זהירות מוקשים!

שחר טייטלר וסיון בן מוחה

סיפור רקע

במשך שנים ידוע הכלב כידידו הטוב של האדם ובימנו גם מקובל מאוד לגדל כלבים בתור חיות מחמד, אך אם זאת הוא גם מסוגל להזיק לאדם בצורה כזו או אחרת ולכן חוקק "חוק הסדרת הפיקוח על כלבים" בשנת 2002 חוק זה הסדיר את הפיקוח על הכלבים במקרי פגיעה ברכוש או בנפש ע"י הכלב (נשיכה או כל פגיעה פיזית) במרוצת השנים נוספו חוקי עזר במספר ערים על מנת להגדיל את גודל האכיפה של הפיקוח על חוק בעלי חיים אך עדיין חוק פיקוח על בעלי חיים לא כלל את העניין של השארת צואה של בעלי חיים במקומות ציבוריים

כיידוע כל כלב במהלך היום חייב לצאת לטיול על מנת שיוכל להשתחרר ולהוציא את צרכיו בעקבות כך כל כלב שיוצא לטיול מטיל את צרכיו ברחוב הולם רוב האנשים כן פינו ואספו את צרכיו של כלביהם אך במרוצת השנים דבר זה נעשה לנדיר ולכן כיום ניתן לראות ברחובות המון מפגעי סביבה של הכלבים.

בשביל זה נוצרו בשנים האחרונות חוקי עזר של הערים אך הם עדיין לא הרתיעו מספיק בעלי כלבים.

בחרנו בנושא זה מכוון שזו בעיה שמעסיקה אותנו.
העובדה כי בעלי כלבים שיוצאים עם כלביהם לטיול ואינם אוספים אחריהם את צרכיו של הכלב ובכך גורמים לזיהום הסביבה ופגיעה בהולכי הרגל המסתובבים בסביבה הסמוכה לה. ובתור אזרח פשוט במדינה דבר זה גורם לבעיה רצינית בעקבות הזיהום הסביבתי הגדול ואינו מאפשר לאזרח הפשוט להסתובב ברחוב בלי לחשוש שמה יידרך על צואת כלבים.
במהלך העבודה יצא לנו לחשוב על ליקויי הראיה, הם שלא יכולים לראות את טווח ההליכה שלהם ולא יודעים אם יש גללי כלבים באזור נפגעים מכך הכי הרבה. אנו מקוות להעלות את המודעות לכך.
חוץ מאנשים גם בעלי חיים נפגעים מזיהומים ומחלות שיש בגללים כאשר הם מתקרבים אליהם.

במהלך העבודה שמנו לב שבערים יש חוקים ואכיפה של איסוף גללי ברחוב. הערים עצמן הן שקבעו את החוקים ואוכפות את החוקים כך שיש ערים ומועצות (כמו אצלנו) שאין חוק בנושא זה ואנו התושבים נפגעים מכך.

כלבים בישראל:


המרכז הארצי לרישום כלבים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות מציין שעד היום (מ-2005) נרשמו בו למעלה מ-662 אלף כלבים בישראל. כיום, רשומים במאגר 383 אלף כלבים חיים (מתוכם 198 אלף זכרים לעומת כ-184 אלף נקבות). המאגר נועד לסייע לרשויות לסייע בפיקוח על הכלבים בישראל ועל בריאות החיות והציבור.


הגזע הכי אהוב בישראל: הלברדור.

במשרד החקלאות מציינים כי גזע הכלבים האהוב ביותר על הישראלים הוא הלברדור, אומצו כלבים מגזע זה בכמות הכי גדולה בשנה השביעית ברציפות.

כלבים בערי ישראל: תל אביב בשנים האחרונות היא בירת הכלבים הצפופה ביותר בישראל עם כמעט 32 אלף כלבים. ראשון לציון אחריה במקום השני, זו השנה השנייה ברציפות עם 14,233 אלף כלבים. ירושלים במקום השלישי ברשימה עם 12,763 כלבים, חיפה במקום הרביעי עם 12,376 כלבים.

