"דברים טובים קורים בחוף השרון"

סיכום סמסטר א', תשע"ה

הורים יקרים שלום רב,

אנחנו שמחים לשתף אתכם במקצת מהחידושים הרבים והפעילויות שנעשו בבית ספרנו במחצית האחרונה. אנו מזמינים אתכם להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו ולהיות שותפים לעשייה בזמן אמת.

חלוקת תעודות

כבכול שנה חילקנו היום את תעודות מחצית השנה. ערכנו שינויים קלים במבנה התעודה: הרחבנו את קטגוריות ההתנהגות לארבעה היגדים, והוספנו הערה (כוכבית) לתלמידים אשר הציון שלהם ירד בעקבות שיטת המנות. מחנכי כיתות ערכו סיכום חצי שנתי עם הכיתות והתלמידים וטקסי הצטיינות לתלמידים המצטיינים נערכו במרבית השכבות.

2020 דמיין לך עתיד

מפגש שני בסדרת המפגשים שעורך בית הספר בעזרת ועד ההורים נערך היום. בכנס המרשים נחשפנו ליזמי הייטק ותיקים וצעירים וניסינו לשרטט את המהלך הקשה והמורכב משלב הרעיון אל יישומו.

זה המקום להודות לליאורה שילר היוזמת והמנוע מאחורי המפגשים, לוועד ההורים ולאנה יקשטדט, הרכזת החברתית, על העבודה מאחורי הקלעים. לחצו כאן לצפייה בתמונות מהכנס ועשו לנו Like על הדרך.

תהליך כתיבת החזון הבית ספרי

תהליך כתיבת החזון אותו מובילה כרמית ורסנוב צובר תאוצה. אל מפגשי ההנהלה שהחלו בשנה שעברה הצטרפו מפגשים עם כלל צוות המורים, רכזי השכבות צרפו את נציגי הכיתות למהלך ולאחרונה אף התבקש ועד ההורים לחוות את דעתו על הנמצא ועל כיווני ההתקדמות הרצויים. אנחנו מנסים לזקק את ערכי הליבה אשר מובילים את ביה"ס כרגע ולשנים הבאות.

פדגוגיה אחרת ומתוקשבת

אחד היעדים המרכזיים של ביה"ס השנה הוא הכנסתה של פדגוגיה אחרת אשר תוביל את ביה"ס בשנים הבאות. נוכחות מרכזית של מהלך זה נמצאת בשכבת ז', בה יצרנו מקצוע חדש אשר נקרא "האשכול ההומניסטי" בו חוברים המקצועות: תרבות ישראל, היסטוריה וספרות, לכלל לימוד חקרני בדבר זהותו של התלמיד. הלמידה חוברת לעבודת השורשים המסורתית אשר גם היא שינתה את פניה. מרגש היה לראות את תוצרי השלב הראשון של המקצוע, המוצגים בפניכם כאן ובעמוד הפייסבוק שלנו. תודה ללילך סער וצוות המורים על עבודה קשה ויצירתית.
פרוייקט שורשים חלק א' בחוף השרון
במהלך מקביל השלמנו את הכנסת המחשבים האישיים לכלל תלמידי השכבה. הנוכחות המתוקשבת נמצאת לא רק באשכול ההומניסטי אלא גם במקצועות הערבית, והאנגלית ובשיעורים נוספים. תודה לעינת פלד רכזת השכבה אשר מרכזת את המהלך הפדגוגי ולאיציק הופמן הרכז הפדגוגי אשר מביא את נסיונו הרב לקידום הלמידה המתוקשבת.


בית החינוך המשותף הופך במהירות להיות מהמובילים בארץ מבחינת פדגוגיה חינוכית טכנולוגית. זכינו להצטרף לתכנית התקשוב הארצית וזכינו למחמאות באשר ליישום התכנית בבית הספר. תשתיות התקשורת ישודרגו בחודש הקרוב והפדגוגיה תשודרג, הן ביכולת לנהל עבודות חקר והן בחיבור לחומרים מעשירים ברשת האינטרנט.

