מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

20.6.2020

Big picture

דבר המנהלת

הורים ותלמידים יקרים.
"אדם צובר זכרונות כמו נמלים
בחודשי הקיץ"

הגענו אל רגע הסיום של שנת התשפ"א.
מה נזכור מהשנה המטלטלת שעברנו? מה ניקח אתנו כצידה לדרך, ומה נניח בצד ולא נרצה לחזור אליו?

התחלנו את השנה עם אופטימיות זהירה שמהר מאוד הפכה לסגר ארוך, הרבה אי ודאות, ריחוק חברתי ולימודים בתוך ריבועים. בתוך התקופה הלא פשוטה הזו ניסה צוות המורים המופלא של ביה"ס לשמור על מעט מהשגרה, סדר היום כלל לימודים, שיחות, משחקים וכל מה שעזר להפיג את השיממון מימי הבידוד והסגר הארוכים.
מאוחר יותר כשכבר ניתן היה להיפגש, המחנכים ביקרו בישובים, קיימנו חגיגת פורים אחרת ולאורך כל הדרך נעשו ניסיונות לחזור באופן מדורג אל ביה"ס. בתחילה רק כיתות חנ"מ ושחר ומאוחר יותר י"א-י"ב עד לפתיחה המלאה שהייתה רק לאחר חופשת הפסח.
ואז חזרנו לביה"ס.
שוב היה צריך להתרגל לשבת בשעורים ולהקשיב, ושוב היה מפגש של חברים בחצר ושוב היו אירועי משמעת ואפילו ענייני מוגנות, אבל היו גם עיניים שרואות אחד את השני, וחברים שחזרו להיפגש והייתה שמחה של חזרה לשגרה.
ימים מטלטלים עברו עלינו במבצע "שומר חומות". מרקם החיים המשותף נפגע ואיתו תחושת הביטחון האישי.
עם תום המבצע עסקנו רבות בשיח על גבולות המחאה, חשיבות השמירה על החוק והרצון שלא להיכנע לאלימות ולהרס שהיא מביאה איתה.

ופתאום - עוד לא התחלנו וכבר נגמר. הגענו לסוף השנה ונדמה שכולנו זקוקים לקצת מנוחה, כפי שכתב אריק אינשטיין:
"לקחת פסק זמן ולא לחשוב
לשבת מול הים ולא לדאוג
לתת לראש לנוח מהלחצים
לתת ללב לנוח מהלחצים"

אז רגע לפני מבקשת לברך אתכם תלמידי י"ב המסיימים, שנתון פ"ד שלנו היוצאים לשנת שרות, לצבא למכינה או לשירות לאומי, אני מאחלת הצלחה בדרככם החדשה. מקווה שתראו בביה"ס שלנו בית אליו תמיד אפשר לבוא ולבקר.

אני רוצה לאחל לכולנו הורים, תלמידים ומורים חופש נעים, מרגיע, שמח ומלא בהנאות
וחשוב מכל שמרו על עצמכם!!!!!


אני וצוות ביה"ס נחכה לכם כאן ברב תחומי עמק-חרוד,
בית הספר שלנו, בתחילת שנת הלימודים תשפ"ב.


במבט קדימה שימו לב!
טקס פתיחת שנת תשפ"ב יתקיים ביום ב' 30/8 בשעות הערב בביה"ס.
התלמידים יגיעו למפגש בכיתות ולאחר מכן יתקיים טקס פתיחת השנה.
ביום ד' 1/9 יום הלימודים יחל בשעה 10:00.

לילך.

טקס סיום ביה"ס וחלוקת תעודות הצטיינות יתרה

טקס סיום שנת הלימודים התקיים ביום ד' 16/6 בערב. לפני הטקס התקיימו טקסי החטיבות בהם קיבלו התלמידים המצטיינים לימודית וחברתית תעודות הוקרה.
בטקס עצמו העבירו תלמידי מחזור פ"ד את דגל ביה"ס לתלמידי שנתון י"א מחזור פ"ה.
מיד לאחר מכן צפו התלמידים במופע הסיום של שנתון פ"ד.