בריאות: עפ"י נתוני המאגר, 62% (239 אלף כלבים) מכלל הכלבים הרשומים במאגר, מחוסנים. הנתונים במאגר תלויים בדיווחי הווטרינרים ובדיווחי הבעלים על מות החיה האהובה. כדי לסייע בצמצום אוכלוסיית הכלבים חסרי הבית בישראל, החוק כיום מחייב עיקור וסירוס הכלבים. 68% מהנקבות עוקרו (כ-126 אלף) וכמעט 40% מהזכרים (כ-78 אלף) עברו הליך של סירוס.

קצת כתבות בנושא..

מאמר ראשון:

בשיחות שלא לציטוט עם גורמים בעיריות עולה, כי כמות התלונות של תושבים על מפגעי מוקשים ריחניים תוצרת הכלבים נמצאת במגמת עליה, למרות הגברת הטלת הקנסות על בעלי כלבים סוררים. בעיריית תל-אביב מאשרים, כי רק בשנה האחרונה ניתנו 390 דו"חות והתקבלו למעלה מאלף תלונות במוקד העירוני, כשאחוז ניכר מהן הוא בגין הותרת צואת כלבים על מדרכות ושטחים ציבוריים

"קשה לתפוס את בעלי הכלבים על חם ברחובות, כי מרביתם יוצאים לטיול בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב, ואז אין הרבה פקחים פעילים בשטח. כשאין מי שירתיע, אנשים לא מקפידים על האיסוף ולכן קל יותר לבצע פעילות אכיפה במוקדים ידועים של ריכוזי כלבים", אומר גורם בכיר בנושא האכיפה בערים הגדולות. "יש מגבלה של כוח אדם וקשה לכסות שטחים גדולים. בסופו של דבר זה עניין של תקציב, חינוך הציבור והרתעה באמצעות צילום העבירה וקנסות".

מאמר שני:

צואת כלבים ברחוב נחשבת כמפגע תברואתי עבור ההולכים על שתיים ועל ארבע. עבור כלבים - זו דרך קלה להידבק בטפילים ותולעים, דוגמת תולעת הפארק, שעלולה לגרום למוות במקרים מסויימים. כלבים בעלי נטייה לאכול כל הנקרה בדרכם, נמצאים בסיכון גבוה של הידבקות.

אך לא רק ההולכים על ארבע נתונים בסכנה. גם ילדים ומבוגרים חשופים להידבקות בתולעים מסוגים שונים, חלקן נדירות.

כך למשל, תינוקת בת שנתיים ממנצ'סטר בבריטניה, נפלה בספטמבר האחרון על האדמה במהלך משחק באזור ילדים מגודר בפארק ציבורי.

במהרה התברר כי לילדה נגרמה דלקת קשה שהתפשטה למוח, לאחר שניגבה את עינה השמאלית והכניסה לתוכה שאריות של צואת כלבים. הרופאים ציינו כי אם הדבר לא היה מטופל תוך 72 שעות, התינוקת היתה מתעוורת לחלוטין ועלולה היתה למות. המפגש עם הצואה הותיר את התינוקת עם עיוורון בשיעור של 75% בעין אחת

מכתבות אלו ניתן לראות שכלל הציבור מתלונן ואף מוחה על בעיית אי אסיפת גללי הכלבים בשטחים ציבוריים ועירוניים וניתן אף להסיק מכתבות אלו שאי אסיפת גללי הכלבים יכולה לגרום לנזק משמעותי ממש לכל הולכי הרגל ואפילו לשאר הכלבים הנוגעים או מתקרבים לפגע הסביבתי דבר נוסף שניתן להבין מכתבות אלו שלמרות שאי איסוף גללי הכלבים ברחוב הוא דבר מזיק כמעט כמו נשיכתם של כלבים שלדבר זה כן יש חוק הסדר במדינה, לאיסוף גללי כלבים אין שום חוק מוסדר במדינה והחוקים אליהם הם חוקי עזר עירוניים בלבד ולכן דבר זה יוצר הרתעה נמוכה בהרבה מאשר שיש חוק מאושר ע"י המדינה.

חוקים בערים שונות:

בישראל אין חקיקה בכל המדינה. כל עירייה או רשות מוציאה חוק עזר משלה.

גם האכיפה תלויה בעירייה עצמה.

אצלנו במועצה אין חוק בנוגע לאיסוף צואת כלבים.


