חופשה בישראל דתות

רומי ולירי

הקדמה

בישראל יש מגוון דתות ותרבויות שאותן תוכלו לפגוש בחופשה שלכם. בעלון זה תוכלו לרואת הצצה לכל דת בארץ ישראל.

שאלות החקר

מהן סוגי הדתות בישראל?

מהם המקומות הקדושים לכל דת?

מהם האזורים שבהם הדתות מתיישבות?

למה דווקא חופשה בישראל?

יהדות

ההגדרה העצמית של היהודים הישראלים בני 20 ומעלה נכון ל-2012: 43% חילונים, 23% מסורתיים, 15% מסורתיים - דתיים, 10% דתיים, ו-9%חרדים‏. בקרב כלל הישראלים, 80% מאמינים באלוהים, ו-85% מכלל היהודים הישראלים חוגגים את ליל הסדר‏. אף על פי כן, על פי סקרים, בין 15% ל- 37% מכלל הישראלים מגדירים עצמם כאתאיסטים, כאגנוסטים, או כלא-מאמינים באלוהים‏

המטייל יוכל לבקר

בכותל המערבי

האיסלם

רוב המוסלמים בישראל הם ערבים סונים. בין השנים 1516 ל-1917 האימפריה העות'מאנית אשר השתייכה לדת הסונית שלטה בתחום הטרטוריאלי אשר כולל כיום את מדינת ישראל. השליטה שלהם חיזקה והבטיחה את המרכזיות והחשיבות של האסלאם כדת הדומיננטית באזור. כיבושה של ארץ ישראל על ידי הבריטים ב-1917 והצהרת בלפור אשר באה לאחר מכן פתחה את שעריה של ארץ ישראל בפני הגעתם של מהגרים יהודים רבים אשר רק התעצמו במשך הדורות. אף על פי כן, הבריטים העבירו את הממשל האסלאמי הסמלי שהיה קיים בארץ לשושלת ההאשמית בירדן, ולא לבית סעוד. ובכך ההאשמים הפכו לשומריהם הרשמיים של המקומות הקדושים האסלאמיים בירושלים וסביבתה, בייחוד בתקופה בה ירדן שלטה בשטחייהודה ושומרון (1948-1967).

המטייל יוכל לבקר

בהר הבית

נוצרות

הנוצרים כיום הם הקבוצה הקטנה ביותר בישראל מתוך שלוש הדתות המונותאיסטיות הגדולות. רוב הנוצרים אשר חיים כיום בישראל הם ערבים או אנשים שבאו מארצות אחרות לחיות ולעבוד בעיקר בכנסיות או במנזרים.

אף על פי שלפי הדת הנוצרית ישראל היא המקום בו ישו נולד, חי, ומת מספר הנוצרים החיים בישראל נמוך ביחס למספר המוסלמים והיהודים.

רוב הנוצרים בישראל משתייכים לקהילת הנצרות האורתודוקסית המזרחית. כנסייה זו מפקחת על מגוון של כנסיות, מנזרים, סמינרים ומוסדות דתיים בכל הארץ, במיוחד בירושלים.

המטייל יוכל לבקר

בכנסיית הקבר

הדת הדרוזית

מרכזי היישובים הדרוזים בישראל, נמצאים בכרמל, בגליל וברמת הגולן. בסוף שנת 2008 מנו הדרוזים 122 אלף בני אדם המהווים כ-1.7 אחוזים מאוכלוסיית המדינה. ביוני 1967 כבשה ישראל חלק ניכר מרמת הגולן ובכלל זה את הכפרים הדרוזיים בצפון הרמה, שבהם חיים היום כ-20,000 נפש. הכפרים הם: מג'דל שמס, מסעדה, בוקעתא ועין קנייא.

הדת הדרוזית התפצלה מהאסלאם השיעי במאה ה-11. הדת היא סודית, וידועה רק לחכמים ("עוקאל" - משכילים, ידענים, נבונים), שהם מיעוט העדה; שאר ההדיוטות ("ג'והאל" - בורים) אינם מכירים את הדת.

