Capital High School Newsletter

3/2/2018

Big picture


Parents, Alumni, and Friends of Capital -

Let’s make our inaugural Gold & Black Gala a great new tradition at Capital. Be a part of something special! We need to know who’s coming to the gala by March 9. Buy your tickets today!

* The gala will be held on Friday, March 16, at Boise Centre East.

* Registration and social hour start at 6:00. Dinner will be served at 7:00.

* Cocktail dress is appropriate.

* Live entertainment will be provided by Capital’s Chamber Orchestra, Jazz Band, and Singers.

* We have wonderful auction items, including an original oil painting from Fred Choate, whitewater rafting, and half-day fly fishing experience with Bret Bishop on the Big Wood River.

* Tickets are $75 per person and may be purchased online at https://gec.maxgiving.com/.

* For

questions, please send an email to chsgoldeneagleboosters@gmail.com.


If you have any questions, please send an email to chsgoldeneagleboosters@gmail.com.

Purchase Tickets for Gold & Black Gala

Link to purchase Gala tickets for March 16th

Big picture

2018 National Merit Scholarship Finalists

2017-2018 Rotary Scholars

Students & Staffulty of the Month

Students & Staffulty of the Month



March



ACADEMICS: Seth Egbert

ACTIVITIES: Colette Raptosh

ACTS OF SERVICE: Alexander Elquist

ARTS: Bradley Schmidt

ATHLETICS: Braiden Simpson

ATTENDANCE: Wol Tong

ATTITUDE: Brooke Lapp

EAGLE PRIDE: Owen Shirazi


STAFFULTY: Brett Twiss

Youth Government Information

Capital Junior student, Jackson McEwan, was invited to join the Idaho State Youth Government Committee. Jackson traveled to Sacramento over President's Day weekend and attended the California state Youth Government event where he learned how that state runs their program. Jackson will continue to serve on the state committee throughout the school year.

During the month of March, all senior Government class students will travel to the Idaho Statehouse where they will observe committee hearings, open debate on the Senate and House of Representatives floor, and meet with legislators. This field trip enhances the curriculum of the state and local government unit.

Capital students are participating in a special program on civics throughout the months of February and March. Idaho Public Television received a grant to enhance civic discourse and then invited the Capital students to participate with them. A local reporter from the Idaho Statesman interviewed students and observed them practicing civil discourse in a classroom. One hundred seniors will attend a day of presentations on civics at Boise State University where lunch will be provided for them by the grant.
Navegando Adelante

Please click on link for more information

No School

March 26th-30th (Spring Break)

Graduation Important Reminder

Senior Students and Senior Parents,

Those that have not yet ordered need to go to our website – jostens.com or call the consumer order line – 800-567-8367 to place their order, before March 23, 2018!

If you are using a borrowed cap & gown and need to order just a tassel and stole, please have them call me directly at 208-343-0175.


Please let me know if you need any other information or assistance.

Thank you,

Kay

Senior's Last Day

Seniors last day will be May 18th

Capital High School Graduation Date

Capital High School Graduation Date will be May 24th, 2018 at Taco Bell Arena, 7:00 pm (unless otherwise noted)

Sadie Hawkins Dance

March 3rd

Sadie's- Casual dance

Capital Aux Gym

7:30-10:00pm

$5 per person ($7 at the door)

Food and dessert trucks will be here!

Save the Date for Junior & Senior Prom

April 14th

Footloose the Musical

March 7th, 8th, 9th, and 10th at 7:00 pm

CHS Auditorium

$8 pre-sale

$10 at the door

DECA Rummage Sale

DECA Annual Rummage Sale April 7th

Congratulations to the following DECA members for their STATE DECA competition results:

*Bold means they qualified to attend the International Career Development Conference.

Some students may be bumped into national competition!


Entrepreneurship Promotion Project

Makayln Ashbaker, Sydney Williams, Kerene Eustace lst Place


Travel and Tourism Team Decision Making:

Ben Dudley and Seth Egbert lst Place

(3rd year in a row!)

Gabi Bennion and Maddy Sargent Top 10

Business Services Operations Research

Gabi Bennion, Maddy Sargent, Natalie Gaus 4th Place

Betsy Rosales and Spencer Holmes 5th Place


Buying and Merchandising Operations Research:

Dominique Castell 3rd Place


Buying and Merchandising Team Decision Making

Lynnie Ferguison 3rd Place

McKell Walden and Dominique Castell Top 10

Lizzie Hansen and Elena Johnson Top 10

Rebekah Flannery and Ashlyn Velasquez Top 10


Community Service Project:

Emma McCarrel and Katie Meyer 2nd Place


Creative Marketing Report:

Shelby Ribordy and Lilly Knowles 2nd Place


Learn and Earn Chapter Campaign:

Cloe Muir and Sarah Williams 2nd Place


Public Relations Campaign:

Tegan Maestretti, Emily Corbett, McKell Walden 2nd Place

Taryn Anderson, Yesenya Bendeneilli, Taylor Nielson 3rd Place




Hospitality and Tourism Operations Research

Alec Weber and Brittany Ralston 2nd Place

Rebekah Flannery and Ashlyn Velasquez 4th Place


Hospitality Services Team Decision Making

Emily Corbett and Alec Weber lst Place

Taryn Anderson and Taylor Nielson Top 10


Independent Business Plan:

Lindsey Spero lst Place


Advertising Campaign:

Olivia Taylor 2nd Place

Regan Perotto Top 6

Addie Shepherd Natalie DeRose Taylor Kowitz Top 6


Franchising Business Plan

Bob Hoang Caden Johnson Justin Zedwick 3rd Place


Fashion Merchandising Promotion Plan:

