מנהיגים באירופה כמובילי לאומיות

מגישים: ליאם אשכנזי, ליאור זמיר, נועם נחשון, שקד שפר.

1) מאפיינים הנדרשים לאדם על מנת שיוכר כ"מנהיג"

על מנת שאדם יוכר כ"מנהיג" עליו להיות בעל תכונות מסוימות אשר מנהיגים חייבים להיות ניחנים בהם.
לדוגמא, משדר עוצמה, אדם המשדר עוצמה יכול להוביל אנשים מפני שהם יראו בו אדם חזק שאפשר לסמוך עליו ושיפעל לעזרתם ללא פחד. מנהיג המשדר עוצמה הוא מנהיג שיכול לסחוף אחריו אנשים רבים.

בנוסף, על מנהיג להיות אדם דמוקרטי, עליו להיות אדם שיחשוב על טובת האנשים אותם הוא מנהיג ויתחשב בדעתם לפני שיבצע החלטות ופעולות שיוכלו להשפיע עליהם. מנהיג דמוקרטי הוא מנהיג שאנשים יוכלו לסמוך עליו עם כל צורכיהם.

תכונה נוספת אשר חייבת להיות אצל מנהיגים היא שעליהם להיות בעלי חזון, אדם בעל חזון הוא אדם ששואף לעתיד טוב יותר מבחינת שיפור והתקדמות. זהו אדם שתמיד יחשוב על הצעד הבא וכיצד להועיל יותר בעתיד. מנהיג בעל חזון זהו מנהיג שישאף תמיד לקדם את אנשיו למקום ולמצב טוב יותר.

אדם בעל תכונות אלו , זהו אדם שיוכל להנהיג אנשים רבים ולקדם אותם למטרה משותפת.

2) ג'וזפה מציני - מנהיג אירופאי


א. המטרה של מציני הייתה הקמת הרפובליקה האיטלקית עצמאית על כל שטח איטליה שתהיה כל רעיונות הליברליזם.

ב. המניעים של מציני לעשייה נעו מתוך שאיפתו לשחרר את איטליה ממעלה של אוסטריה. מאותה תקופה הייתה איטליה מחולקת למספר מדינות קטנות וחלשות. מציני ביקש לאחד מדינות אלו תחת חסותה של ממשלה מרכזית.

ג. מציני היה מנהיג התנועה התנועה לאיחוד איטליה ובכך הנהיג את האזרחים משל מדינת איטליה הקטנות שתמכו ברעיונותיו והאמינו גם כן כי יש לאחד את איטליה ולשחרר מהשלטונות הזרים.

ד. על פי מציני הלאום מהווה אמצעי למימוש עצמי של הדת. הוא רואה בגבולות בין לאומיים תופעה טבעית–דתית ומסעות כיבוש מעבר לגבולות אלו נוגדים את רצון האל. מציני דיבר על הלאום כמען משפחה בעל קשר דם שלה יש ערכים, שפה, מטרות משותפות ואף תפקיד מוגדר בהתפתחות ההיסטוריה האנושית. אמנם, לפי מציני היא אהבת המולדת. הוא מדבר על הקשר בין האדם לבין האדמה עלייה הוא נמצא המקוננת את שהותו בעקבות אמונות ותפיסות עולם אלו, אנשים רבים אמרו על מציני שהנהיג אותם והלכו אחריו.

ג'ורג' וושינגטון - האמריקאי הראשון


3) "מי ייתן וילדי כל בני האדם השוכנים בארץ זו ימשיכו ליהנות מרצונם הטוב של תושביה האחרים, וכל איש יוכל לשבת תחת גפנו ותאנתו , בלא שיהיה דבר שיגרום להם לפחד"

בנאום זה גורג וושינגטון מייחל לשלום עולמי כפי שמתואר בנאום הוא שכל אדם וילד בארצו (ארה"ב) יוכלו לחיות בנחת. וללא דאגות. כנשיא החדש הוא מייחל לכך שלא יהיו יותר מלחמות אשר יגזלו את חיי אזרחי המדינה וכל אזרחיו יוכלו לחיות בשלווה.


