"ידיעות הנצרות"

עורכים: ניתאי טל כהן ועידו ברנד

הקריאה למסעות הקודש


מהמאה העשירית לספירה, נדדו שבטים תורכיים-סלג'וקיים ממרכז אסיה, וכבשו שטחים רבים בהם ארץ ישראל. בשנת 3 הם כבשו את ירושלים. השבטים האלו היו מוסלמים באמונתם והקשו על עולי רגל נוצרים לפקוד את המקומות הקדושים להם בעיר. השבטים האלה איימו לכבוש גם את בירת ביזנטיון הנוצרית - לכן פנה קיסר ביזנטיון אל האפיפיור אורבן השני וביקש ממנו לקרוא למאמינים הנוצרים להתגייס להגנה על הבירה: "אם אתם מחשיבים את עצמכם למאמינים נוצרים, הצטרפו למסעות הצלב ותמנעו מהמוסלמים המושחתים לכבוש עוד שטחים שלנו, של הנוצרים."

מסעות הדת והקודש למען האל

Tuesday, Feb. 3rd 1120 at 9pm

ישראל - ירושלים

אז למה לצאת למסעות הצלב?


המוסלמים פלשו לארצות הנוצרים. הם פגעו בנוצרים, שדדו אותם, שרפו רכושם, הרגו את חלקם ועשו מעשים איומים בנשים. רק אתם יכולים להציל אותם, ואולי זה אפילו ישתלם לכם. תהיו מהראשונים שיתיישבו בירושלים, תרוויחו כסף, סחורות ומזון ותגדילו את השטחים בשליטה נוצרית. בנאום האפיפיור בוועידת קלרמון הוא אמר: "ומי ינקום את נקמתם וירפא את שברם אם לא אתם? זכרו במיוחד את הקבר הקדוש של אדוננו ומושיענו (ישוע) הנמצא עתה בידי עמים טמאים ואת המקומות הקדושים האחרים המחוללים בטומאתם." האפיפיור יודע שאמונתם של לוחמיו גדולה, והם יעשו הכל כדי להוכיח אותה, לשמור על המקומות הקדושים להם ולהתקרב עוד קצת לישוע ולאלוהים, שכל כך רחוקים מהם.

"יש מהנוצרים שהובילו אותם בשבי, אחרים הכריעו למות, אחרים עשו מטרה לחציהם (שדדו ושרפו את רכושם, והרגו רבים מהם)." יתר על כן, הוא אומר למאמינים שאם יצאו למסעות הצלב הם לא ילחמו זה בזה ויזקו לשלל רב. "אין בה מן השפע… ומשום כך הנכם נלחמים זה בזה, הנכם נהרגים ומושמדים". האפיפיור מאמין בכם, בוא נקווה שיש לו סיבה...

ירושלים - העיר שבצורה לה יחדיו

מפי אלטון - מומחה לערים בישראל


"ירושלים היא אחת הערים שהכי קשה להתקיף מכמה סיבות:

הסיבה הראשונה היא הגובה הרב של ירושלים שכידוע שוכנת על הר, החיילים צריכים לטפס את כל ההר כדי להתקיף, מה שמקשה על החיילים ומעייף אותם עד מאוד.

הסיבה השנייה היא החומות של ירושלים שבנה דוד שמקשות מאוד על הכניסה אליה.

הסיבה השלישית והאחרונה היא המוסלמים הרבים ששכנו בעיר והתקיפו את צבאות הנוצרים מהגובה"

Big image

המונים נענו לקריאת האפיפיור


המוני מאמינים נוצרים נענו לבקשת האפיפיור. הם תפרו צלבים על בגדיהם כדי לציין שהם נלחמים למען ישו והנצרות - לכן הם נקראים צלבנים. במסעות הצלב השתתפו אנשים ממעמדות שונים, גבוהים ונמוכים, כמו: מלכים, נסיכים, אבירים מנוסים במלחמות ומצוידים בנשק, ולצדם כמרים, נזירים והמוני עם. בנוסף לכך, יצאו גם איכרים וצמיתים למסעות הצלב, למטרות כלכליות בעיקר.

רוצה להגר למזרח? זו ההזדמנות שלך!


עד עכשיו, מה שדחף את בני אירופה מסתכם במילה אחת: תבלינים. בימי הביניים נכללו במשמעות המילה, לא רק נותני טעם, חומרי צביעה ורפואות מן המזרח, אלא גם כל סוג של יבוא מאפריקה ומן המזרח. תבלינים אחרים כללו בשמים וקטורת מכל הסוגים (בימי הביניים צורכי הבשמים לא היו רק נשים, בימי הביניים נהגו גם גברים להשתמש בבשמים, כולל אנשי דת). בנוסף לכך, באירופה היה צפוף ולא היה בה מן השפע שהיה במזרח. אז... רוצה להגר למזרח? זו ההזדמנות שלך!