תמונות טקס סיום ז-יא

חג מחזור וטקס סיום ביה"ס

חג מחזור וטקס סיום בי"הס

Big picture

חג מחזור פ"ד

ברכת ההורים

אמא שלי ואבא שלי חינכו ולימדו בביה"ס הזה כשנכנסו אליו המחשבים הראשונים. אבא שלי, עודד, סבא של עמית, קידם כאן לימודי שרטוט באמצעות מחשב ו cnc, חריטה ממוחשבת, כשבפקולטות להנדסה רק התחילו לחשוב על זה. אבל הוא נתן לתלמידים שלו לגעת במחשב רק אחרי שהם שירטטו עם נייר ועיפרון, ריתכו עם אלקטרודה ומסיכה, חרטו עם מחרטה ידנית. נהגו על טרקטור אמיתי בשדה אמיתי ותיקנו פנצ'ר אמיתי. רק אחרי שפעולת מח – עין – יד התבצעה והופנמה, הוא אפשר להם לנסות את זה במחשב. יש בתיס מפוארים מביה"ס שלנו. יש מדהימים ממנו. יש בוודאי מצטיינים ממנו. אבל התפיסה שהתנסות פעילה בחיים קודמת לשקיעה במסכים חיה ופועלת כאן גם היום, אפילו עכשיו, בהחלטה לבצע ריקודים בלייב ולא רק על המסך. למרות שזה יותר קשה.

גם בקורונה, עשיתם, מחנכים ומורים, מאמץ להוציא את הילדים מהמסכים, לבוא אליהם, להזמין אותם לכאן, ליזום פעילות ביישובים, לקיים קשר איתם וביניהם כשאפשר, כשמתאים, כשנחוץ. דיברתם איתנו, ההורים. הסברתם לנו את השיקולים, שיתפתם אותנו בהתלבטויות. לא דיברתם מעלינו, אלא איתנו. כשהתאפשר, התארגנתם להוציא לפועל טיול, להוציא לפועל חג מחזור, להוציא לפועל את מה שניתן ואפשר על מנת לזמן לילדים ולו מעט מהחוויה החד פעמית של סיום פרק ביה"ס בחייהם. על כך תודה. מגיעה הוקרה אישית לכל אחת ולכל אחד מאנשי הצוות: אנשי המנהלה והמזכירות, אנשי החינוך, ההוראה והייעוץ, מובילי החינוך החברתי ומובילות השכבה, מנהלות הבתים ומנהלת ביה"ס, אנשי המועצה, אנשי רשת עמל, אנשי משרד החינוך. דרושים אנשים רבים ונדרשות פעולות רבות, על מנת לקיים את המפעל המיוחד הזה, ביה"ס הרב תחומי בעמק חרוד. והוא אכן רב תחומי ורב תרבותי. נתקבצו ובאו בשעריו ילדים ומבוגרים, מהמושבים, מהקיבוצים, מהכפרים, מהיישובים הקהילתיים, מבית שאן, מעפולה ועוד, מגוון אנושי ייחודי למועצה שלנו, שהיא אחת המורכבות במדינה. המקום הזה יקר לנו וחשוב לנו כקהילת הורים ומתיישבים ששואפת לשמור על חיי שלום, חמלה, כבוד ושכנות טובה בין יישובים ובין תרבויות. נאחל לאנשים היקרים שפועלים כאן, שתמשיכו למצוא משמעות יומיומית בעבודתכם הברוכה, ושתמשיכו להוציא את התלמידים כל יום אל העולם הגדול, הפתוח, הרחב, זה שכאן בחוץ, שאפשר לגעת בו, להריח אותו, לשמוע אותו, בטרם תאפשרו להם להתכנס בחזרה אל המסכים שלתוכם הם נולדו ושבתוכם הם חיים רוב הזמן.