Lizzie Hansen 2nd Place

Kiauna Cardona Top 6

Alexa Paflias and Cassidy Garner Top 6


Financial Literacy Promotion Project:

Carter Johnson Payton Hamilton Conner Ferguson 2nd Place


Hospitality Professional Sales Presentation

McCall Bennion 2nd Place


Sports and Entertainment Promotion Plan

Elena Johnson Delaney Reed Aiden Fox lst Place

Natalie Marsden and Hannah Lowry 3rd Place

Jordynn Tomaro and Jordan Godney-Scott 4th Place


STart Up Business Plan

Lynnie Ferguison 3rd Place


Accounting Applications

Lucy Jacobsen Top 10


Entrepreneurship Individual Role Play

Lindsey Spero 2nd Place



Entrepreneurship Team Decision Making Event:

Katie Meyer and Emma McCarrell 3rd Place

Betsy Rosales Spencer Holmes 4th Place


Finance Operations Research

Lucy Jacobsen lst Place


Finance Team Decision Making Event:

Carter Johnson and Payton Hamilton 4th Place


Food Marketing

Regan Perotto Top 10


Marketing Communications:

Tegan Maestretti 3rd Place


Marketing Communications Team Decision Making Event:

Natalie Gaus and Olivia Taylor Top 10


Principles of Marketing

Tanner Perren Top 10

Itxaso Eiguren Top 10


Quick Serve Restaurant Management

McCall Bennion lst Place

Natalie DeRose Top 10


Sports and Entertainment Marketing Team Decision Making

Delaney Reed and Aiden Fox 2nd Place

Caden Johnson and Brittany Ralston lst Place

Natalie Marsden and Hannah Lowry Top 10


Sports and Entertainment Individual Event

Conner Ferguson Top 10


State Pin Design Winner Alec Weber


Chapter Awards: 3 spots ICDC

Membership Campaign

Promotional Campaign

Community Service Campaign


School Based Business Recertified

Grayson Sterling, Ben Dudley and Seth Egbert GOLD STATUS


Idaho STATE DECA OFFICER

Lindsey Spero PRESIDENT

Debate & Speech Tournament updates

Overall the team placed 1st in Sweepstakes in the small squad division! Individually, the following students medaled:


Debate:

Ella Schroeder and Lily Balanoff 1st place JV Policy Debate

Sarmad Talib and Cosette Van Cleve 2nd place in Big Questions Debate

Wesley Capps and Rachel Edmondson Semi-finalists in Parliamentary Debate

Ella Schroeder 1st place Speaker in JV Policy Debate

Lily Balanoff 5th place Speaker in JV Policy Debate

Emily Reed 5th place Speaker in Open Lincoln Douglas Debate

Everline Julugbeh 2nd in Novice Spontaneous Argument

Ella Schroeder Semi finialist in Novice Spontaneous Argument


Congressional Debate:

Sarmad Talib Finalist in Novice Congressional Debate

Genesis Smith Finalist in Novice Congressional Debate

Everline Julugbeh Finalist in Novice Congressional Debate

Cosette Van Cleve Finalist in Novice Congressional Debate

Wesley Capps Outstanding Presiding Officer and Finalist in Open Congressional Debate


Speech Events:

Natalie Talcott 2nd in Oratorical Analysis, 5th in After Dinner Speaking

Jordyn Walhof 3rd in Oratorical Analysis

Robert Bratley 4th in Legal Argument

Emily Reed 5th in Legal Argument

Everline Julugbeh 6th in Legal Argument

Everline Julugbeh and Genesis Smith 6th in Novice Duo Improv

Ella Schroeder 3rd in Novice Dramatic Interp, 2nd in Novice Tall Tales, 7th in Prepared Storytelling

Sarmad Talib 1st in Novice Extemp Speaking, 5th in Novice Impromptu

Cosette Van Cleve 5th in Novice Dramatic Interp

Lily Balanoff 6th in Novice Editorial Commentary, 6th in Original Performance

Rachel Edmondson 8th in Open Editorial Commentary, 6th in Prepared Storytelling

Wesley Capps 2nd in Prepared Storytelling


As you can see (if you made it to the end of this email) we had a fantastic end to our regular season!


National Qualifier


Please congratulate Wesley Capps for qualifying to Nationals in Dramatic Interpretation in Ft. Laurderdale, FL in June!!!


Please also congratulate:


Isaac Page 1st Alternate in Congressional Debate

Robert Bratley Outstanding PO in the Senate

Wesley Capps Outstanding PO in the House


State Qualifier

This weekend in the midst of the snow storm, Capital debaters were busy qualifying for state. Please

congratulate the following qualifiers and alternates:


Rachel Edmondson Lincoln Douglas Debate

Katie Lotz Lincoln Douglas Debate

Robert Bratley Congressional Debate

Wesley Capps Congressional Debate

Sarmad Talib Congressional Debate (1st Qualifier!!!)


So excited to see how this team does at state at Boise High on March 9-10!!!

Capital Spirit Squad Tryouts

Dance and Cheer will be holding their tryouts April 23-26th

Monday:3:30-6:30pm both squads Main Gym, followed by a mandatory parent at 6:30pm

Tuesday: Dance 6:00-7:15am

Wednesday: Both Squads 3:30-6:30

Thursday: Tryouts! 4:00-8:00pm


Contact coaches for questions:

Sarah Tueller (Cheer) - 208-880-7376

Kacy Banks (Dance) - 208-880-2111

Club Unified Basketball

Club Unified Basketball with competing at the Unified Basketball Tournament with teams from around the valley at Eagle High on March 23rd from 9:00am-2:30pm.