4) בנאום זה גורג וושינגטון משדר תכונות מנהיגות רבות.

"שום אירוע לא יכול היה למלאני בחרדות יותר..." וושינגטון מביע דאגות כלפי מדינתו בכך שהוא ממשיך לציין שוב ושוב שזוהי מדינתו "זומנתי על ידי מדינתי" "גודל האמון של המדינה שלי קורא לי" גורג וושינגטון מביע אכפתיות ודאגה כלפי אזרחי המדינה. "מי ייתן וילדי כל בני האדם השוכנים בארץ זו ימשיכו ליהנות מרצונם הטוב של תושביה האחרים, וכל איש יוכל לשבת תחת גפנו ותאנתו, בלא שיהיה דבר שיגרום להם לפחד". בנוסף וושינגטון הוא בעל חזון לעתיד טוב יותר וחסר דאגות למדיה ואזרחיה. תכונות ורגשות אלו שמביע כלפי מדינתו מוכיחות שהוא ראוי להוביל ולהיות אחד ממנהגיה הדגולים של המדינה.

ג'וזפה גריבלדי - גיבור של שני עולמות

5) תעודת זהות:

שם פרטי: גוזפה

שם משפחה: גריבלדי

מקום הולדתו: הקיסרות הצרפתית, ניס

תאריך לידה: 4.7.1807

תאריך פטירתו: 2.6.1882

מצב משפחתי: נשוי ואב 6 ילדים

תעסוקה: פוליטיקאי וגנרל איטלקי

השכלה: לימוד עצמי, לא זכה לחינוך ממוסד

Big image

6) א. התמונות הנ"ל מתארות את גריבלדי כאיש מלחמה.
בתמונה הימנית אנו רואים את גריבלדי רכוב על סוס בזמן מלחמה כאשר מסביבו חיילים נלחמים וגם גופות של חיילים מתים, כאשר גריבלדי נמצא במרכז עם חרב מונפת ודגל איטליה לצידו.
בתמונה השמאלית אנו רואים את גריבלדי מחזיק את דגל איטליה ביד אחת וחרב בידו השנייה.
ב. מתמונות אלו אנו יכולים להבין שג'וזפה גריבלדי הוא אדם שפעל למען רצונותיו ואמונותיו.
מטרתו הייתה לאחד את איטליה וכמו שמוצג בתמונות הוא נלחם למען מטרה זו.
גריבלדי נחשב לאחת הדמויות המרכזיות במאבק לאיחוד איטליה ולכן נחשב לאיש חשוב ביותר בעיני העם האיטלקי וכאשר בתמונה גריבלדי הוא היחיד הנלחם על סוס, חשיבותו בעיניהם מוצגת מפני שבצורה זו הוא "גבוה" יותר משאר החיילים וחזק יותר.
בתמונה בה גריבלדי מחזיק את דגל איטליה אנו יכולים להסיק כי העם האיטלקי רואה אותו כאחראי העיקרי, אם לא היחיד לאיחוד איטליה. גריבלדי הוא היחיד שמוצג בתמונה עם הדגל. החרב בידו מסמלת את מאבקיו ומלחמותיו למען איטליה ולמרות שחיילים רבים לחמו לצידו הוא היחיד שמוצג בתמונה.
התמונות מציגות את גריבלדי כמנהיג חזק המשדר עוצמה, דואג לעמו, שפועל למען אמונותיו ולא מוותר עד שמשיג את מטרותיו.
כל התכונות האלו הן תכונות הכרחיות למנהיג מפני שרק אדם בעל תכונות אלו יוכל לסחוף אחריו אנשים, להוביל ולהנהיגם.

השוואה בין מנהיגים

Big image