קהילון - שיעור 8

6 בדצמבר 2015

Big image

הורים אהובים,


שיעור חנוכה הוא סוג של שיא, בכל שנה מחדש. איכשהו, בלי שנתכוון, הוא נוגע לכולם בלב, ומסתבר שלראות ילדים עם כתר של נר על הראש, זה משהו מרגש ומרחיב לב. היה יום מגוון ומסעיר, והמסיבה היתה סיום יפה ליום הזה. טוב לנו לייצר חוויות משמעותיות לילדים, שישארו שם גם בעתיד.


אנחנו רוצות לומר תודה לכל ההורים שהכינו וטרחו. לביבות וסופגניות וריקוד וקישוטים ויצירה, כל זה לא היה אפשרי בלעדיכם! נתתם לקהילה מתנה.


עוד משהו חשוב הוא המפגש של מורן הקלינאית עם הורים, לשיחה קבוצתית ולשיחות אישיות. מעתה נעבוד באופן צמוד עם מורן, ובכל שיעור תוכלו לפנות אליה בשאלות ובקשות, לצד התכנית הגדושה שלה עם הצוות החינוכי. דבר הקלינאית בהמשך.


לכל מי שטרם השיב לנו לגבי נוכחות בשיעור הבא, זה חיוני לנו לתכנון היום. אנא עדכנו אותנו.


צוות חינוך

דבר הקלינאית

במהלך היום ניגשתי לכיתות בכדי לראות לאלו ילדים קשה יותר להשתלב ולהשתתף בתוכנית המוצעת בכיתה (לילדים שונים סיבות שונות לקושי אותו הם חווים חלקן רגשיות, חלקן שפתיות) וזאת במטרה לסייע להם להפיק את המירב מהתוכנית של המדריכים בקבוצה. הנחת העבודה שלנו בצוות היא שניתן למקסם את חשיפת הילדים לתכנים החינוכיים בכיתה, אם נמצא את הדרך אליהם, בעבודה אינטימית בקבוצות קטנות. המטרה היא ליצור מגע אישי וקשוב, ולזהות את נקודות הקושי, בכדי להעיר את תשומת לב הצוות ולתת לכם ההורים כלים מעשיים לחיזוק הילדים.


בשיעור ניסיתי להכיר את הילדים השקטים יותר, וליצור איתם קשר נעים וחיובי שיאפשר לי המשך עבודה נעימה איתם. אז מה היה לנו? למשל, הצטרפות לילדה מתוקה שבוחרת להשאר מתחת לשולחן ומשם להציץ על הנעשה ויחד לצאת ולהכין כתר לחנוכה ושוב לחזור אל מתחת לשולחן ולנסות להשתלב בעזרה למדריכים.


אצל הקטנטנים הפרפרים הכחולים התמקדתי בילדים שמעדיפים לשחק לבד... הצטרפתי ולמדתי קצת במה הם אוהבים לשחק. בפעם הקודמת הרשו לי להצטרף והפעם הסכימו גם לשוחח איתי במהלך המשחק! במפגש קיימנו שיחת היכרות ולמדתי מעט על תחומים נוספים בהם אתם מוצאים עניין, בכדי לדעת במה אוכל לעזור ולהאיר.


העליתי בפניכם את ע"ת ס"תם - ראשי התיבות של כללים מסייעים להקניית העברית תוך כדי חיי היומיום.


לטובת ההורים שגילו עניין בקריאה נוספת:להתראות בפעם הבאה!


שלכם,


מורן

קבוצת הגן - פרפרים

השיעור השמיני - חנוכה

השיעור האחרון, ערב נר ראשון של חנוכה, סבב כמובן סביב החג.


חזרנו והזכרנו את מנהגי החג העיקריים, שלמדנו עליהם בשיעור הקודם, באמצעות שיחה, שירים, משחקים, סיפורים, תנועה ויצירה. שרנו כמה משירי החג: ״חנוכייה לי יש" / שרה גלוזמן, "נר לי דקיק" / לוין קיפניס, ו"באנו חושך לגרש" / שרה לוי תנאי, ובמהלך השיעור שמענו ברקע שירי חנוכה נוספים.

