סיורים ברחבי הארץ

ראש פינה

נחל ראש פינה ומעיינותיו

נחל ראש פינה שבעברו היה קרוי "ואדי ג'עוני" יורד לאורך כ14 ק"מ מהר כנען ליד צפת ונשפך לירדן. קטע הנחל שנבקר בסיור היה מקום מרכזי וחשוב בחייהם היום יומיים של התושבים בעקבות תפקידו הכפול, ראשית, הנחל היה מקור המים הראשי של המושבה ושנית, הנחל היה המקור המקשר בין העיר צפת למושבה. מתיישבי ראש פינה השתמשו בשטח הקרקע ליד הנחל לגידול ירקות ועצי פרי.


בנחל קיימים שלושה מעיינות שמימיהם זורמים כל השנה. מעיינות אלה שימשו את הכפר הערבי ג'עוני, את המתיישבים היהודים מגיא אוני ואת ראש פינה. כשהוקמה, מייסדיה בנו תעלה פתוחה שהובילה מים מן המעיינות לבריכה עם שוקת.


על שלושת המעיינות בנויים כיום מבני אבן ושניים בעלי דלתות ברזל. בית המעיין הוא מבנה אבן מסיבי ומעוגל בעל כיפה יפה שנבנה במהלך התקופה העות'מאנית עוד לפני גיא אוני וראש פינה. המעיין הראשון, עין כדן עטור צמחיית פטל סבוכה. הלאה במעלה הנחל מערבה מצויים עין פינה ואחריו עין גיא אוני. צורתם של בתי המעיינות זהה - מבני אבן מרובעים וקטנים, מקושטים מבפנים אך בעלי גג שטוח מבחוץ.

המעיינות נתפסו בידי פקידות הברון רוטשילד כחלק ממערכת אספקת המים למושבה שהונחה בסוף המאה ה19. מיי המעיינות מובלים כיום בצינורות למאגר השקיה ממזרח לראש פינה ורק עודפי מים זורמים לאורך הנחל . הלאה, מערבה, העצים מתמעטים ודרך העפר הופכת לשביל הממשיך ועולה לרגלי הר כנען עד צפת. שביל זה היה אמצעי מרכזי וחשוב לתנועה.


בסוף הסיור, מן המעיין השלישי, נחזור על עקבותינו במורד הנחל ובדרכינו חזרה ניתן להבחין לצמחייה משני צדי האפיק: שיחי פטל, צברים ועצי פרי שונים. שריד לבוסתנים של ערבי הכפר ג'עוני. בניהם בולטים במיוחד הזיתים בהם עצים בני מאה שנים ומעלה. יתר על כן, ניתן לראות גם בע"ח שונים כגון, צבאים, חוגלות ושפני סלע.


איך מגיעים – מהמחסום והלאה, מערבה, במעלה הנחל – דרך עפר משובשת וקופצנית, המסומנת לבן-שחור-לבן. מכאן אפשר להמשיך בהליכה רגלית או לנסוע ברכב 4x4 בלבד.

מומלץ לעלות בנחל מערבה, לפחות לאורך שלושת המעיינות. עד למעיין השלישי יש עלייה מתונה הנמשכת כשעת הליכה, או כ20 דקות ברכב 4x4.