ומה עם הילדים שלנו? אתם, ילדים, בוודאי נרגשים וסוערים כעת, מתקנים תסרוקת, פותחים עוד כפתור, ולא שומעים אף מילה שנאמרת כאן על הבמה, וזה בסדר. בעוד רגע תתפזרו לשנות שירות, למכינות, לשירות לאומי, לעתודה אקדמית ולשירות צבאי, תעמיסו על עצמכם משימות ואחריות, כך לימדנו אתכם בבית, כך לימדו אתכם בביה"ס. תעברו מלהיות בעיקר מקבלים ללהיות הנותנים, להיות הנושאים באחריות האזרחית לתרום ולפעול לטובת האחר, לטובת מדינה שהקימו הסבים והסבתות שלכם כאן בעמק ומחוץ לו. אז כיף לנו שברגע הזה אתם מצחקקים מאחורי הקלעים ומסדרים תלתל סורר. נשלח לכם מכאן ברכה: תהנו מהערב המיוחד הזה, תהנו מהחגיגיות של הסיום והפרידה ומימי החופשה שיהיו לכם בטרם תתחילו פרק חדש ומרגש, לכו לשלום ושובו בשלום בריאים בגופכם ובנפשכם, חיזרו אל העמק המיוחד הזה לפעול בתוכו, להקים בו משפחות צעירות ולטפח את הייחודיות והיופי שלו.

שיהיה לכולנו קיץ שקט, נטול סערות.

Big picture
מחזור פ"ד - קליפ מחנכים

חגיגת קולנוע- גם אצלנו!

שעה טובה ובשמחה גדולה גם אנחנו חגגנו את חזרת הסרטים לקולנועים, בערב הקרנה של סרטי הגמר של בוגרי מגמת הקולנוע של שנתון פ"ד. הערב הוא סופו של תהליך ארוך שהתחיל בתחילת השנה כשעוד כולנו היינו בבתים ורחוקים פיזית. התלמידים התגבשו לקבוצות, חשבו על רעיון, כתבו תסריט ועם החזרה הפיזית לבית ספר גם צילמו וערכו את הסרטים. חלקם שיחקו בעצמם בסרטים וחלקם נעזרו בתלמידי השנתון, בני משפחה ואף צוות בית ספר. הערב המרגש נערך השנה לראשונה במתכונת "קולנוע קיץ" על דשא בית שפרוני וקהל רב גדש את האירוע: תלמידי המגמה, בני ובנות השנתון, צוות בית הספר וכמובן המשפחות. לאחר טקס פרידה מרגש, הוקרנו בזה אחר זה 7 סרטים נפלאים בשלל סגנונות ונושאים מעולמם העשיר של בני הנוער. סרטים אישיים, מרגשים, מצחיקים ועוצמתיים. אנחנו גאים מאוד בכל אחת ואחד ובתהליך האישי והקבוצתי שעברו. תודה לכל מי שהיה מעורב לפני ומאחורי הקלעים ותודה לקהל הנהדר שהגיע לאירוע. בקרוב נעלה את הסרטים לערוץ היוטיוב של מגמת הקולנוע ותוכלו גם אתם לצפות בתוצרים.


תלמידי הקולנוע משנתון י' מציגים וידאו קליפים

אירוע נוסף ומרגש נערך בבוקרו של יום שלישי שעבר ובו הציגו תלמידי שנתון י' של מגמת הקולנוע וידאו קליפים לשירים. התוצרים המרשימים והמרגשים הוצגו בפני תלמידי השנתון בבית שפרוני. תהליך העבודה כלל התגבשות לקבוצות, בחירת שיר ורעיון, כתיבת תסריט, צילום ועריכה. התלמידים והתלמידות בחרו דרך הסרטים לעסוק בנושאים של העצמה נשית, הטרדות מיניות, דימוי גוף, קשיים בבית ספר ועוד. האירוע הוא שיאו של תהליך ושלב חשוב ביותר בו הסרט פוגש קהל והתלמידים מקבלים פידבק על התוצרים ונהנים מתשואות הקהל.


