Bizden Haberler

21 Ocak 2022

Big picture

Sosyal Sorumluluk, TAC’nin Eğitim Felsefesinin En Temel ÖğesidirToplum hizmeti çalışmaları ve sosyal sorumluluk projeleri, TAC okul toplumunu tanımlayan en temel eğitim felsefelerinden biridir. Toplum liderleri yetiştiren okulumuzda, farkındalık çalışmaları ve çeşitli toplum hizmeti çalışmaları, öğrencileri gerçek hayata hazırlayan becerilerin temelini oluşturur. 134 yıllık sosyal sorumluluk bilinci bu yıl da farklı alanlarda ve disiplinlerde devam etti.

Tarsus Gözlükule Höyüğü Temizlik Çalışmaları11 ve 12 IB öğrencilerimiz, yılın başında ormanların önemini vurgulamak ve okulumuzun yanında bulunan tarihi mirasımızın korunmasına dikkat çekmek için, Tarsus Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği içinde Gözlükule Höyüğü temizlik kampanyası düzenledi.


Tarsus Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi, Boğaziçi Üniversitesine bağlı kazıların yürütüldüğü Gözlükule Höyüğü’nün yakınında eski bir çırçır fabrikasında yer almaktadır. Okulumuzun da hemen yanında olan bu merkezin değerli hocaları ve TAC öğrencileri işbirliği içinde, bu tarihi mirasın korunması için çalışmaktadırlar.


Kazı merkezi ziyaretinden sonra, okulumuz IB CAS Koordinatörü Fatma Yiğitoğlu gözetiminde Gözlükule Höyüğü temizlik çalışması yapıldı. Yıl boyunca devam edecek olan bu farkındalık çalışması kapsamında; okulumuzun çevresine park eden araçların sürücüleri de bilgilendirildi ve doğal bir park olan Gözlükule Höyüğü alanına çöp atılmaması konusunda uyarıldı. Öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Tarsus ZİÇEV Öğretmenlerine ZiyaretOkulumuz uzun yıllardır Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim merkezinin Tarsus şubesiyle farkındalık ve sosyal sorumluluk projeleri çalışmalarında işbirliği yapmaktadır. Bu değerli eğitim kurumunda çalışan öğretmen ve öğrencileri bu yıl da unutmadık ve Öğretmenler Günü öncesinde ziyaret ederek emekleri için onlara teşekkür ettik. TAC’li öğrencilerin orada eğitim gören kardeşleriyle buluştuğu etkinlik sonunda, yıl boyunca Covid-19 salgının izin verdiği şekilde yapılacak etkinlikler planlandı.


Yapılan planlamaya göre; ZİÇEV’de eğitim gören ancak maddi durumu yeterli olmayan aileler için TAC’li IB öğrencileri “Askıda Ders” kampanyası düzenleyecek ve bu öğrencilerin ikinci dönemde daha çok ders saatinden faydalanması sağlanacak. Duyarlılıkları için öğrencilerimize çok teşekkür ederiz.

Engeller Bizi DurduramazTAC’li IB öğrencileri, işaret dili öğrenmeye başlayarak okulumuzda farkındalık yarattı. Törenlerimizde işaret diliyle hazırlanmış bölümler konularak, okul toplumumuzun konuya olan ilgisi arttırıldı. Okul tanıtım filmimizi işaret diliyle tercüme eden öğrencilerimiz, bu fikrin nesiller boyu devam etmesini hedeflemektedir. Okulumuzda engelleri ortadan kaldıran, engelli bireyleri topluma kazandıran bilincin sürdürülebilir hâle gelmesini hedeflemekteyiz. Öğrencilerimizin bu konuya ilgisini takdir ediyor ve teşekkür ediyoruz.

Big picture

Engelleri Aşan Kampüs: Tarsus Amerikan Koleji
Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası Kapsamında, TAC’li IB öğrencileri farkındalık çalışmaları yaptılar. Okulumuzun toplumdaki her bireyi kucaklayan felsefesini duyurmayı hedefleyen çalışma kapsamında, 9. sınıf öğrencileri, 11 ve 12. sınıf IB öğrencileri, “Engellere Gözümüzü Kapatmıyoruz” sloganıyla farkındalık çalışmaları yaptılar. Tarsus Görme Engelliler Merkezini ziyaret eden öğrencilerimiz, derslerde ve okul bahçesinde etkinlikler yaptı, sokak röportajları ile “engelleri aşan TAC” fikrini yaymaya çalıştı. Toplum Hizmeti Koordinatörü Fatma Yiğitoğlu gözetiminde yapılan etkinlikler için öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

ESHAB-I KEHF ve Tarsus Müzeleri Farkındalık Gezisi; Zeytin Hasadında TAC’liler“Türkiye için liderler, dünya için liderlik” felsefesiyle öğrenci yetiştiren okulumuzda, öğrencilerimizin eğitim sonrası yerel halkı ve kültürünü tanımaları, bulundukları çevreyle iletişimde olmalarına yönelik pandemi nedeniyle bir süredir ara verdiğimiz çalışmalarımıza yeniden başladık. IB Bilgi Kuramı ve IB CAS programı kapsamında; 11 ve 12. sınıf IB öğrencilerimizle, Eshab-ı Kehf mağarasında bilginin kaynağını, güvenilirliğini, dil ve kültür arasında bağı araştırdığımız bir farkındalık gezisi düzenledik.