באזור ת"א, נושא איסוף צואת כלבים מוסדר בהוראות חוק עזר לתל-אביב-יפו (שמירת הסדר והניקיון), התש"ם – 1980, בסעיף 17 (ג) (1) הקובע:

"ג (1) לא ירשה אדם שכלב שבבעלותו או בפיקוחו (להלן – המחזיק בכלב) יעשה את צרכיו במקום ציבורי; אם על אף זאת עשה כלב צרכיו על ידי הטלת גללים במקום ציבורי, חייב המחזיק בכלב לאסוף את הגללים;

(2) המחזיק בכלב הנמצא עם הכלב במקום ציבורי, יישא עמו כף ושקית לשם

איסוף הגללים כאמור בפסקה (1); חובה זו לא תחול על עיוור;

(3) חובת איסוף הגללים שבפסקה (1) לא תחול, אם עשה הכלב צרכיו במקום

שקבע ראש העירייה כבית שימוש לכלבים. "

באזור רחובות, מוסדר הנושא בחוק עזר לרחובות (פיקוח על כלבים), התשנ"ו-1996, בסעיף 7, בסעיפים קטנים (ב) ו- (ג) הקובעים:

" (ב) לא יתיר אדם לכלב הנמצא ברשותו או בהשגחתו לעשות צרכיו במקום ציבורי או במקום פרטי שאינו בהחזקתו הבלעדית של בעל הכלב.

(ג) הטיל כלב גללים במקום כאמור בסעיף קטן (ב), יאסוף מיד את הגללים מי שהכלב בבעלותו או ברשותו או בהשגחתו אותה שעה.

איסוף נתונים

ע"י כלי הבדיקה שאלון נוכל לראות עד כמה אנשים סובלים מבעיית מפגעי הכלבים ברחוב

בנוסף נוכל גם לדעת האם יש באמת הרתעה מצד העירייה בנוגע לאי אסיפת גללים ועוד דבר שנוכל לבדוק זה האם באמת גללי הכלבים ברחוב מפריעים להולכי הרגל

כלי הבדיקה שאלון הוא כלי בדיקה שמבוסס ע"י דעה או ניסיון של אנשים ולכן התוצאות של השאלון מראות לנו את הבעיה הכוללת בארץ.

פרופיל אוכלוסיית הבדיקה : מספר רב של תושבים מערים שונות

מספר הנבדקים: 103

מין הנבדקים: זכר ונקבה

טווח הגילאים: כל הגילאים

נתונים רלוונטיים: השאלון בוצע באופן אנונימי בלי שום דרך לזהות את העונה

Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image

סיכום והסקת מסקנות:

מין הנתונים ניתן להסיק שכמחצית מבעלי הכלבים לא אוספים\רק לפעמים אוספים את גלליהם של כלביהם שנותרו במקום ציבורי עוד מין השאלון ניתן לראות שליותר ממחצית האנשים בעיית גללי הכלבים ברחוב מפריע מאוד. בנוסף כמעט מחצית האנשים נחשפים ללמעלה מ5 פעמים לגללי כלבים בשבוע ועוד שלמעלה מ90% נחשפים לפחות פעם אחת לגללי כלבים בשבוע. והנתון החשוב ביותר 96% מהעונים לשאלון לא ראו אף פעם פקח עירוני נותן קנס על אי הרמת גללי כלבים ובנוסף רוב האנשים לא מעירים לאדם כאשר רואים שהוא לא אוסף את צרכיו של כלבו.

לפי הבדיקה העיונית אפשר לראות שהשארת צואה בשטח ציבורי יכולה לגרום לסכנות לא רק לבני האדם אלא אפילו לכלבים וחיות אחרות והשארת צואה היא לא רק לכלוך הסביבה אלא גם סכנה להולכי הרגל!!

