גם את יכולה להתמיד בפעילות גופנית

מאת: ז'אנה FITNESSMILE

קורה לך שאת מחליטה לעשות משהו, נגיד להתחיל להתאמן, להפגש יותר עם חברות, או סתם להיות אדם טוב יותר, אך עם הזמן המוטיבציה יורדת עד שאת שוכחת לחלוטין מאותו עניין? זה קורה לרבים וטובים, אך בחיים, ובספורט, אי אפשר להגיע רחוק אם לא מתמידים.

אז איך אפשר לשמור על מוטיבציה גבוהה באימונים לאורך זמן? איך מצליחים להתגבר על המשבר אחרי הפעמים הראשונות שהולכים למכון כושר? ואיך אפשר להיעזר בחברה הכי טובה שלך...

תאמצי גישה מנצחת

זה אומר בראש ובראשונה שימי לעצמך מטרה חזקה, מלאת השראה שתלווה אותך לטווח ארוך. לרדת 3 קילו זו מטרה טובה, אך היא לא מספיק מעוררת השראה וגם היא עשויה לעודד אותך להפסיק להתאמן ברגע שתצליחי להוריד את מה שרצית. אם תפסיקי, את תחזירי את הכל המשקל שהורדת ותגיעי לאותה הנקודה בה התחלת. תשאלי את עצמך מדוע את רוצה לרדת 3 קילו? אז אולי את תשימי לעצמך מטרה אמיתי. למשל "להיות אישה מושכת", "להיות אדם בריא", "להיות גאה בגוף שלי". גישה כזאת תביא אותך לראות בכושר ואורח חיים בריא דרך חיים, לא רק תשיגי את התוצאות שרצית אלא גם תצליחי לשמור אותם לאורח זמן רב. אז אל תגידי לעצמך – "אני בדיאטה", תאמרי "אני מקפידה על תזונה נכונה כדי להיראות ולהרגיש מצוין", אל תאמרי "התחלתי ללכת לחדר כושר כדי לחזור לגיזרה", תאמרי "אני מאמינה שפעילות גופנית חייבת להיות חלק מהשיגרה בשביל להיות אדם בריא ומאושר".

תתחייבי לאימונים בתדירות ואורך שתוכלי לעמוד בהם

אדם בשם סידני סמית אמר פעם: ״השגיאה הכי גדולה היא לא לעשות שום דבר רק מפני שאינך יכול לעשות הרבה. עשה תמיד מה שאתה יכול.״ עדיף להתמיד באימון פעם בשבוע מאשר להתאמן כל יום במשך שבוע, להתייאש ולהפסיק לגמרי. את יכולה להירשם לחוג כמו עיצוב, יוגה או פילאטיס המתקיים אחת לשבוע – אך עשי הכל כדי לא לפספס אותו. את יכולה להחליט על יומיים בשבוע בהם את עושה הליכה – אך שוב, עשי הכל כדי לא לוותר על זה. אם בכל זאת יצא שוויתרת, שהתעצלת, זנחת את האימון – אל זה לא סימן שנכשלת, זה לא אומר שאין לך כוח רצון, וזו בטח לא סיבה להפסיק לחלוטין. המשמעות היא שהשיגרה של האימונים התרופפה ויש לחזק אותה – זה הכל! זה קורה לכולם. ועוד דבר, מחקרים מצאו שאימונים ארוכים (מעל שעה) משפיעים לרעה על יכולת ההתמדה של המתאמנים – זה אפקטיבי לעשות אימונים קצרים – 30דק – 45 דק ולהתמיד.

תמצאי פעילות שעושה לך טוב לא רק בגוף, אלא גם בלב

אנחנו לא נוטות (בלשון המעטה) להתמיד בדברים שאיננו אוהבות. תחשבי, אם היית צריכה להתמיד באכילת שוקולד למשל, זה לא היה מסובך כל כך, נכון? אני מסכימה שקשה למצוא פעילות גופנית שתשתווה לאכילת שוקולד, אבל בכל זאת, המגוון בשוק כל כך גדול שבטוח יש איזשהי פעילות שתאהבי. אגב, לא חייבים לחפש את הפעילויות האלו בחדר כושר – לפעמים אפשר ללכת למועדון ריקודים, לחפש חוג לרכיבת אופניים, צעידות בים, טיפוס על קיר טיפוס ועוד ועוד ועוד...

תמצאי פעילות גופנית קרוב לבית

מרחק גדול משפיע בצורה שלילית מאוד על התמדה באימונים – זה מעריך את הזמן שיש להקציב לפעילות גופנית, מייקר את העניין בגלל הנסיעות והדלק, ונותן לנו שלל תירוצים לא ללכת להתאמן כלל – פקקים בדרך, חניה וכו`. תנסי למצוא מסגרת אימונים הכי קרובה לבית שאפשר – חוג שכונתי, הליכה בשכונה, רכיבה על אופניים בפארק קרוב וכו`. אני מפעילה חוגי ספורט ותנועה במקומות עבודה ומניסיון, אחוזי ההתמדה שם גבוהים מאוד! רוצה שתהיה קבוצת אימון אצלך בעבודה או בבית? לחצי כאן כדי ליצור איתי קשר.

