פוטותרפיה במצלמת הזום

פעילויות והתערבויות מעולם הפוטותרפיה למרחב הוירטואלי

קידום פרוייקטים שיקומיים

* כל הזכויות שמורות לקידום, לנגה טמיר ולידור פימה. לא להפצה ללא אישור.
נגה טמיר- מנהלת מקצועית דיור מוגן מרחב דרום, 050-2118036, nogytamir@gmail.com

לידור פימה- מנהלת מקצועית תחום סומכות ותחלואה כפולה, 050-8557819, lidor.fima@gmail.com

* מנחות סדנאות וקבוצות פוטותרפיה לצוותים ומתמודדים.

איך נוצרה החוברת?

אם היו שואלים אותנו לפני כמה שנים אם נרצה להנחות קבוצה, ישיבת צוות או לעשות מפגש טיפולי/שיקומי מבלי לשבת עם אותו אדם באותו החדר, בטח היינו עונים שזה לא אפשרי ושהשואל אולי מתבדח... אך המציאות כנראה חזקה מהדמיון והיא מחייבת אותנו להתאים עצמנו ולהמציא את עצמנו מחדש בהתאם למתרחש..

אז בתקופה מאתגרת שכזו, אחרי שהבנו שזום ודומיו מקבלים מקום משלהם במרחב שלנו, עלינו להתאים את דרכי העבודה ואת הכלים שברשותינו. לצורך כך איגדנו עבורכם מספר הצעות לפעילויות למרחב הוירטואלי, כולם מעולם הפוטותרפיה.

נגה ולידור.

תראו מי אני... (פעילות היכרות)

מתאים לקבוצה או פרטני, דורש אפשרות לשיתוף מסך.

עם תחילת המפגש תבקשו לכבות מצלמות ורמקול לכ10 דקות ותבקשו מהמשתתף/ים ללכת ולצלם תמונה אשר יוכלו דרכה להציג את עצמם.

עם החזרה למפגש המשתתף יציג תמונתו ויספר מדוע בחר לצלמה וכיצד היא מתארת אותו.

הקלסתרון הנבחר שלי

במפגשים הווירטואליים (זום, וואטסאפ וידאו וכו') קורה משהו שלא היינו רגילים אליו.. הרבה מהמיקוד ותשומת הלב שלנו מתחילה להיות מופנית לתמונה שלנו על המסך... האם נוכל להחליט להתבונן בדברים שאנו אוהבים בנו? מה היינו רוצים שהכי יבלוט כלפי חוץ?

הציעו למשתתף/ים ליצור קלסתרון של עצמם. תמונה חדשה בה יוכלו להבליט את כל מה שיבחרו.. ניתן לפתח שיח על הבחירה, על הדגשים, על מה בחרו, על מה אנחנו או משתתפים אחרים רואים בתמונה..

תכירו אותי בתחפושת?

בקשו מכל משתתף להצטלם כאשר הוא מחופש ולא ניתן לזהותו מהתמונה. בנוסף בקשו ממנו לשלוח בכתב או להוסיף לתמונה 3 רמזים על עצמו. אספו את תמונות המשתתפים ואת הרמזים למצגת.

במפגש הקבוצתי הציגו את המצגת ותבקשו מהמשתתפים לבחור כל פעם תמונה אחרת שהם חושבים שיוכלו לזהות את השולח לפי התמונה והרמזים...

מחליפים צדדים

חשבתם איך מי שמולכם רואה את תפקידכם? האם זה תואם את איך שאתם רואים את תפקידכם? את איך הייתם רוצים שיראו אותו? כנסו לרגע לנעליים של מי שמולכם (מקבלי שירות, איש צוות אחר..) וצלמו את איך שאתם חושבים שאותו אדם/קבוצת אנשים רואה/ים את תפקידכם.

נהלו על כך שיח מעמיק בתוך המפגש. מה המשמעות? איך היה להיכנס לנעליים של האדם מולכם ולהתבונן משם על תפקידכם? האם זה מעורר בכם רצון לעשות שינוי כלשהו? כיצד גרם לכם להרגיש?

Big picture

אסירות תודה

שלחו את האדם/הקבוצה עימם אתם עושים את הפעילות למשימת צילום. תבקשו ממנו/מהם לצלם את הדבר שהכי מסב להם אושר.

המשימה נשמעת פשוטה, למרבה ההפתעה פעמים רבות הקושי יהיה לבחור... :) במהלך היום אנחנו עסוקים בקשיים, נותנים מקום לדברים שהיינו רוצים ושטרם השגנו.. ולא הרבה מפנים זמן לעצור ולהודות על מה שיש לנו.

שיח לאחר הפעילות על הטוב שבחיינו.

תמונות מהנייד

פעילות משחק, יכולה להתאים כ"שובר קרח" בפעילות היכרות בישיבות צוות או בתחילת תהליך קבוצתי..


מבקשים מכל המשתתפים לשלוף מהנייד תמונות בנושאים שונים: תמונת האוכל האחרונה שצילמת, תמונה של האדם שהכי מצחיק אותך, תמונה של אדם דרכו תוכל להציג את עצמך, התמונה שאתה הכי אוהב, תמונת פרופיל בוואטסאפ ועוד רעיונות יצירתיים.

אחרי הצגת התמונות ניתן לקיים שיח משותף, לעודד את חברי הקבוצה להגיב אחד לשני..

סיכום..


כלי הפוטותרפיה הוא עולם שלם ומיוחד, הוא בעיקר כלי עוצמתי מאוד, משקף, חשוף, יצירתי ונגיש.

הצילום הינו מראה לנפש, התמונות מספרות לנו סיפור ומעוררות פרשנות אישית, רגשות, זכרונות ומחשבות העוזרים בתהליך של התבוננות עצמית. התיעוד הויזואלי, הבחירה "לנעוץ רגע" מתחבר למאגר חוויות ותכנים אישיים המהווים אמצעי להיכרות עם העולם הפנימי של היוצר, וגם של שאר המשתתפים. המשימות הצילומיות מתפתחות לשיח רגשי שמטרתו לייצר שינוי.חשוב לנו לציין כי כל פעילות המוצעת פה הינה בגדר רעיון.. חשוב להיות רגישים לצרכי המשתתפים ולדברים שעולים בשיח. אפשר לפתח שיח רגשי אם יש לך את הכלים הטיפוליים וגם להשתמש בכלי לפעילויות למטרות שונות ומגוונות.

מקוות שחוברת זו תחשוף אתכם לעולם המופלא של הפוטותרפיה ותהיה לעזר בתקופה מיוחדת זו.


נגה ולידור.

Big picture