ניתן לראות גם כי יש אכיפה לחוק אך לא נשלחים מספיק פקחים לפקח על עניין זה ולכן רוב בעלי הכלבים עדיין משאירים את צואת כלביהם ברחוב ולא אוספים אותה. ניתן לראות שהאכיפות הם של ערים עצמאיות כך שלא בכל מקום יש אכיפה.(כמו אצלנו שאצלנו אין שום הערה הקשורה לאסיפת גללי כלבים באתר המועצה)

לפי דעתנו מה שצריך להיות זה שיהיה יותר פקחים שהסתובבו ברחובות ובגינות הציבוריות גם בשעות הבוקר והערב ויתנהגו יותר בחומרה כלפי העניין אנחנו חושבים כך משום שזה נורא לא נעים ללכת ברחובות ולראות צואת כלבים או להסתובב בפארק ולגלות פתאום שדרכת על "מוקש" ובעיקר להורי ילדים קטנים שצריכים להשגיח על ילדיהם שלא ידרכו בטעות או יגעו בצואה שעלולה לגרום להם למחלות, הבעיה היא גם ללקויי ראיה אשר לא יכולים לראות אם יש גללי כלבים בטווח ההליכה שלהם וכך לא מודעים ל"מוקש".
גם לבעלי כלבים אחרים זה בעיה גדולה שכן כלבים הם סקרנים ומריחים הרבה והם עלולים להידבק במחלה.

פתרונות הערים

מכוון שחוקים בנוגע לאספת גללי כלבים הן חוקי עזר בכל עיר יש דרך לפתרון הבעיה ברוב הערים מה שעושים זה שולחים פקחים שיתנו דוחות לאנשים שלא מרימים את גללי הכלבים כמובן שגם את סכום הדוח העירייה קובעות רוב הקנסות נעים בין 350-810 ₪ .
עוד דרך היא לעשות גינות מיוחדות המיועדות לצואת כלבים. הגינות מפוזרות ברחבי העיר ובעלי הכלבים אמורים לקחת את הכלב לגינה לתת לו לעשות את צרכיו שם. בגינות אלה לא צריך לאסוף את הצואה מכוון שהעירייה דואגת לעשות את הגללים הנמצאים בגינה פעם בכמה זמן.
ישנם עריות אשר אמצו את רעיון האסיפה בשקיות ושמו ברחבי העיר מתקנים עם שקיות ה"שקי קקי" וליד המתקן פח. העירייה דואגת למלות את מתקני השקיות מתי שהן נגמרות.
חוץ משקיות ישנם גם קרטונים או דבר שמחזיק שקיות על הכלב אשר מיוחד לאיסוף גללי הכלבים.
בחלק מהעריות יש "קקנוע" ואנשי עירייה עובדים ואוספים את הגללים ברחוב אך זה לא פתרון, מספק מכוון שהשאיפה היא שכלל לא יהיו כלבים ברחוב.

לאנשים פרטיים אפשר רוצים לאסוף את גללי הכלבים יש הרבה פטנטים כמו שקיות מיוחדות שנקשרות לקולר הכלב, יעה לאיסוף, כף מיוחדת, ערכה מיוחדת לאיסוף גללי הכלב ועוד הרבה..

חם מהתנור

כיום יש פטנט חדש שנקרא איסוף צואה אלקטרוני המכשיר מתפקד בתור "שואב אבק" של צואת הכלב ומבטיח לנקות אחריו ללא מאמץ מיותר מצד הבעלים. יתרונות נוספים למכשיר הוא יכול לשמש כמקל הליכה לקשישים ובתוכו פנס מובנה לטיולים בלילה וקליקר אלקטרוני. את הצואה האגורה במכשיר ניתן לרוקן לשירותים או לפח האשפה. בסוף השימוש מחזירים את המכשיר לתחנת העגינה שלו המשמשת גם כתחנת חיטוי.

כך לא צריך כלל לגעת בצואת הכלב ואנשים אשר נגעלים מהצואה יכלו להשתמש בפיתרון זה.

The Auggie Dog System

הצעת פתרון

הצעות פתרון שלנו כדי לתקן את המצב:


למרות הפתרונות השונים שמצויים בערים בעיית גללי הכלבים עדיין נפוצה ולכן הצענו עוד כמה פתרונות.

הפתרון הראשון שעלה מהבדיקה העיונית הוא שצריך להגדיל את הפיקוח על מפגעי הסביבה של הכלבים בעזרת הגדלת מספר הפקחים המוקצים לבעיה זאת ובנוסף להגדיל את שעות הטווח של הסיורים שהם עושים במיוחד בשעות הבוקר המוקדמות והערב.
לפי דעתנו צריך להכניס לישראל את מאגר הDNA שבודק מצואה שנשארת ברחוב מי הבעלים וכך אפשר לקנוס את הבעלים.

