אז מה היה לנו?

חודש אוקטובר

שלום לכולם,

שעון חורף התחיל ...

עבר חלף חודש אוקטובר, מלא בארועים והתחלות..

בכל השכבות היו אסיפות הורים- תודה למחנכים , לרכזות וליועצות על ארגון והובלה של ערבים מכובדים.

המגמות התחילו את מגוון הפעילויות שלהם : ברוך, מירב,תמי, כוכבה יספרו על חלק מהן.

ציינו לפני שבועיים את יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין כמנהגינו ב"קפה דילמה" ,שכבת י"א הכינה את הטקם ליום זה , טל תרחיב בהמשך.

הרבה דברים קרו בחודש האחרון ולא את הכל נביא כאן.

כמה דברים חשובים לידיעתכם:

בחודש האחרון נוספו לביה"ס 4 מכשירי ברקו חדשים, לכל ארבעת הכיתות נרכשו וילונות אשר אוטמים מאור והם יותקנו בזמן הקרוב- אנא הקפידו לשמור על הציוד יקר הזה. בזמן האחרון נשארו שני מכשירי ברקו דולקים 24 שעות סתם כך..וגם מזגנים.

אני רוצה לציין כי הולכת ומתגבשת מועצת תלמידים פעילה בהנהגתה של ענת שניידרמן אשר בימים אלה אנו עובדים יחד איתה על ריענון התקנון והשינויים יתפרסמו בקרוב.

ביוזמתם של איציק ועמית חידשנו את אימוני יום שישי בבוקר. אימון מרוץ לשיר להורים ומורים מתקיים מידי יום שישי בשעה שש וחצי בבוקר מתאספת קבוצת הורים ומורים לאימון מרוץ לשיר , מומלץ לכל מי שיכול להגיע.


ב-20 בנובמבר תתקיים בערב בביה"ס הרצאה של ד"ר יוסי הראל, ד"ר יוסי הראל-פיש הינו ראש תוכנית המחקר הרב לאומי על התנהגויות סיכון של ילדים ונוער הנערך בכ-50 מדינות בעולם. ומשמש כמדען הראשי של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, ד"ר הראל-פיש הינו בעל שם עולמי ונחשב כאחד החוקרים המובילים בישראל במחקרים חברתיים. בשלושת העשורים האחרונים היה שותף ליוזמה, לפיתוח ולהשמה של מחקרים לאומיים ובינלאומיים. בעשור האחרון פיתוח ד"ר הראל-פיש את מודל "חוסן נעורים" המהווה אסטרטגיית התערבות לצמצום תופעות של אלימות והתנהגויות סיכון תוך התמקדות על העצמת גורמי החוסן המרכזיים המחוללים את רווחתם הנפשית, החברתית והתיפקודית של ילדים ונוער. מודל זה הוטמע בהצלחה רבה בעשרות בתי ספר ורשויות מקומיות.

הרצאתו ממונת ע"י אגף החינוך בעיריה שראה חשיבות רבה להביא אותו בפני ההורים , בשיתוף עם ועד ההורים נעשה מאמץ גדול לגייס את ההורים להגיע לערב זה והוא מומלץ כמובן לכם כמורים ובודאי כהורים.


עירית
יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה - קפה דילמה/ טל פרנק

יום הזיכרון לרצח יצחק רבין התחיל כמנהגינו ב״קפה - דילמה ״ כאשר התלמידים מציגים את הדילמה בפני חבריהם ומנהלים את הדיון הכיתתי. הסוגיות בהן דנו התלמידים נסובו סביב תפקידה של התקשורת המדינה דמוקרטית :האם לדווח, או לפרש.

כל תלמידי בית הספר צפו בסרטו התיעודי של הבמאי דן קציר ״יצאתי לחפש אהבה, תכף אשוב״ בשבוע שקדם ליום הזכרון. הסרט מציג את המציאות בארץ בשנים 1994-1995 ומעלה את סוגיית התקשורת כמציגה מציאות , לעיתים מגמתית, כפי שאמר דן קציר בסרטו : ״המציאות מסתירה את מה שאני רוצה לראות״.

שיאו של היום היה בטקס שהכינה שכבת י״א ומחנכת יא3 אסתי אילן. הטקס התמקד בזכותה של מדינה דמוקרטית להתמודד עם המחלוקות בתוכה בצורה חוקית והראה את ההסלמה בהסתה.

העיתונאי ב. מיכאל כתב בטורו, בעיתון "ידיעות אחרונות":"למען האמת, י"א בחשוון כלל אינו צריך להיות יום של אבל, וגם לא של התייחדות ... עניינו האמיתי הוא ברצח, ולא בנרצח. אלה הממקדים אותו באיש שמת, מבטיחים כי תוך זמן קצר יהפוך היום הזה למטרד מייגע, ומחמיצים את ההזדמנות... לנסות ולהפיק מן המעשה הנורא הזה את שמץ הלקח ההיסטורי והחינוכי שעדיין ניתן להפיק ממנו...חברה של בני אדם היא חברה שיש בה מחלוקות, וי"א בחשוון הוא יום לציון השפל אליו עלולה להידרדר חברה שלא יודעת לחיות עם המחלוקות שיש בתוכה.

תודה לתלמידים על הטקס יוצא הדופן, לרותם פירסטטר שהייתה אחראית על התפאורה המיוחדת, לאסתי שהקדישה שעות רבות לעבודה עם התלמידים, לדפנה בק שעבדה עם התלמידים על דיקציה ועמידה מכובדת ולאורי ומגמת המוזיקה על השירים הנפלאים. תודה למורים אשר שלחו טקסטים נוספים .

שבוע תנועות הנוער בתיכון

במסגרת שבוע תנועות הנוער התקיימו בתיכון "הדרים" מעגלי שיח בהם השתתפו כ- 40 חניכים מתנועות הנוער השונות: צופים, הנוער העובד והלומד, בני המושבים וכנפיים של קרמבו. עלו מספר שאלות לדיון: מדוע בחרו להצטרף לתנועת הנוער, מהו הערך המוסף אותו מקבלים בתנועה, האם ביה"ס נותן ביטוי לתלמידים החברים בתנועות הנוער? כיצד יכולים חברי תנועות הנוער לבוא יותר לידי ביטוי בחיי ביה"ס, והאם, לדעתם, קיימים ערכים המשותפים לשתי המסגרות?

בעקבות השיח יזמו תלמידי תלמידי הנוער העובד והלומד שיעור לקראת העצרת לקראת יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין על החשיבות של מעורבות וקביעת עמדה, השיעור הועבר בכל שכבת י"ב במסגרת שיעורי אזרחות , ואנו מקווים להמשך שיתוף פעולה.

סיור בוואדי ערה מגמת ערבית/ תמי גלבוע

בשבוע החולף יצאו תלמידי י"א וי"ב של מגמת ערבית לסיור לימודי בואדי עארה.

אחת המטרות שלי בהובלת המגמה היא הכרת דוברי השפה.

ואדי עארה הוא אזור מרהיב ביופיו, עורק תחבורה חשוב בישראל ויש בו ריכוז גדול של ישובים ערבים.

הסכמי רודוס ב1949 כללו את ואדי עארה בתוך הקו הירוק, אך הקו הירוק חתך מספר ישובים בואדי והפריד ביו משפחות, מלחמת ששת הימים טשטשה את הקו ואפשרה את חידוש הקשר ואילו האינתיפאדה השנייה הביאה לבניית גדר ההפרדה ושוב יש נתק בין שתי הקבוצות.

סיירנו בין הישובים ב"ברטעה" אשר גורלה שפר עליה גורלה וגדר ההפרדה מחבקת גם את חלקה המזרחי ( מה שיוצר מצב סוריאליסטי), אֻם אלפחם ובבאקה אלע'רביה ותצפתנו על האזור מנקודות שונות.

