ארץ אהבתי

מדור לדור, משפחת יולס

בוקר/ נתן אלתרמן בחירתה של סבתא שרה

"אני בחרתי בשיר 'בוקר' מפני שהשיר מבטא את הרעיון הציוני של בניית הארץ וגאולת אדמותיה. גאולת הארץ 'נקנת' בעמל וביזע אבל גם בהקזת דם בניה. האופטימיות הנובעת מהשיר מבטאת את בטחונו של המשורר, כי ארץ ישראל תהפוך לגן פורח עם בתים רבים לכול תושביה, מפעלים ותעשייה, וכמובן חקלאות פורחת של שדות דגן וירק צומח. בישר מודגש העתיד ומה צריך לעשות על מנת להגשים אותו. מהשיר פורצת אהבת אין קץ למולדת ונאמנות אליה ללא סייג.
שיר עד - שִׁיר בֹּקֶר - נתן אלתרמן | דניאל סמבורסקי - Shir Boker

המנון הפלמח/ זרובבל גלעד, לחן זהבי בחירתו של סבא דוד

"אני בחרתי בשיר זה מפני שהכוח העיקרי במלחמת השחרור שהוא בעצם היה המגש שעליו הוגשה מדינת היהודים (אלתרמן) היו הפלמ"ח והחיש של ההגנה. במלחמת השחרור נפלו כ-25% ממגוייסי הפלמ"ח. הפלמ"ח הוקם במלחמת העולם השנייה בשנת 1941, ושימש ככוח המגן הסדיר של ההגנה. הפלמ"ח פורק בשנת 1948 אחרי גמר מלחמת העצמאות. הפלמ"ח שישמש כבסיס לאימונים של צה"ל ובשנים הראשונות לקום המדינה אחת היחידות הייתה הנחל שהיתבסס על רוח הפלמ"ח.
המנון הפלמ"ח

ספירת מלאי/ מילים: יוסי בנאי, לחן: נעמי שמר בחירתה של אמא אורית (ביתה של סבתא שרה וסבא דוד)

"אני בחרתי בשיר הזה מפני שזה שיר שנכתב אומנם לפני 50 שנים אך לא נס לחו. השיר כתוב עם הרבה הומור, הרבה תוכן ומתאר את הצדדים היפים והפחות יפים של המדינה. דברים שהיו נכונים מלפני חמישה עשורים אקטואליים היום לא פחות אם לא אף יותר. יש משהו עוצמתי בשיר ומסרים שנשארים רלוונטים תקופה ארוכה כל כך. בנוסף מילות השיר משקפות מה שקורה אצלנו במדינה ואצלנו בחברה.
יוסי בנאי ספירת מלאי

ארץ ישראל שלי/ דתיה בן דור בחירתה של יובל (אחותי הגדולה)

"אני בחרתי בשיר ארץ ישראל שלי מפני שהשיר מתאר את מדינת ישראל ואף את הקמתה.

בשיר מתואר שכל אחד מביא דבר וכל אחד עוזר בהקמת המדינה, כמובן שלא מדובר בפרטים עצמם אשר מופיעים בשיר אלא הפרטים הללו הנם דימויים לכך שבעת הקמת המדינה כל עדה הביא עמה מנהגים , מאכלים, ביטויים, אופנה, לבוש ועוד. יחד כל מאפייני העדות יחדיו התלכדו לכדי יצירת תרבות אחת משותפת ששוררת עד היום בארצנו. תהליך זה נקרא 'כור היתוך' והשיר מדמה וממחיש אותו באופן ברור ומדויק אך מוצג בשימוש בדימויים שכתובים בשפת הילדים. לכן אני מתחברת לשיר הזה וחושבת שהוא מדמה בצורה טובה ומדויקת את מדינתנו".

ארץ ישראל שלי - שיר ילדים - הופ! שירי ילדות ישראלית

תהליך העבודה

זה אינה חלק מהעבודה, אבל הרגשתי צורך לשתף.


כל תהליך העבודה היה מרגש וחדשני. שמעתי סיפורי חיים של המשפחה שקרובה אליי שעד היום לא ידעתי.

שמעתי סיבות לשירים שמשפחתי בחרה והכרתי שירים חדשים. נהניתי לכתוב את העבודה, אני יודעת שסבי וסבתי נהנו גם הם כאשר התעניינתי כאשר שאלתי וכאשר ישבתי ופשוט הקשבתי.

אני שמחה שיצא לי לקחת חלק בפרויקט מסוג זה.