Gezinin en önemli kısmı, yerel halkla edilen sohbetler, zeytin ve zeytincilik kültürü üzerine edinilen bilgiler oldu. “Keçiboynuzu nedir, pekmezi nasıl elde edilir” gibi sorularla öğrencilerimizin daha önce görmedikleri bir ortamda, zeytin bitkisinin mitolojik ve kültürel bağlarını yerel halktan dinlemeleri ilgi çekiciydi. TAC kampüsüne bu kadar yakın mesafede böyle eski mağaraların varlığını öğrenmek de heyecan vericiydi. Öte yandan, orman ve çevre bilinci gelişmiş öğrencilerimiz, bölgenin kirli ve gereken özeni gösterilmemiş hâlini görmekten dolayı üzüntü duydular.

Big picture

Tarsus Alzheimer Derneği ile Sosyal Sorumluluk ÇalışmalarıYatılı ve gündüzlü TAC öğrencilerimiz, ailelerinin de desteğiyle Alzheimer dernekleriyle pandemi döneminde ara verdikleri çalışmalara yeniden başladılar. Bu çalışmaların TAC okul ortamında da yapılıyor olması öğrencilerimizi ayrıca mutlu etti. Yılın başından itibaren IB CAS Koordinatörümüz Fatma Yiğitoğlu süpervizörlüğünde, öğrencilerimiz Eylül ayından itibaren Tarsus Alzheimer Derneği ile işbirliği içerisinde çeşitli projelerde yer aldılar. 29 Ekim’in anlam ve önemiyle ilgili çalışmalar, Mersin ili Alzheimer Farkındalık Çalışmaları için video hazırlama ve el sanatları kursuna destek gibi etkinliklere katıldılar. Yeni Yılda ise okulumuz Sadık Paşa Fuaye alanında yaklaşık 25 yaşlı amca ve teyzemize kutlama hazırlayarak, öğrencilerimiz ilk dönemde anlamlı birçok etkinliğe imza attılar.

Big picture

“Var Olmanın Psikolojisi” Başlıklı Çevrim İçi Veli Etkileşim Toplantısı


Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından düzenlenen veli etkileşim çalışmaları “Var Olmanın Psikolojisi” konusuyla devam etti. Tüm sınıf düzeylerinden velilerin katıldığı semineri Psikolog Kardeniz Türkmen sundu. Çalışmada, insanı diğer canlılardan ayıran temel özelliğin varlığını bilmek ve bilinen varlığın son bulacağının da bilgisine sahip olduğu; yaşam ve ölüm temaları üzerinde duruldu.


Etkinliğe velilerimizin aktif katılım sağlaması, hayatın içinden ve aile yaşantılarından örnekler vermesi toplantıyı daha zengin ve akıcı hâle getirdi. Çalışmayı yürüten Psikolog Türkmen, bilgi aktarımının yanı sıra velilerin konuya dair sorularına yanıt verirken, velileri sorgulamaya teşvik etti.

Big picture

Teknoloji ve İnovasyon Konuşmaları 3. Etkinlik – BioprintingOkulumuzun Biotech, Bilimsel Proje ve Deney, Yapay Zekâ, Robotik ve Girls in Tech kulüpleri tarafından, Teknoloji ve İnovasyon Konuşmaları serisinin üçüncüsü 18 Ocak 2022 tarihinde düzenlendi. Etkinlikte öğrencilerimiz, Bioprinting alanının öncü isimlerinden Pensilvanya Eyalet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. İbrahim Tarık Özbolat ile bir araya geldi. Üniversitede kendi adını taşıyan Ozbolat Lab isimli laboratuvarda çalışmalarını yürüten Doç. Özbolat, üç boyutlu yazıcılarla doku ve organ basımı sürecine dair öğrencilerimize bir sunum gerçekleştirdi. Etkinliğin devamında Doç. Özbolat, öğrencilerimizin sorularını yanıtladı ve bu alanda çalışma yapmak isteyen öğrencilerimize tavsiyelerde bulundu.

Big picture

12-16 OCAK Bölge Finalleri, KAYSERİTAC Genç A Kız Lise Voleybol Takımımız, Kayseri’ de düzenlenmekte olan Bölge Şampiyonasındaki ilk maçında Hatay Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi takımını 3-0 yendi.


İkinci maçında ise Adana Şehit Ahmet Mehmet Spor Lisesi ile karşılaşan TAC Takımımız, maçta setlerde 2-0 geriye düştüğü müsabakayı büyük bir mücadele ile 3-2 kazandı.


TAC Genç A Kız Lise Voleybol Takımımız, Kayseri Erkilet Koleji ile olan son maçında;  1. Set 25-17

  2. Set 18-25

  3. Set 25-16

  4. Set 21-25

  5. Set 15-13


sonuçlarıyla rakibini 3-2 yendi. Namağlup Bölge Finalleri ŞAMPİYONU olan TAC Takımımız, Türkiye Yarı Finallerine yükselmeyi başardı. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Big picture

17-21 OCAK Bölge Finalleri, KARAMAN


TAC Lise Genç A Erkek Basketbol Takımımız, Karaman’daki Bölge Finallerine, Antalya 1’incisi Özel Kırmızı Çizgi Fen Lisesini 72-69 yenerek ve ilk galibiyetini alarak başladı. Takımımız, 2’nci maçında ise Hatay Özel Ekin Koleji ile karşılaştı ve maçı 96-71 kazandı.


Konya Diltaş Koleji – TAC Lise Genç A Erkek Basketbol Takımımızın maçı 72-56 olarak sonuçlandı.


Mersin İl Birinciliği ve Bölge Şampiyonasında büyük mücadele vererek bizi gururlandıran öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC Genç B Lise Erkek Basket Takımımız Gruptaki Liderliğini Sürdürmeye Devam Ediyor


TAC Genç B Erkek Basketbol Takımımız, Özel Bahçeşehir Kolejine karşı oynadığı maçı 75-37 kazanmayı başardı.


TAC Genç B Lise Erkek Basketbol Takımımız, Yahya Akel Anadolu Lisesini 81-43 yenerek grupta liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları

YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture