פלואור - F

מגישה : שחר שמשי כיתה : ח1

תעודת הזהות לפלאור:

שמו בלועזית : Fluere , סימולו הכימי : F טמפרטורת ניזול : -188 מעלות. טמפרטורת רתיחה : טמפרטורת החדר. מבנה היסוד: F2

תכונות:

מצב צבירה בטמפרטורת החדר: גז. צבע: צהוב בהיר. ברק,קשיות,דרגת חוזק,הולכה חשמלית,הולכת חום:אין לו,הוא גז. צפיפות:1.696 kg/m3. רעילות: יכול לפגוע בעיניים ובעור, מאוד רעיל, יכול לגרום למחלה בשם פלואורזה שתסמיניה הראשונים הם כתמים על השיניים.

גילוי היסוד : ב1886 גילה אנרי מוסאן לאחר 74 שנים של ניסיונות של המון מדענים.

אירוע היסטורי הקשור לפלאור:

פלואורי תואר ב-1529 על ידי גאורגיוס כחומר ריתוך, חומר זה סייע לרתך למזג מתכות או מינרלים. ב-1670גילה מדען שניתן לחרוט על זכוכית עם סידן פלואורי שעובד בחומצה. קרל ויליאהם ועוד חוקרים רבים אחרים כגון האמפרי דיווי ולואי טנרד עשו ניסויים בחומצה פלואורית שהכינו מסידן פלואורי וחומצה גפרתית מרוכזת.

בסופו של דבר הבינו שחומצה פלואורית מכילה יסוד לא ידוע. יסוד זה לא הופק שנים רבות מכיוון שהוא מאוד פעיל,

השימוש הראשון בפלואור היה בפרויקט מנהטן במלחמת העולם השנייה, כשתרכובת אורניום ופלואור () עזרה בהפרדה של האיזוטופ 235U מ-238U. היום משתמשים ב גם לא למטרות מלחמה ומייצרים בעזרתו אורניום מועשר שהוא דלק גרעיני לכורים גרעיניים להפקת חשמל.

שאלות סיכום:

האם היסוד מתכת או אל מתכת? אל מתכת-כי הוא גז. מה מיקומו בטבלה המחזורית?טור 2 שורה 2. האם היסוד מופיע כיסוד או כתירכובת? פלואור מוחלף לעתים קרובות עם אטום מימן בתרכובות אורגניות, מכך שלפלואור הרבה תרכובות. תרכובות פלואור וגזים אציליים. היכן נפוץ ביותר היסוד? בגוף האדם,הוא מינרל קורט החשוב בגוף. כיצד מפיקים אותו?מבודדים אותו מחומרים אחרים. האם היסוד מוזכר בתנ"ך? לא.