PETRA KALJULINN JORDAANIAS

KOOSTAJAD: KAROLIN JA BRIIA, PK14

Kunagiste meistrite ilumeel ja oskused on seal loonud paiga, mis kuulub Lähis-Ida, aga võib-olla ka laiemalt maailma kõige huvitamate ja kaunimate hulka. Petra asub Jordaania lõunaosas Ma`an`i kuberkonna territooriumil, ümbritsetuna kaljudest ja kõrbest. Merepinnast asub Petra enam kui 800 m kõrgusel. Tähtsuse kasvule aitas kaasa sinna rajatud hästi läbimõeldud veevärk, sh vee säilitamiseks kasutatud reservuaaride süsteem.Tänapäeva Jordaanias asuva Petra kaljulinna rajasid muistsed nabateatlased 6.sajandil e.Kr ning see muutus oma arenenud kultuuri ja vapustava arhitektuuriga oluliseks karavaniteede sõlmpunktiks. Tee linnani läheb läbi kilomeetripikkuse kitsa kõrgete kaljuseinte vahel lookleva mäekuru kuni äkitselt avaneb hingemattev vaatepilt: punaka valguse kumas joonistub kaljuseinast välja Petra kauneim monument-kõrgete nikerdatud sammastega silmipimestav El-Khazneh templifassaad. 106.aastal vallutasid nabatealaste pealinna roomlased. Pärast 363. aasta maavärinat vajus linn vaikselt unustusehõlma, kuni Šveitsi rändur Johann Ludwig Burckhardt selle 1812. aastal taasavastas. 1985. aastast kuulub Petra ajalooline linn oma amfiteatri, sammaste ja ehitistega UNESCO kaitse alla.
Tänapäeva Jordaanias asuva Petra kaljulinna rajasid muistsed nabatealesed 6. sajandil e.Kr ning see muutus oma arenenud kultuuri ja vapustava arhitektuuriga oluliseks karavaniteede sõlmpunktiks.
Big image
Kuigi Petra asub Eestiga võrreldes üpris kaugel lõunas, täpsemalt 30.põhjalaiusel, tuleb Petrasse minnes kindlasti soojad riided kaasa võtta. Kitsas mäekurus liikudes ei paista päike peale ja seal on paljude jaoks üllatavalt jahe, samuti tuuline. Samas hakkab päikese kätte jõudnuna kiiresti palav, sest piirkonna keskmised temperatuurid on suhtelised kõrged. Novembrist märtsini on keskmine päevane maksimumtemperatuur 14-20 kraadi ja aprillist oktoobrini 24-34 kraadi. Kõrbele omaselt on ööd üpris külmad- keskmine miinimumtemperattud on detsembrist märtsini 1-5 kraadi ning aprillist novembrini 7-17 kraadi. Aastate sademete hulk on piirkonnas enamasti väiksem kui 50 mm.
Big image