי הוא לא היה צריך להיכנס לסכסוך ומלחמה עם רוסיה שהיא מעצמה חזקה כי הוא סיכן את חייליו ואת המעצמה שלו.לסיכום נהנתי מאוד על העבודה עם שותפי לעבודה גיא והשכלתי רבות מכך.

מקורות מידע שבהם נעזרנו

ויקיפדיה-נפוליאון בונפרטה

הספרייה הדיגיטלית של מטח

youtube