עבודה בשופטים בנושא אהוד בן גרא

נאור קיזמן,אביב אברהם אלי,ירין סולימן,ליאור אליאס,גל גולדמן

משימה 1

שאלות

1.מי היו השופטים ומה היה תפקידם העיקרי?

2.מה מאפיין את התקופה מבחינת המשטר בארץ? מצא לכך ציטוט מתאים.

ב. לפניכם ציר זמן המתאר את ההיסטוריה היהודית

1. מצאו בציר הזמן את תקופת השופטים – באילו שנים מדובר?

2. איזו תקופה קדמה לשופטים, ואיזו תקופה באה אחריה?

3. איזה עם נוסף עיקרי פעל באותה תקופה באזורנו?

4. מבחינת ההיסטוריה הכללית- כיצד מכונה התקופה?

תשובות

1.השופטים היו המושעים של עם ישראל בשעות מצוקה.

2. בני ישראל מאורגנים במבנה של משטר שבטי.את השבט הרכיבו מספר משפחות מורחבות כל משפחה כזו הייתה בנויה ממספר בתי אב, כל בני השבט היו קשורים ביניהם קשר של קרבת דם. הנהגת השבט הייתה מסורה בדרך כלל בידי זקני השבט ונכבדיו. כבר בתקופת יציאת מצרים ובתקופת כיבוש הארץ עמד לצידם של זקני השבטים מנהיג מרכזי(משה ואחר כך יהושע).

3.העם הנוסף העיקרי שפעל באותה תקופה הפלישתים.

4.מבחינה ההיסטורית הכלכלית מכונה התקופה התווספו שאר הבעיות הכלכליות והצבאיות של התקופה. עם ישראל היה עם חדש, עם שהקשרים הפנימיים בין חלקיו קיימים, אך הם רופפים, מעורפלים ולא מעוצבים.


משימה 2

תעודת זהות

שם השופט: אהוד.

משפחה: בן גרא.

מאיזה שבט:בינימין .

אזור מגורים:הר אפריים.

איזה מספר שופט הוא על פי אזכורו בתנ"ך ( מי קדם לו ומי פעל אחריו):הוא ההשני ולפניו עתניאל בן קנז ואחריו שנגר בן ענת.

כמה זמן פעל:80 שנה (1258 לפנה"ס-1338 לפנה"ס.תכונות מיוחדת:מושיע,אמיץ,מרדן.

Big image

משימה 3

א. האויב הכובש

1. מי הוא העם הכובש?

2. כמה זמן נמשך השעבוד?

3. רקע כללי על העם הכובש: אזור המחיה, תקופת פעולתם, מידע על המנהיגים/המלך

4. שרידים היסטוריים – אם יש, היכן ומתי נמצאו.

תשובות

1. העם הכובש הוא עם מואב.

2.השעבוד נמשך שמונים שנה.

3.הר אפרים, שם תקע בשופרו ופלש לעיר מואב יחד עם צבא גדול. אהוד בן-גרא וכל צבאו נלחמו במואבים, והכו בהם כעשרת אלפים איש. ובעקבות הניצחון והמורא הגדול שהטיל אהוד על המואבים, שרר שלום באזור זה שמונים שנה.

4.לא נמצאו שרידים היסט


Big image

משימה 4


6. אלו מתכונותיו או מעשיו הביאו תועלת גדולה?

תשובה:מעשיו הביאו תועלת בכך שהוא תכננן את הרצח של עגלון מלך מואב

הוא הכין חרב פיפיות , שהייתה קצרה מאוד, כדי שיוכל להחביא אותה מתחת לבגדיו. בגלל שאהוד היה איטר יד ימינו (שמאלי),הוא נשא את החרב בצד ימין וכך השומרים, שהיו בודקים אם יש חרב בצד שמאל, לא מצאו את חרבו. כתוצאה מכך היה יכול לגשת למלך חמוש מבלי שיעצרו בעדו.

8. מהם הלקחים שאתה או אדם צעיר אחר עשוי ללמוד מחייו של האדם?

תשובה: הלקחים שאדם צעיר אחר עשוי ללמוד מחייו של האדם הם לעמוד על שלך, להיות מרדן כשצריך, להיות טוב לב, אכפתי, דאגן, ואמיץ.טיול אביב במואב ואדום:ירדן קרובה מאד. הנסיעה אינה דורשת התארגנות מיוחדת כמו לנסיעה רגילה לחו"ל ומכיוון שמדובר בארץ-ישראל ההיסטורית, נכון וכדאי לטייל בה במנות קטנות ולפי נושאים. טיול זה ייוחד לרמת מואב, שהיתה קשורה במשך מאות בשנים, קשרים היסטוריים ותרבותיים לארץ יהודה.

רמת מואב משתרעת מצפון לאדום, בין ים המלח למדבר ובין נחל זרד לנחל חשבון. נחל זרד הוא גבול טבעי שהיה תמיד קבוע. הגבול הצפוני (נחל חשבון) הוא פחות קבוע והשתנה בהתאם לנסיבות. בתקופות של שפל היה הארנון גבולה הצפוני של מואב: "כי ארנון גבול מואב בין מואב ובין האמורי" (במדבר כ"א 13, 26; שופ' יא 18). המישור הפורה של מואב השתרע מצפון לנחל ושם שכנו הערים החשובות: מידבא, דיבון, חשבון. בירת מואב, קיר מואב (כרך) היתה בדרום. רמה שטוחה זו, הנקראת במקרא "המישור" . שימשה נושא למאבקים רבים בין ישראל למואב.

בראשית תולדותיה ובתקופות של שגשוש, הגיעה ממלכת מואב עד לירדן, כפי שניתן ללמוד מהכינוי "ערבות מואב", שניתן לחלק הדרומי-מזרחי של ערבות הירדן. הגבול המזרחי הוא המדבר, במקום בו עוברת כיום מסילת הברזל. השם "מואב" אינו שגור בפי הערבים. 'מואב', במשמעותו המצומצמת (מזרד עד לארנון), נקרא בפיהם "ארד אל כרך". האזור שמצפון לארנון נכלל בתחום הבָּלָקָה ומשתרע עד ליבוק.

ארץ מואב גבוהה מן הגלעד אך אין לה אופי הררי, והיא דומה יותר לרמה מישורית, מכאן הביטוי "שדה מואב" . הרי מואב תלולים מאד במערב ומתרוממים כחומה בצורה מעל ים המלח. זרימת הנחלים ממנה לים המלח היא בהפרש גבהים ניכר . הנחלים יורדים בשיפוע תלול לים המלח ובחלקם התחתונים הם תלולים מאד. מבנה זה, שעשה את האזור לקשה לתעבורה, הופך אותו לאטרקטיבי לטיולים.

Big image

משימה 5

Big image

רחוב אהוד בן גרא

.

ראשון לציון

רחוב זה נוסד להנצחתו של אהוד בן גרא.