חלוצי הערכה

שלוש כיתות בחטיבה העליונה, שתיים מכיתות י' היסטוריה וכיתת י"א אזרחות אחת, ילמדו בשנתיים הקרובות בתכנית מיוחדת שבה ממירים את בחינת הבגרות בלמידה אחרת ובהערכה פנימית המבוססת על חקר ובחירה. תכנית "חלוצי הערכה" מאפשרת לבתי ספר נבחרים ליצור תכניות ייחודיות ומתקדמות ולאתגר את התלמידים בלמידה אחרת.

המסע לפולין

לאחר חופשת הסוכות יצאה שכבת יב' למסע המסורתי לפולין. את המסע הובילה רכזת השכבה רוני גרינברג בעזרת צוות המחנכים ומורים נוספים אשר הצטרפו למסע. ב-8/1/15 סיכמנו את המסע בערב מרגש בבית וייל.
המסע לפולין 2014 - בית החינוך המשותף חוף השרון מחזור ל"ו

המסע לספרד

זו השנה השלישית שבית הספר עורך מסע בעקבות יהדות ספרד ושירת ימי הביניים. את המסע הובילו אורלי עמיקם ואבנר קלונר. המסע אשר מתחקה אחר העושר העצום של קהילה זו מוביל לעבודת חקר רב תחומית בהיקף של יחידה בגרות אחת בספרות.

תוצאות בחינות הבגרות

מניתוח של תוצאות בחינות הבגרות של השנה שעברה עולה שמחזור ל"ה (תשע"ד 2014) השיג 92% זכאות לבגרות. תודה מיוחדת על הישג זה לענת פרנקו, הרכזת הפדגוגית היוצאת ולרכזת השכבה כרמית ורסנוב.

פרויקט ארכיון לטביה ואסטוניה

בתוך מבנה בית החינוך המשותף נמצא כבר מאז היווסדו ארכיון ארגון יוצאי לטביה ואסטוניה. המורה לאמנות גילי רוש החליטה כי הגיע הזמן לחזק את הקשר לאנשי הארכיון ובאמצעותם לעורר את התלמידים ללמידה מעמיקה. תלמידות שכבת י"א עורכות עבודת חקר בארכיון שבסופה תיבנה תערוכה המשלבת בין היסטוריה לאמנות. ביום השואה יוצגו התוצרים שיעלו מתוך עבודות החקר.

השתלמויות בית ספריות

כחלק מהמהלך הפדגוגי הנרחב נערכות למורי בית הספר שתי השתלמויות מוסדיות:

השתלמות אחת בנושא פדגוגיה מתוקשבת אותה מעביר אדר צארום, המטמיע התקשובי שלנו, בה לומדים המורים על כלי העבודה בסביבה מתוקשבת.

השתלמות שנייה בנושא "דיאלוג יצירתי" אותה מנחים מורי רמות ים, שיטה לעבודת חקר קבוצתית שבסופה הצגת תוצרים.

מדעי המחשב - אקדמיה ותעשייה

במסגרת תכנית מצוינות במדעי המחשב יוצאים עשרה תלמידי המגמה משכבת י"א לסדרת הרצאות וסדנאות מתחומים שונים במדעי המחשב. במפגש האחרון השנה יערך "שוק רעיונות" ובו כל תלמיד יבחר נושא למחקר בו הוא יפתח תוכנה במהלך כיתת י"ב. פיתוח התוכנה מלווה ע"י חוקרים ממכון וייצמן ואנשי תעשיית ההי-טק. עד עתה התלמידים שמעו הרצאות בנושא רובוטיקה, סייבר, המחשב הביולוגי וראיה ממוחשבת.

קונצרט החורף של מסלול ומגמת מוסיקה

כבכול שנה נערך קונצרט עשיר מלא ומהנה בו הציגו תלמידי המוסיקה מכל שכבות הגיל את תוצאות עבודתם (תמונות ממנו מופיעות בהמשך). בתחילת השנה יצאו התלמידים לסדנאות של יומיים בקיבוץ גלאון בו ניגנו, למדו והתגבשו. באופק ניתן לראות את הופעת המגמה במועדון שבלול ואת שיתוף הפעולה של תלמידי המגמה עם קונסרבטוריון פוליפוני בנצרת אשר יבוא לידי ביטוי לא רק בביקורים הדדים אלא בקונצרט משותף. תודה לבילי קרימולובסקי על הצעדת המוסיקה בביה"ס למקומות חדשים.