בית המדרש הישראלי / יהודה שרון

המפגש התקיים בחדר המורים שהיה מלא מפה לפה, התלמידים והוריהם בצוותא עם הצוות החינוכי, ישבו לשעה קלה של התנתקות מחיי היום יום ועיסוק בחיי עולם. השאלה שעמדה במוקד האירוע הייתה – מה עדיף? אמת או צדק, שלום או חסד. מושגים שלעיתים סותרים זה את זה, מה שמכונה בלשוננו "התנגשות של ערכים".

המפגש החל בלימוד משותף של קטע מן התלמוד, התלמידים נטלו את הפיקוד ולימדו את המבוגרים את הסוגיה של "כיצד מרקדין לפני הכלה?" התנגשות הערכים העולה מן התלמוד היא – האם מותר לשקר לכלה ולהגיד לה כמה שהיא יפה או שמא האיסור לשקר הוא מוחלט ואין מקום לפשרות.

ורד לימדה אגדה מתובלת בהומור ומירב ניתחה את שירו של יהודה עמיחי "במקום שבו אנו צודקים". גם מקומם של מאיר אריאל ואמיר גלבוע לא נפקדו.

תקוות כולנו היא שנמשיך לנוע במקביל בשתי הדרכים ודמות הבוגר שלנו תישא את חותמו של האזרח המשכיל, הסקרן והמצליח, הנוטל אחריות על סביבותיו בשילוב עם פיתוח עצמי. כמו שכתוב על שער הכניסה שלנו: "וחביב אדם שנברא בצלם" וגם "איש את רעהו יעזורו".

תודתנו שלוחה לכל מי שנטל חלק באירוע החשוב הזה, החל מן המנהלת שיזמה ודחפה לחדש את המסורת שהחלה בימי המנהלת שקדמה לה ועד למורות שסייעו בסידור, בכיבוד ובהכנת העזרים. תודה מיוחדת שלוחה להורים שתיבלו את הערב בנוכחותם המרנינה.


"לשבור" את קירות הכיתה, לתת חוויית למידה מזווית שונה... מורחב היסטוריה הלך לקולנוע כמעט ספונטנית...

אתם יודעים מה, אין כמו תחילת השנה, כשאין מבחנים לבדוק, כשהטפסים השונים יכולים לחכות לפני מילויים, והעיקר, התלמידים עוד "טריים" בלמידתם, ובטח במורחב, ובטח במורחב שעוסק בארה"ב וביפן, כך שזוהי התקופה שמאפשרת מרחב רב יחסית ל"חגיגות תוכן", כך אני קורא לדברים שנולדים לפעמים כשבאה המוזה. קראתי ביקורת אחת (לא מחמיאה במיוחד) וראיתי טריילר של סרט חדש בשם "המשרת". הסרט מבוסס על סיפור אמיתי של משרת שחור שעבד הרבה שנים בבית הלבן תחת 7 או 8 נשיאים,הגיש קפה, סידר סכו"ם, שמע מה ששמע אך התרכז במקצועו שאותו אהב. הנשיאים באו,התחלפו, אחד נרצח-קנדי, והכל על רקע הסוער של ארה"ב, ארץ האפרטייד אז, אם ההפרדה הגזעית, עם פגיעות חמורות בשכר אך גם זוהי ארצו של מרטין לותר קינג, של ה"כוח השחור" , של הנשיאים שניסו להתמודד עם הסוגייה. זוהי גם הארץ ששלחה את בניה לוויטנאם ועוד. הסרט מגלגל את סיפור של אמריקה בעיניו של משרת שחור. לטעמי, סרט דידקטי מדי, שטוח קצת כי רוצה לגעת בהרבה ופוגע בעומק, אך, הוא מצביע על תובנה מרכזית אחת לדעתי-הפער בין החלום האמריקאי הכלל אנושי-ניסח אותו תומס ג'פרסון, בעל העבדים ואיש אשכולות מיוחד מווירג'יניה בהצהרת העצמאות(1776) שאותה ניסח-"כל בני האדם נבראו שווים"..., אז הפער הוא בין החלום הזה לבין המציאות שהייתה אחרת לגמרי, פשוט בצורה זועקת...