מסע הצלב הראשון

מסע הצלב הראשון, החל ב-1096 ויצאו אליו אבירים והמוני איכרים, לכן הוא כונה גם "מסע הצלב של האיכרים". מי שיצא למסעות הצלב לקח את משפחתו וחפציו החשובים איתו. הם לא ידעו איך ירושלים נראית, וכל כך ציפו להגיע אליה. במהלך המסע, היוצאים למסעות הצלב בזזו וגנבו מתושבי היישובים שעברו בהם (כדי לשרוד בדרך כלל). התושבים של היישובים כל כך פחדו מהם, שהם הביאו להם מזון ללא תמורה, ורצו רק שימשיכו בדרכם. אך זה היה רק מסע הצלב הראשון, ואני, וכל הנצרות כולה, רוצים שתמשיכו לצאת למסעות צלב נוספים רק מכוונות טהורות.

ציוד:

חרב

קשתות

מגן עליו יש צלב

שריון לגוף

רוח קרב

אמונה רבה באל

הקרבה

אומץ לב*במחנה יסופק לכם כל השאר (מזון, שתייה ועוד כלי נשק)

מה תרכשו במהלך המסעות?


מיומנות בקטפולטות

קרבה גדולה לישו ולאל

ניצחון גדול וכיבוש שטחים

עושר ואושר

ראיון עם ג'ון - צלבן ממסעות הצלב

מראיין: טום - מומחה למסעות הצלב


שלום ג'ון, מה שלומך?


שלום, שלומי טוב וגופי מלא מוטיבציה לנצח את המוסלמים האלו.


תספר לנו קצת על עצמך. (על השאיפות שלך, הקרובים אליך ועוד...)


שמי ג'ון, אני בן 18 ואני אביר צעיר. המפקד שלי, הנרי, תמיד נותן לי ולפלוגה שלי מוטיבציה לנצח במסעות ולכבוש את ירושלים - עיר הקודש. גם לי יש שאיפות גבוהות מאוד להמשך חיי, אני מאמין נוצרי צעיר מאוד שמקיים את כל המצוות וברצוני להיות יום אחד גם מפקד גדול במסעות הצלב. יש לי כושר מנהיגות מצוין, אני חסון וחזק, יש לי כריזמה ואני מאמין באל יותר מכל נוצרי אחר, חוץ מהאפיפיור כמובן.


למה החלטת לצאת למסעות אלו?


יש לי אמונה חזקה מאוד באל ובישו, הרגשתי שכדי להוכיח אותה באמת אני צריך להצטרף למסעות ולהקריב למען הנצרות. בנוסף לכך, האפיפיור לא קורא למאמיניו כל יום, אז כשהוא מבקש ממנו עזרה אנחנו צריכים להתייצב לפניו. הדת הנוצרית כולה בסכנה, המוסלמים הורגים נוצרים ללא סיבה מוצדקת, שמים אותם בשבי ואף שודדים אותם. אז אם אתם נוצרים שמאמינים באמת באל ובישו, אורבן זקוק לעזרתכם.

הידעת?!


מבצר הוא מתחם מבוצר, שנועד להגן על האנשים שבתוכו בפני תקיפה וכן לספק נקודה אסטרטגית. ישנם סוגים רבים של מבצרים, שנבדלים זה מזה בגודל ובתכנון. המבצר תמיד יהיה מוקף בחומה, שתפקידה הוא למנוע מאנשים לא רצויים להיכנס, וכן לבלום התקפות ירי והסתערות של האויב. מבצר כפרלט הוא דוגמא למבצר אשר נבנה על ידי הערבים במאה ה-8 או במאה ה-9 כחלק ממערכת הגנה על החוף מפני פלישה ימית. בכיבוש הצלבני בוצר ושופץ המבצר ויושב על ידי הצלבנים.

פינת המדע - "הקטפולטה"


קטפולטה היא כלי מצור ששימש להעפת סלעים למרחקים גדולים על חומות מבצר או עיר. כל מכונה המשליכה סלעים יכולה להחשב כקטפולטה. המציאו את הקטפולטה ממש לפני כמה ימים, וכמה צבאות כבר משתמשות בכלי נשק זה להגנה. פירוש השם "קטפולטה" מורכב מצירוף המילים היוונית "קטה"- כלפי מטה, ו- "פולטוס"- נשק מגן. במהלך מסעות הצלב תוכלו לראות קטפולטות מסוגים שונים, ואולי אפילו להלחם בעזרתם נגד המוסלמים.

הצלבנים בארץ ישראל

התנ"ך והחרב -- סיפורם של הצלבנים.
רוצים לפרסם מאמר בעיתון שלנו? התקשרו למספר 054-792-7812 לתיאום הפרטים!


העיתון הבא יתפרסם בעוד שבוע!