צ'רקסים

קצת על צרקסים

צרקסים הם עם קווקזי המורכב מ12 שבטים המתגוררים בעיקר בצפון קווקז ברוסיה , טורקיה והמזרח התיכון . המונח צרקסי מופיע במקורות מונגולים בסביבות השנים 1230 לספירה.

הצ'רקסים שייכים לקבוצת העמים הקווקזים הצפון מערביים , קבוצה אשר התפתחה מן העם ה"חאתי" הקדום אשר חי אלפי שנים לפני הופעת הנצרות במישור קובאן. הצ'רקסים חיו בקווקז עוד לפני כ-3000 שנה והתפרנסו עיקר מרעיית צאן וענפים שונים בחקלאות.

Big image

התרבות הצרקסית

השפה הצרקסית - הצ'רקסים מדברים בשני ניבים עיקריים: אדיגית המכונה גם צ'רקסית מערבית המדוברת ע"י מחצי מיליון איש בעולם וקברדינית המכונה גם צ'רקסית מזרחית המדוברת ע"י יותר ממיליון איש בעולם.

דת- מרבית הצרקסים בעולם הם מוסלמים סונים למרות שבמקור היו צרקסים פגאנים.

במאה ה16 התאסלמו רוב הצרקסים כתוצאה מהשפעתם של אנשי דת עות'מאנים. עם תום המלחמה והגירוש הכפוי, עברו מרבית הצ'רקסים לתחומי האימפריה העות'מאנית שניצלה את עובדת היותם מוסלמים כדי למשוך אותם אליה. כיום הדת הנפוצה אצל הצרקסים היא האיסלאם למרות שחלה ירידה קלה .

אדיגה חאבזה - אדיגה חאבזה היא ההתגלמות של התרבות והמסורת הצרקסית . זהו קוד כבוד צרקסי המבוסס על כבוד הדדי ודורש אחריות , משמעות ושליטה עצמית . האדיגה חאבזה הם סוג של חוקים לא כתובים המהווים את בסיס העם הצרקסי ומחייבים שכל צרקסי ילמד אומץ , נדיבות ואמינות .

.

הצרקסים בישראל

בישראל יש כ5000 צרקסים שרובם הם מוסלמים סונים . הצרקסים מתגוררים ב2 כפרים בגליל : ריחאניה וכפר כמא. בתקופת המנדט הבריטי עזרו צרקסים להעפלה לא חוקית דרך לבנון . לאחר קום המדינה התנדבו הצרקסים לשרת בצה"ל ועזרו לה במלחמותיה .

מאז 1958 משרתים הגברים הצרקסים עקב בקשתם בשרות חובה בכוחות הביטחון השונים בישראל , ואחוז המתגייסים אצלם גבוה ביותר.

Big image

תפוצת הצרקסים בעולם

טורקיה - 3 מיליון צרקסים . המדינה בעלת הכי הרבה צרקסים . הם מתיישבים בעיקר באזור טרבזון , רמת אנקרה סביב העיר קייסרי ובמערב המדינה .

סוריה : לפני מלחמת ששת הימים ישבו באזור הגולן כ30 אלף צרקסים. כיום יש בסוריה 160 אלף צרקסים .

גרמניה -150,000.

ירדן - 120,000

ארה"ב - 50,000

אנשים בולטים בקהילה הצרקסית .

שחקן הכדורגל " ביברס נאתכו" ממוצא צרקסי המשחק בקבוצת הכדורגל " צסקא מוסבקה" שברוסיה ובנבחרת ישראל בכדורגל .

בסרטון ניתן לראות את ביברס כובש שער חשוב בדקות האחרונות של המשחק נגד אחת הקבוצות הטובות בעולם מנצסטר סיטי .

Bibras Natkho Goal | CSKA Moscow 2-2 Manchester City | Champions League 2014-15

עובדות מעניינות ומנהגים.

אירוח אצל הצרקסים -

כחלק מהקוד אדיגה חאבזה התרבות אירוח אצל הצרקסים היא מיוחדת מאוד : האורח אינו נחשב כאורח רק אצל המשפחה המארחת , אלא אצל כל הכפר והוא מקבל כבוד רב מן המארחים .

נישואין - בקרב הצרקסים אין את המושג " שידוך " הכלה רשאית לבחור עם מי תתחתן .

במידה וההורים אינם מסכימים לכלה להתחתן מקיימים את "מנהג החטיפה " שבו הגבר חוטף את אהובתו על מנת להינשא לה והוא מחוייב לירות באוויר כדי להודיע לכפר על חטיפתה . לאחר מכן הוא דוהר איתה על הסוס עד גבולות הכפר .

חיי היום יום - באופן מסורתי הגברים עבדו בחקלאות - גידול בע"ח , זיתים , חיטה שקדים ועוד.

Big image
צ'רקסים