הצעתי לתלמידים להתארגן ולצפות בסרט ואחרי הצפייה לדון במה שצפינו. כולם נענו, הביאו אישורי הורים באופן זריז להפליא, התיישבנו וצפינו. המעניין הוא-מה שאחר כך התנהל -שיחה פתוחה על החיים, כי הסרט מזמן כזה דבר. הסרט, למשל, עוקב אחרי גורלם של 2 בניו של המשרת-אחד הפך ללוחם זכויות השחורים, השני-התגייס למלחמת וויטנאם וחזר בארון-אז מה זה פטריוטיזם, האם ניתן להצדיק את הבחור שמתגייס ומקריב את חייו למולדתו אשר , לא מאפשרת לו ללמוד בבה"ס עם הלבנים וכו'? הסרט עוקב גם על חיי הזוגיות של משרת ואישתו ועוד דברים. מניתי את אלה משום שהתלמידים התייחסו אליהם. השיחה הזו על כוס קפה בארומה,בקניון ערים בכפר סבא, מאוד חיממה את ליבי, בסופו של דבר מה אנו צריכים?

לגרום לתלמידים שלנו לחשוב על התכנים שאנו מלמדים כאשר התכנים הם רלוונטיים לנו, קודם כל, ואז, אולי, "להדביק" את התלמידים.

אתם מוזמנים ליהנות מטריילר שבלינק ובמיוחד מתמונה אחת שצילמנו טרם כניסתינו לאולם הקולנוע החשוך.

בברכה, ברוך גוסקין. http://www.youtube.com/watch?v=p2u0sGBwIas


סיור לימודי מגמת ניהול עסקי / כוכבה יצחק

בתאריך 13/10/13 יצאה מגמת ניהול עסקי לביקור ב"ביטוח ישיר" בפתח תקוה. (בעזרתו ואדיבותו של רועי אש)

במהלך הסיור שמעו התלמידים הרצאה ממנהלת משאבי אנוש של "ביטוח ישיר" בנושא גיוס מיון קליטת עובד חדש ,שירותי רווחה והטבות הניתנות לעובדי החברה . התלמידים ביקרו באגף המכירות וצפו במהלך עבודתם של המוקדנים (מכירת ביטוחים דרך הטלפון).

ההרצאה העשירה את ידיעותיהם של התלמידים בתכנים הנלמדים בשיעור,התלמידים למדו שהחומר הנלמד בכיתה מיושם בשטח בארגונים. בהמשך נסענו לביקור במרכז החושים בחברת "קוקה קולה" בבני ברק, שם התלמידים ראו כיצד מייצרים את משקה הקולה ללא מגע אדם, במקביל עברו פעילות מהנה וקיבלו שי מהחברה .

ברצוני להודות לאילנה דורון ושלומית הוכנר על השתתפותם ועזרתם הרבה במהלך הסיור, לרועי אש שעזר בארגון הביקור ב"בטוח ישיר".


צהרי ספרות למגמה / מירב

יריית הפתיחה של שנת הלימודים ב "מגמת ספרות", התקיימה במסגרת מסורת "צהרי-ספרות".

תלמידי המגמה השתתפו במפגש גיבוש עם השחקן ובוגר בית הספר, רותם קינן (" מי מפחד מהזאב הרע").

לאחר מכן, השתתפו במפגש יוצא דופן עם השחקן והבמאי דור צווגנבוים ("השמינייה" ו"בלוז לחופש הגדול"), מפגש זה עסק ב"הומור בקולנוע" ולווה בקטעים ממבחר סרטים.

שיאו של המפגש, בצפייה בהצגה : "הנמר", הצגת יחיד של השחקן רמי ברוך. ההצגה עוסקת בכוחו של הסיפור לרפא ולברוא מציאות!

תלמידנו, זכו להצצה מאחורי הקלעים, כשהשחקן רמי ברוך קיים לאחר ההצגה, שיחה מרתקת וחשף את תהליך העבודה שלו וחלק עמנו תובנות מההצגה.

מעבר ל"מזון הרוחני", כמובן שדאגנו למזון גשמי... בין לבין, נהנו התלמידים מפלאפל משביע וטעים!