שמענו גם סיפורים הקשורים לחג: "גברת קרש ומר מערוך" / דתיה בן דור, "הלביבה שהתגלגלה" / תלמה אליגון רז, "הסופגנייה המתוקה" / שלמה אבס.

כמו כן שיחקנו בבצק, בנינו חנוכייה מדופלו, הכנו חנוכיות מדאס, קישטנו כתרים לכבוד החג, שיחקנו במשחק הזיכרון של סמלי החג וקיימנו כמה פעילויות בתנועה: "משחק הפסלים" עם שירי חנוכה, משחק עם חישוקים (בדומה לכיסאות מוזיקליים - הילדים רקדו עם שירי החג וכשהמוסיקה פסקה היו צריכים לקפוץ לחישוק פנוי) וכמובן גם אכלנו בצוותא ונהנינו מיום חגיגי ושמח.


בפעילות המוסיקלית עם נדב והגיטרה חזרנו על שירים משיעורים קודמים וגם כמובן שירי חג החנוכה (כד קטן, באנו חושך לגרש, חנוכייה לי יש..).


בהקנייה בקבוצת הגדולים למדנו את האות ל כמו במילה "לביבות" בעקבות הסיפור "גברת קרש ומר מערוך", דיברנו על תהליך הכנת הלביבות וחילקנו מתכון ללביבות שניתן להכין בבית ביחד עם הילדים. כמו כן הזכרנו מילים נוספות המתחילות בל' כמו לב ולימון.


חג שמח לכולם!


צוות הגן

פרפר נחמד - גברת קרש ואדון מערוך
Big image

קבוצת הביניים - זברה

שיעור חנוכה

שיעור שמיני, שיעור לחג החנוכה!


איזה חג שמח! איזה חג מקסים!! בשיעור הזה התעסקנו בחג החנוכה. הזכרנו את סימלי החג, הקשבנו לשירים, היינו אפילו בעצמנו נרות דולקים וסובבנו אין סוף סביבונים.


בסטודיו הכנו חנוכיות צבעוניות ואומנותיות, במטבח הכנו עוגיות סביבון וחנוכיות ובסלון התנסינו בסיבוב סביבונים כמעט מכל הסוגים הקיימים: הקלאסיים עם האותיות, עם אורות, עם טוש מצייר, עם דיסק וגולה ועוד ועוד לרוב...


בנוסף הפתיעה אותנו מיה פרישמן בפעילות מלבבת של משחק הולנדי מוכר מתורגם במקוריות מושלמת לעברית: ״למיה יש מטפחת, אבל הנה היא בורחת... איפה היא תשים אותה? אולי אצלו? אולי אצלה? איפה היא תשים אותה?״ ואני בטוחה שללא הסברים נוספים כולם מבינים על מה פה מדברים... ואם לא – אז יאללה - תשאלו את הילדים!!!


להתראות בשיעור הבא,


גלית

Big image

קבוצת הבוגרים - כוכבים

שיעור חנוכה

בשיעור האחרון ציינו וחגגנו את חג החנוכה.


את מפגש הבוקר פתחנו במשחק חדש - "משחק המחמאות" בתחילת כל שיעור נגריל שם של אחד הילדים, ונעניק לו מחמאות - בהתחלה ממני, ואז משאר התלמידים. מטרת התרגיל היא לעודד חברות טובה ובריאה בין תלמידי הכיתה. מניסיון של כיתות אחרות, במהלך הזמן, התלמידים מתחילים להחמיא אחד לשני בצורה ספונטנית ולהעריך תכונות חיוביות של עצמם ושל חבריהם. הפעם יצאה אלה טלובה בהגרלה, וקיבלה מחמאות מאלה פלד, מתמוז וממני – היה מקסים ומרגש! המשכנו את המפגש בסיפור החג, ריענון סמלי החג והצצה לתיבת החגים אשר מכילה את הזכרונות שלנו מהחגים שציינו השנה. סיימנו את המפגש במשחק שירי חנוכה – שרנו שירים בהתאמה לאות שהראה הסביבון.


לאחר מפגש הבוקר ניגשנו לתחנות: בנינו חנוכיות מעץ, צבענו בספריי חגיגי וטיפטפנו טפטופי נרות – התוצרים היו מאוד יצירתיים ויפים!


