מרידות היהודים בגטאות

עבודת חקר על השואה , ולד קוזנצוב , י"א 7 , תיכון ברנר

גטו ביאליסוטק

גטו ביאליסטוק , פולין הוקם באוגוסט 1941 לאחר כיבוש העיר ביאליסטוק מיידי הסוביטים ביוני 1941 במהלך מבצע ברברוסה.

בגטו רוכזו כ50,000 יהודים תשובי העיר והכפרים הסמוכים והעבדו בעבודות כפיה לרוב במפעלי הטקסטיל והחימוש.

הטבח בגטו

ביאליסטוק נכבשה בידי הגרמנים ב-27 ביוני 1941 וכבר ביום הראשון החלו הפרעות ביהודים :פשיטת בתים יהודים , הצתת בתים ,רצח יהודים ברחוב ובאחד מבתי הכנסת רוכזו כ-1000 יהודים והציתו את בית הכנסת לאחר הטבח בבית הכנסת רוכזו כ-4000 יהודים ביער ליד הגטו ונרצחו בידי הנאצים.

מרדכי טננבוים

מרדכי טננביום , ממקימי הארגון היהודי הלוחם ומפקד מרד גטו ביאליסטוק, נולד בורשה שבפולין , ב1916/1917 באוגוסט למשפחה יהודית דתית .

בשנת 1935 החלה פעילתו של טננביום בתנועת הנוער של פועלי ציון בפולין הכוללת את תנועת דרור , ובמשך כל חיו השתייך לתנועות נוער , איחד בניהם ופעל להצלת יהודים תחת זהות מזויפת וניהל מרידות בשלטון הנאצי בשיתוף עם אנשי תנועות הנוער.

בנובמבר 1942 יצא בשליחות הארגון היהודי הלוחם לביאליסטוק, על מנת לעמוד שם בראש תנועה ההגנה שם איחד בין אנשי השומר הצעיר ואנשי דרור שהגיעו עימו מורשה וארגן את המורדים לקראת המרד.

בתור מנהיג המרד החליט טננבוים עם חבריו על כך שבעת התחלת האקציות יילחמו אנשי התנועה ברחובות ביאליסטוק, ולאחר מכן ינסו לברוח אל היערות ולהמשיך שם כפרטיזנים.

המרד

המרד הגטו ביאליסטוק החל 16 באוגוסט 1943 עם מספר של 300 עד 500 מורדים . המטרה שהציבה קבוצת ההנהגת המרד הייתה להרוג כמה שיותר נאצים ולברוח ליער שליד הגטו קבוצת המורדים אשר כל נשקם היה מקלע אחד, 25 רובים, 100 אקדחים וכמה עשרות בקבוקי תבערה תקפו את הנאצים. על פי התוכנית, המורדים אמורים היו למשוך אחריהם את האסירים ולפרוץ אל מחוץ לגטו, אך הנאצים הצליחו ללחסום את האסירים מלוחמים בעזרת יריות לכל עבר.

המרד נמשך כארבעה ימים אך כבר בהתחלת המרד עם ההתנגדות הגרמנים היה קשה מאוד לשרוד ולפרוץ את שערי הגטו, הנאצים החלו בשריפת בתים ומנהגי המרד ובניהם מפקד המרד מרדכי טיטנביום התאבדו בבונקרים . כ-150 מורדים הצליחו לברוח ליער ורובם הצטרפו לפרטיזנים , בודדים היו ששרדו את המלחמה

תעוד ממקור ראשון

מרד גטו ביאליסטוק