Turvaliselt internetis

Kenter Leas

viirused ja ussiviirused

Põhiteave viiruste kohta

Viirus on arvutiprogramm, mis on tahtlikult loodud ning käiku lastud eesmärgiga selle arvutites ja võrkudes levitamiseks ning arvutikasutajate töö häirimiseks.Need kuritahtlikud programmid jõuavad teie arvutisse:

  • Meilisõnumite
  • Interneti
  • allalaaditud failide
  • CD-lt avatud failide kaudu.

Viirused kinnituvad tavaliselt mõne teie arvutis oleva programmi külge ning ei nakata arvutit enne, kui olete selle programmi käivitanud.

  • Ussviirused. Ussviirus sarnaneb viirusega, kuid ei pea end levimiseks mõne muu programmiga siduma.
Big image

Spämm e rämpspost;

Rämpspost ehk kõnekeelne spämm on e-kirj ja/või sõnum e-postis või uudistegrupis, veebifooriumis, mida saadetakse ilma postkastiomaniku soovita või ei vasta uudistegrupi või veebifoorumi etteantud teemale. Tavaliselt on spämmiks reklaam ja petukirjad. Sageli levitatakse spämmiga ka viiruseid ja trooja hobused. Rämpsposti eemaldamiseks kasutatakse postiserverites ja -programmides filtreid. Soovimatute postituste vähendamiseks kasutatakse foorumites ja veebipäevikutes isiku/kasutaja tuvastamist ning inimese ja spämmiroboti eristamist. Sõna spam tähendab inglisekeeles konservsinki.
Big image

Tulemüür

Tulemüür (inglise Firewall) on tarkvara või seade, mis turvakaalutlustel piirab ja reguleerib võrguliiklust arvutivõrgus vahel vastavalt seadistatud reeglitele.Tavaliselt kasutatakse tulemüüri interneti ja kohaliku kohtvõrgu vahel. Tulemüüri esmane otstarve on väljastpoolt juurdepääsu takistamine ressursidele, millele pole sellist juurdepääsu ette nähtud. On ka tulemüüre mis piiravad väljuvat liiklust. Tarkvaraline tulemüür on integreeritud ka Windowsi operatsioonisüsteemidesse alates Windows XP-st.
Big image

salasõna

Murdmiskindla salasõna meeldejätmine tundub võimatu ülesandena. Võtkem näiteks “r55ttttAr” – väga turvaline ja keeruline. kuidas on võimalik samsuguseid keerulisi salasõnu lausa iga netisaidi jaoks eraldi välja mõelda ning neid kõiki vabalt meeles pidada.
Alustuseks heitkem pilk sellele, mis nõetele peaks vastama hea salasõna:


  1. sisaldab nii suur- kui väiketähti;
  2. sisaldab numbreid või kirjavahemärke;
  3. on vähemalt 8 märki pikk;
  4. ei sisalda sinu ega sinu lähedaste nimesid, sünnipäevi vms;
  5. ei sisalda sõnastikus leiduvaid sõnu.
Big image

ahelkirjad e ketikirjad

on kirjad mis valetavad, ähvardavad või on pettust täis.
Big image