סיימנו את היום ברעיון של אלה טלובה לסרט – נרות חנוכה מופיעים ונעלמים בידיהם של הילדים. בשיעור הבא רות תשתף אותנו ברעיון שלה לסרט.


חג שמח והמשך שבוע טוב!


יעל

קבוצת סבבה

שיעור חנוכה

השיעור נפתח בחדר העברית בשיעור לחנוכה בו למדו הילדים, לצד משימות השפה, להכיר קצת יותר את הורי בית הספר, שאלו אותם לשמם והעניקו להם בהתרגשות מדבקות חג חנוכה שמח.


לאחר מכן ירדו הילדים למטבח ופגשו את דבי שלנו שעשתה להם שיעור בהכנת לביבות לחנוכה, יחד קילפו, חתכו והכינו לביבות תפוחי אדמה לכל ילדי והורי בית הספר.


בטקס החג הדליקו מאיה, עילי ומאור, יחד עם ניר, נר ראשון של חנוכה.

חדר העברית

השיעור השמיני

השיעור האחרון היה באופן מפתיע שיעור שקט במיוחד. הילדים פשוט סירבו לעזוב את שולחן הכתיבה וישבו בשקט ובריכוז עליון. זה היה כמעט חשוד, אבל זרמנו.


לכבוד החג התבקשו ילדי סבבה לשנן שיחה קטנה שאותה הדגימו בפני ההורים בחדר הסמוך. הם קיבלו משימה להציע לכל מי שיפגשו מדבקה לחנוכה. נשמע פשוט, אבל זה הביך והלחיץ אותם מאוד. צעד אחר צעד הדרכנו אותם איך לפתוח בשיחה, להציג את עצמם, להבדיל בין פנייה בלשון זכר ולשון נקבה. המשימה הוכתרה בהצלחה והם היו גאים בעצמם מאוד. כל הילדים קיבלו דף עבודה מיוחד לחנוכה, המצורף בהמשך. הדף כולל קריאה, כתיבה, זיהוי אותיות והתייחסות כללית לחג. כחלק מההתייחסות לחג קיבלו הילדים סביבונים עם אותיות מודבקות, והיו צריכים לבחור יחד מילה באות הפותחת ולחוד חידה לילדים בקבוצה שמולם. היה פעמון למנחשים והיה מתח באוויר. מה שהיה חמוד ומרגש במיוחד לראות הן השיחות וההסתודדויות שלהם. ממש עבודת צוות לתפארת. וגם חנכנו משחק חדש - ׳נחש מי׳ שהילדים ששיחקו בו בהתלהבות היו מוכרחים לשחק בו ללא שימוש בהולנדית בכלל, וזה היה מאתגר מאוד.


ילדי קבוצת זברה למדו את השיר המתוק ׳חנוכיה יפהפיה׳ המצורף כאן, והדגימו חנוכיה בעזרת האצבעות. לא כולם יודעים מי זאת קמיצה וכל היתר. מה שבטוח זה שהלהבות שהדבקנו להם על האצבעות היו להיט. אז תבדקו איתם מה הם זוכרים.


יום טוב עבר על כוחותינו, וזה כיף!

חנוכייה יפהפיה
דף אותיות כללי: כתיבה, זיהוי, צליל

דף עם מספר שלבים - לכל אות שורה למלא, וגם המון תמונות של מילים ברובן בסיסיות

דף עבודה: סיכום ניקוד והכתבה

דף עבודה שמציע רשימה של בעלי חיים המופיעים בכתב הדורש ניקוד, או כתמונה הדורשת כתיבת מילה. זה פשוט ואם תרצו, גם מצחיק וקליל. מיועד למי שכבר נמצא שם ומסוגל - שווה לבדוק!

דף עבודה: חידת מילה מתחבאת

למתקדמים בלבד: סוג של הכנה ראשונית לשבץ-נא, ארץ/עיר וכו׳... בדף הזה הכוונה היא לחפש מילים מילים שמתחבאות בתוך מילים אחרות, תוך שמירת סדר האותיות (למשל, גב בתוך עגבניה)

בית הספר יום א׳ של קהילה עברית

צרו קשר - תמיד שמחים לשמוע מכם אם יש לכם מה להציע או לשאול!