התקפת הכור הגרעיני בסוריה

מציג: אדיב פשה

ציר התרחשות התקיפה - תאריך ההתרחשות: 06.09.2007

Big image
נלקח מציר הזמן ב-timetoast.

רקע לתקיפה

תקיפת הכור הגרעיני בסוריה בוצעה על ידי חיל האוויר הישראלי ב-6 בספטמבר 2007, לאחר חצות הלילה. התקיפה נעשתה בסודיות שגם לאחריה נשמרה.

לאחר כ-6 חודשים ממועד התקיפה הודיעו בממשל האמריקאי כי המקום שהושמד היה כור גרעיני לייצור פלוטוניום שנבנתה בסוריה בעזרתה של קוראיה הצפונית. ב-2011 הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אישרה שהמקום שהופצץ היה כור גרעיני בשלבי בנייה.

לפני לתקיפה

עוד לפני התקיפה, ב-2003, בעקבות הודעה של לוב שהפסיקה את התוכנית הגרעינית שלה, שממנה הופתעה ישראל, הורה מאיר דגן לבחון מחדש חומר מודיעיני שהתקבל בידי המוסד. בעקבות חקירת המצב של חטיבת המחקר, החליטה כי סוריה מפתחת נשק גרעיני בסודיות, המוסד הצליח להשיג מידע על בניית הכור הגרעיני בסוריה: הכור הנבנה הוא כור גרעיני לפלוטונים והיא הייתה בשלבי בנייה יחד עם קוריאה הצפונית.

מהלך התקיפה

לאחר חצות יצאו מישראל מטוסי חייל האוויר הישראלי, וטסו לסוריה על מנת להשמיד את הכור הגרעיני, שבו פתחו נשק גרעיני בחשאי. המטוסים ירו טיל לכיוון הכור הגרעיני והופצץ, המקום היה הרוס ומושמד לאחר שיגור הטיל והמטוסים ברחו לישראל.

הפצצת הכור בסוריה

לאחר התקיפה

כמה שעות לאחר התקיפה דיווחה סוריה על מטוס של חייל האוויר הישראלי שבורח משטחה של הכור הגרעיני שהופצץ על ידה, אך גם דוברים ישראלים סירבו לאשר זאת. ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק וישראלים אחרים לא דיברו על כך ושמרו דממה מוחלטת בנושא.

כאשר בדקה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית את פרטיה של המקום שהופצץ, סוריה דחתה את הטענה שהיה זה מתקן גרעיני, וטענה שאת שרידי האורניום השאירו מטוסי חייל האוויר הישראלי.

כ-4 שנים מאוחר יותר, ב-2011, דיווחה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי המקום שהותקף אכן היה כור בשלבי בנייה. כך היה לאחר שהסוכנות דחתה את כל טענותיה של סוריה לגבי האורניום, ובנוסף האשימה אותה על הסתרת מידע.

בינואר 2015 דיווח העיתון הגרמני ד"ר שפיגל כי סוריה בונה מחדש מתקן גרעין סמוך לעיר חומס.

וויכוח סביב שתיקת הממשל בישראל

שמירת הדממה בנושא התקפת הכור הגרעיני בסוריה של ממשלת ישראל הביאה לתגובות באמצעי התקשורת. בנוסף לכך גם בכנסת עוררו ויכוחים על המקרה הזה, זהבה גלאון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, כדי שיורה לראש הממשלה לדווח לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על המקרה בסוריה. מייקל היידן אמר בראיון שפורסם ב-2010 שלסודיות על תקיפת הכור אין הצדקה, אף שלאחר התקיפה הייתה לכך הצדקה.

סרטון חדשות על תקיפת הכור הגרעיני

ערוץ 10: תקיפת הכור הגרעיני בסוריה, 06.09.2007

ביבליוגרפיה

ויקיפדיה

מתוך ויקיפדיה - האנציקלופדיה החופשית: תקיפת הכור הגרעיני בסוריה על ידי חייל האוויר הישראלי נערכה ...

חדשות וידאופדיה

"כך השמידה ישראל את הכור הגרעיני בסוריה" השבועון הגרמני "דר שפיגל" חושף הבוקר כתבת תחקיר מיוחדת...

אתר "הארץ"

הניו יורקר חושף: כך תקפה ישראל את הכור הגרעיני בסוריה סוכני מוסד פרצו לביתו של בכיר סורי בוינה והעתיקו...