תכניסי את האימונים ליומן כמו פגישה

כדי להתמיד בפעילות גופנית את חייבת להתייחס לאימונים שלך ברצינות. תכניסי את הביקור במכון כושר ליומן כמו פגישה, ותתחשבי באימון שקבעת כשאת מתכננת לעצמך את הלו"ז. אל תתפתי לבטל את האימון ברגע שמישהו מנסה לקבוע איתך לאותו זמן! תזכרי שהפעילות חשובה לא פחות מפגישות אחרות, אולי היא אפילו חשובה יותר מחלק מהפגישות והסידורים. תבטלי את האימון רק אם יש משהו חשוב באמת ומיד תמצאי זמן חילופי לאימון.

תעשי פעילות גופנית על הבוקר

מי שבאמת רוצה להתמיד בפעילות גופנית עושה את האימונים שלה על הבוקר. העניין הוא שאנחנו מתעייפות גם גופנית וגם מנטלית במהלך היום ואז כוח הרצון שלנו נחלש. פיתאום בסוף היום מופיעים תירוצים וצידוקים למה היום זה בסדר לוותר על האימון, (היה לי יום קשה בעבודה ומגיע לי לנוח), הילדים צריכים שיסיעו אותם, אנחנו נזכרות שבעצם לא הספקנו לבשל, לנקות, או לסיים מטלה שנתנו לנו בעבודה. בקיצור, בסוף היום זה דורש כוח רצון הרבה יותר חזק לעזוב הכל וללכת להתאמן מאשר בתחילת היום. אז כן, זה קשה לקום שעה לפני הזמן, אך את לא תאמיני כמה כוח ומצב רוח טוב זה יתן לך להמשך היום. את תראי שאת יעילה יותר וחיונית יותר, ובנוסף, תחושת הגאווה שכבר התאמנת היום תתן לך ביטחון עצמי בכל דבר אחר שתעשי במהלך היום.

להתחדש בבגד או נעליים

מכירה את התחושה כאשר את קונה בגד חדש, בא לך לצאת כדי להראות את הבגד? אז את יכולה לנצל את התחושה הזאת כדי להגביר את ההתמדה שלך באימונים – מידי פעם תתחדשי בחולצה ספורטיבית, נעליים או אביזר אחר הקשור לאימון. זה מייד יעשה לך חשק להתאמן...

הצטיידי בכמה אביזרים פשוטים ליום שחור

למזג אוויר יש השפעה גדולה מאוד על מידת ההתמדה בפעילות גופנית – בחודשי הקיץ החמים אנחנו מתעייפות מאוד ונמנעו מלצאת מהבית, בחורף בכלל אין חשק לעשות שום דבר אקטיבי. אז לימים כאלו כדאי שיהיו לך כמה אביזרים בבית שתוכלי לעשות משהו בעצמך. למשל כדור קטן, גומייה, למשקיעות במיוחד – כדור גדול. ואז פשוט תמצאי חדר שקט בבית ועשי כמה תרגילים. אם את לא בטוחה אילו תרגילים לעשות, את יכול לראות סירטונים שלי ביוטיוב, או לבקש ממני להראות לך כמה דברים פשוטים. פעמיים בשנה אני עושה חגיגת מכירת ציוד בה אפשר לרכוש ממני את סוגי הציוד. צרי קשר כדי לבדוק מתי המכירה הבאה!

שימי מוזיקה מקפיצה

כן, כן, זה משהו שיכול לא רק לעזור לך להנות יותר ולתמיד יותר בפעילות גופנית אלא גם להתאמץ יותר במהלך האימון. למוזיקה השפעה משמעותית על מצב הרוח שלנו, ועל המוטיבציה שלנו. אל תמעיטי ערך בה – תבחרי לך רשימה של שירים קיצביים שאת אוהבת במיוחד ושימי בנגן MP3, בטלפון או כל מדיה אחרת שמתאימה לך וצאי להליכה, ריצה, אימון בחדר כושר, או כל דבר אחר שאת אוהבת.

שכנעי חברה להתאמן איתך

את לא תאמיני כמה כוח יש לעשיית פעילות בזוג! קודם כל, ברגע שאת קובעת עם עוד מישהי יהיה לך לא נעים להבריז, מה שכבר יעלה את סיכויי ההתמדה שלך לפחות ב50%. דבר שני, זה הרבה יותר כיף לעשות משהו עם חברה, וכאמור, אנחנו מתמידות יותר בדברים שאנחנו נהנות מהן. ולבסוף – יש מי שתתן לך תמיכה בזמן משבר ותזכיר לך למה החלטת להתחיל להתאמן מלכתחילה. מישהי שלא תקנה את התירוצים שלך ותעודד אותך להתאמן גם כשאין לך חשק. אז תזמיני חברה להתאמן איתך בחדר כושר, להרשם איתך לחוג, או סתם לעשות הליכות באופן קבוע – זה גם זמן איכות עם החברה וגם פעילות גופנית.

אהבת? תני תגובה למטה ושתפי את הדף בפייסבוק