מגדל תפן

התעשייה במגדל תפן

מידע כללי על התעשייה

מגדל תפן היא מועצה מקומית תעשייתית בחבל תפן אשר בגליל שבתחומה נמצאים רק מפעלי תעשייה.

היסטוריה:

פריצת דרך ראשונה באזור נעשתה בשנת 1966 על ידי קרן קיימת לישראל במסגרת המגמה לייהד את הגליל. מאוחר יותר נסלל כביש אספלט ולאורכו ובקרבתו הוקמו מושבים ומצפים.

בשנת 1981, התפטר מהכנסת התעשיין סטף ורטהיימר והחל לפעול לבניית אזור התעשייה.

באותה שנה, הוא השתתף בתכנון כפר ורדים שעלה לקרקע בשנת 1984. הכפר הפך לדגם התיישבותי ליישוב קהילתי באזור ספר, ועם השנים הפך ליישוב הקהילתי הגדול בצפון. הרעיון היה למזג את יתרונות העיר הגדולה עם תנאי המגורים באזור בסגנון כפרי, כל זאת תוך ניסיון לפתח חיים קהילתיים וניהול עצמי שונה. "כפר ורדים" הוקם ליד מגדל תפן, לפי תפיסה תכנונית חדשנית של הקמת יישוב עירוני כמערכת משולבת של מגורים, שירותים ציבוריים ברמה גבוהה ותעסוקה המבוססת בעקר על תעשייה ליצוא היא התעשייה במגדל תפן.

בשנת 1982 הועתקו מפעלי ישקר כלים מנהריה לתפן. והיוו את ראשית אזור התעשייה. שנה לאחר מכן הוקם גן התעשייה במקום ונתן מענה למפעלים קטנים בשנותיהם הראשונות. עם השנים נוספו למקום מפעלים רבים נוספים, בהם מפעל המצברים "וולקן" ומפעל השוקולדים "תופיני סער".

אזור התעשייה שהיה מחובר בתחילה רק לכביש 89, נהריה – צפת, חובר גם לעיר כרמיאל, ולכביש 85, עכוצפת.

בשנת 1991, לאחר פירוק המועצה האזורית מרכז הגליל אשר בשטח שיפוטה שכן אזור התעשייה תפן, הוקמה המועצה התעשייתית מגדל תפן, הראשונה מסוגה בגליל והשנייה בארץ לאחר רמת חובב. בניגוד לרמת חובב, אזור התעשייה בתפן איננו מחובר למסילת רכבת.

  1. המועצה המקומית מכילה בתוכה 62 מפעלים, המאוישים על ידי תושבים מכל יישובי הסביבה – דרוזים, נוצרים, מוסלמים ויהודים.

המפעל ביישוב:

המפעל תורם לכלכלה של היישוב.

נותן פרנסה לאלפי משפחות באחזור.

הוחלט כי הארנונה למפעלים ולבתי עסק לא תתייקר, מעבר לעליית המדד. חלק מרכזי מהתקשיב שניתן למגדל תפן יועד לנושאים סביבתיים ביניהם גינון, תברואה,טיפול בקווי מים וביוב, תמרור אחיד, חידוש תשתית הכבישים והמדרכות ועוד.

Robo tefen- 13.5
תחנת כבוי-p25