פתרון נוסף שעלה מבדיקה שגרתית במספר פארקים בערים שונות הוא שיש להגדיל את מספר הפעמים בשבוע שממלאים ברוב הפארקים את שקיות ה"שקי קקי" דבר זה יתרום לכך שפחות אנשים יתעצלו ובנוסף לכך לתת מודעות לאסיפת הצואה.

פתרון אחרון שהצלחנו להסיק מן הסיורים בפארקים ומין התגובות באינטרנט בנושא זה הוא שכדאי בכל בפארקים או לפחות בפארקים שיש בהם ריכוז גבוה של בעלי חיים שעושים בהם טיולים להקצות שטחים קטנים בשביל נתינת מרחב שבו הכלבים יוכלו להטיל את צרכיהם ולאחר מכן לא יצטרכו לאסוף את הגללים אלא רק לכסות אם קצת חול ופעם בכמה ימים יעברו אם משאיות גדולות ויחליפו את החול המלוכלך בחול חדש.

המצאת Terra:

"החברים במשרדי ספקית האינטנרט המקסיקנית Terra הבינו שאם כבר לנסות ולחנך את הציבור לאסוף קקי כלבים, עדיף להיות יצירתי, מדליק ומלטף מאשר כוחני ומטריד. אז הם הרימו את הכפפה ויצאו בקמפיין מקורי ומסריח במיוחד: שלטים שהוצבו בפארקים נבחרים ברחבי מקסיקו קראו לבעלי הכלבים לשדרג את שקיות הצואה שלהם ל-WiFi חופשי וחינמי. אז איך זה עובד אתם שואלים. רוצים לשמח את תושבי השכונה ואת הבטלנים שמתחרדנים בפארק? כל מה שאתם צריכים לעשות זה לאסוף קקי בשקית, להשחיל אותו לתוך מחולל ה-WiFi ולהמירו באינטרנט חינמי ביחס ישר למשקל"

כמובן שאם נכניס את המצאה זו לפארקים עירוניים מספר האנשים שאוספים את גללי הכלבים יגדל בהרבה.

בנוסף בסוף הדיון של העלאת פתרונות לבעיה חשבנו איזה פתרון הכי טוב והכי יעיל והגענו להחלטה שהפתרון של הקצאת שטחים בחלק מן הפארקים הוא הכי טוב מכיוון שרעיון זה ייתן לכאלו שלא אוספים את הגללים של כלביהם דרך קלה יותר מכמה סיבות, הראשונה היא שבעל הכלב לא יצטרך לעשות דבר אלא רק להזיז את הרגל ולכסות עם קצת חול בנוסף שיש ביננו אנשים שלא אוספים את הגללים של הכלבים בגלל שדבר זה מגעיל אותם אך בגלל פתרון זה הם לא יצטרכו להגיע למגע אם הגללים ודבר זה ימנע ואנשים כאלו יוכלו לא להשאיר את גלליהם של כלבם ברחוב.

Terra Poo WiFi - Interactive (video) - Creativity Online

ביבליוגרפיה:

ארז ארליכמן - אתר Ynet

תאריך הגלישה: 13.4.2014

שם האתר: Ynet

כותרת הקטע: לעיוורים נמאס: לא רוצים לדרוך על מוקשים ברחוב

כתובת האתר: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3981241,00.html

  • רחובות - חוק עזר

תאריך הפרסום: ט"ו כסליו התשנ"ו 1996

כתובת האתר:http://www.rehovot.muni.il/meida/Documents/ezer-dogs.pdf

  • תל אביב יפו - חוק עזר

תאריך פרסום: י"ב כסליו התש"ם 1980

כתובת האתר:http://www.tel-aviv.gov.il/Cityhall/Documents/%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%AA%20%D7%94%D7%A1%D7%93%D7%A8%20%D7%95%D7%94%D7%A0%D7%A7%D7%99%D7%95%D7%9F.pdf

http://www.pitria.com/free-poop-wifi

http://news.walla.co.il/item/1352222

http://dogsm.co.il/2013/12/09/%D7%A4%D7%98%D7%A0%D7%98-%D7%97%D7%93%D7%A9-%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A6%D7%95%D7%90%D7%94-%D7%90%D7%9C%D7%A7%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99