Big picture

שיעורי מס"ע כיתות ז' - מפגש עם זיר לוז

במסגרת שיעורי מס"ע של כיתות ז' נפגשו חלק מהכיתות עם זיר לוז , שסיפר להם על בית הספר בהיותו תלמיד בראשית ימי בית הספר. שמענו על קשר אמיץ בין מורים לתלמידים ועל המורים שליוו את התלמידים מעלות החמה ועד שהלכו לישון. על הערכים המרכזיים שהובילו בבית הספר . הדמוקרטיה וההחלטות המשותפות שקיבלו מורים ותלמידים . חינוך לאהבת הארץ ומקצועות למידה שונים בחקלאות במטרה לגדל חקלאים עבריים .
Big picture

פראגרוטארלי - בונים מכוניות מיוחדות לילדים מיוחדים

גם מפעילים את הידיים וגם את הראש והכל למען מטרה חברתית וראוייה. בשבועות האחרונים שוקדים צוות של תלמידים ומורים בבניית רכב חשמלי לתחרות פראגרוטארלי - תחרות מיוחדות במינה של רכבים המותאמים לילדים עם צרכים מיוחדים. הקולנועית שנתרמה לנו על ידי תל יוסף רכב חשמלי(תודה גדולה לרני!) - פורקה ושופצה מכאנית וחשמלית מהיסוד על ידי התלמידים, כעת אנו מעצבים מראה מקורי לרכב בהשראת מיקי מאוס.
Big picture

ספרים מהקופסא

בכיתות ח' יצרו משחקי קופסא בעקבות קריאת ספרים שאוהבים.

משחקים פרי הדמיון בהכנה עצמית - המפגישים עם הספר - מלהיבים ומעודדים לקרוא .

הם הראשונים בסדרה. המשך יבוא....

Big picture

מגמת אומנות

Big picture

סיכום שנת אתגרים שכבה ח

שנתון ח' סיים החודש "שנת אתגרים", שבהחלט הצדיקה את שמה. הפעילות החלה בתחילת השנה בזום, עם הדרכה של מדצים איכותיים משכבת ט'. ההמשך היה בחורשת ראשונים עם פעילות ODT בקפסולות והסיום היה במצוק דלתון, עם גלישת סנפלינג אישית וטיפוס טבעי על צוק אנכי. היה כיף, קשה, מאתגר ומאוד מאוד מעצים! כל הכבוד לתלמידים שלקחו חלק ותודה רבה לכל המדצים המדהימים ולצוות האחראי, בראשות איריס ווייס ואורן נתן.
Big picture

אתגרים ח2 בצוק דלתון

Big picture

שנתון י' - סיור הרחבה בערבית לחיפה

ביקרנו במסגד האחמדים בשכונת כבאביר בחיפה, קיבל אותנו מזכיר העדה, ובשיחה מרתקת הסביר מה מייחד את הדת האחמדית, שמקורה בהודו והיא שוללת שלילה מוחלטת של אלימות במסגרת הג'יהאד. התנועה קוראת לנאורות, שלום ואהבה לאחר.

גילינו שעקרונות התורה האחמדית מחייבים את מאמיניה להיות נאמנים למדינה בה הם חיים. האחמדאי חייב במצוות הדת כדי להגיע לעולם הבא ואסור לו לעבור על חוקי ממשלת מדינתו. כל מאמין מפריש 6.5% מהכנסתו לפעילות הדת בתחומי החינוך והדת.

לאחר מכן נסענו לטיילת לואי לתצפית על מקדש הבאהיים.

קינחנו (תרתי משמע) בדאליית אל-כרמל, אכלנו כנאפה בקונדיטוריית אל-בלד והקשבנו לסיפוריו של המדריך הדרוזי סלים עזמי. סיירנו בעיר העתיקה וקבר אל-ח'אדר ( שעפ"י הדרוזים מדובר באליהו הנביא). נהנינו מאוד, הכרנו שלושה מיעוטים החיים בארצנו ונקווה לעוד סיורים מלמדים גם בהמשך.

Big picture

הזורעים בדמעה ברינה יקצורו, קטיף ראשון לירקות קיץ - חממה חקלאית עמק חרוד

Big picture

י1 אלופי טורני הקטרגל

Big picture