בתי מדרש

בית מדרש לשכבת ט' בנושא "בין זהות אישית לזהות קולקטיבית" נערך בקתדרה. יפה היה לראות תלמידים והורים לומדים במשותף.

בתי מדרש לשכבות הנוספות יערכו במחצית השנייה, כולל תיקון ליל השבועות שהפך כבר למסורת אצלנו, בתאריך 21/5/15 בערב. סמנו את התאריך.

"אפשר אחרת" בשיתוף ביה"ס מקלאנסווה

זו השנה השלישית בה אנחנו מקיימים סדרה אינטנסיבית של מפגשים עם בית ספר מקביל מהמגזר הערבי. כיתה י'5 של מיכל יחיא נבחרה לקחת חלק בפרויקט שיכלול למעלה מ-8 מפגשים, כולל מפגש הורים משותף.

כיתת אי"ל

פתחנו לראשונה השנה את כיתת אי"ל (איתור יכולות הצלחה) בה לומדים 20 תלמדים בכיתה י'3. כיתה בגרותית זו אמורה לאפשר הצלחה לתלמידים שלנו בעזרת מערך תמיכה וליווי מאסיביים. תודה למיכאל אללו, מחנך הכיתה, כרמית ורסנוב רכזת השכבה, שרון אברמסון יועצת השכבה ואסנת בן פורת סגנית המנהל. את הכיתה מאמצת חברת סייזמיק מהרצליה במתן חונכות ועבודה פרטנית עם תלמידי הכיתה.

צפו בסרטון שהכינו תלמידי הכיתה:

בניית כיתת איל בחוף השרון

סמינר חברה ישראלית

סמינר בן יומיים המיועד לשכבת ט', בהקשר של הנושא המרכז של השכבה: החברה הישראלית. במסגרת הסמינר הילדים נחשפו לפערים הסוציו-אקונומיים בחברה הישראלית. הם ערכו סיור בדרום תל-אביב ונפגשו עם אקטיביסט חברתי.

דיאלוג דתיים-חילוניים במכון הרטמן

במסגרת ההכנות ליום הזיכרון ליצחק רבין יצאה שכבת י"א למפגש עם תלמידי תיכון הרטמן, מהחינוך הממלכתי-דתי. נערכו מעגלי שיח בנושא של סובלנות וחופש הביטוי. זו היתה הזדמנות למפגש עם אוכלוסייה קצת שונה.

פורום המשפחות השכולות

תלמידי שכבות י"א ו-י"ב נפגשו עם חברים בפורום המשפחות השכולות, יהודים וערבים ששכלו את יקיריהם במהלך הסכסוך הישראלי-פלסטינאי. הדיאלוג התרכז בכאב של שני הצדדים וברצון להגיע להידברות.

ועד הורים מרכזי

ועד ההורים המרכזי החל את פעילותו וקיים השנה שלושה מפגשים עד כה. המפגשים עסקו בחזון, ערכיות ומצוינות, סקירת המצב הקיים ושיפור הדיאלוג בין בית הספר להורים.

הוועד שם לו למטרה לחזק את הקשר שבין הקהילה לבית הספר, וביחד אנו שוקדים על קיום הפנינג שנתי והעלאת "גאוות היחידה" של בית הספר.

הורים אשר מעוניינים להתנדב או להציע רעיונות מוזמנים לפנות ליו"ר ועד ההורים - רינת גל פרידלנדר rinatgf23@gmail.com

לסיכום,

מחצית ב' תהייה עשירה לא פחות בפעילות לימודית וחברתית-ערכית. במחצית זו נצא לטיולים השנתיים (מרץ 2015), נתכונן לבחירות הארציות, ניפרד משכבת י"ב (18/6/15) ועוד. אתם מוזמנים לעקב בתכנית השנתית שבאתר בית הספר.