המטייל יוכל לבקר

בדלית אל כרמל

הדת השומרונית

ישראל היא ביתם של האוכלוסייה המשמעותית היחידה של שומרונים בעולם. ב-1 בינואר 2012 חיו 800 שומרונים בישראל. הקהילה חיה בעיקר בקריית לוזה שבהר גריזים ובנווה פנחס שבחולון.

נווה פנחס נקראת על שם הכוהן השומרוני פנחס בן אברהם (1923-1992). השכונה ממוקמת בדרום מזרח חולון, סמוך לאזור התעשייה וגובלת בשכונות נאות יהודית ונווה ארזים. מתגוררים בה כ-300 תושבים (2006), רובם ככולם שומרונים. השכונה היא למעשה רחוב אחד בן עשרים וארבעה בתים, רחוב בן עמרם, הקרוי על שמו של משה, הנביא הבלעדי בדת השומרונית. הרחוב מקביל מהצד המערבי לרחוב המעלות השייך לשכונת נאות יהודית, ומצד המזרחי לכביש רחוב המלאכה העובר דרך אזור התעשייה של חולון ומהווה עורק תחבורה חשוב ואחת הגישות לעיר (מצומת אזור). ישנם בשכונה שני בתי כנסת שומרוניים ו"מכון א.ב. ללימודי שומרונות"

המטייל יוכל לבקר

בהר הגריזים

היהדות המשיחית

היהודים המשיחיים, שאלו מביניהם שאינם יהודים על פי ההלכה, לא נחשבים ליהודים לפי מרשם האוכלוסין. הם מאמינים שישו הוא המשיח היהודי שבא לגאול את עם ישראל ואת האנושות כולה. היהודים המשיחיים מדגישים את העובדה כי ישו בעצמו היה יהודי, וכך היו גם מאמיניו הראשונים - היהודים-נוצרים. רוב היהודים המשיחיים בישראל דוחים את הנצרות המסורתית וסמליה וחוגגים את חגי ישראל ומועדיו לפי מנהגיהם. ההערכה היא כי ישנם קרוב ל-10,000 יהודים משיחיים כיום במדינת ישראל‏, רבים מהם הם מהגרים חדשים מברית המועצות לשעבר. בירושלים, יש 12 קהילות משיחיות.

היהודים המשיחיים עוסקים במסיונריות ובפעילות של הפצת רעיונותיהם בקרב הציבור היהודי בישראל כחלק מאמונתם.


הדת הבהאית

המרכז הבהאי העולמי של הדת הבהאית נמצא בחיפה, על אדמות שהיו בבעלותם מאז שבהאא אוללה נאסר בעכו בסביבות שנות השבעים המוקדמות של המאה ה-19 על ידי השלטון העות'מאני. צליינים מכל רחבי העולם באים לביקורים לתקופות קצרות. מלבד כמה מאות מתנדבים, מאמיניה של הדת הבהאית אינם גרים בישראל.


מבני המרכז הבהאי העולמי וסביבותיהם, ובמיוחד המתחם הבהאי על הר הכרמל ומתחם אל-באהג'ה בעכו, מעוצבים בקפידה, תוך שימת דגש על יופי, אסתטיקה ועיצוב נופי הנחשבים לעקרון חשוב בדת הבהאית. הם מהווים מוקד עלייה לרגל לבהאים מרחבי העולם, ויעד תיירותי לתיירים ולמבקרים אחרים. בשנת 2008 הוכרזו 26 ממבני המרכז השוכנים ב-11 אתרים שונים בחיפה ובגליל המערבי כאתר מורשת עולמית.

המטייל יוכל לבקר

בגנים הבהאים

דת האחמדים

ב-17 במרץ 1928, הועבר "מרכז המשלחת האחמדית לארצות המזרח-התיכון" מדמשק לשכונת כבביר שבחיפה. המקום היה עד אז כפר קטן בשיפולים המערביים של הר הכרמל, מעל נחל שיח. כפר זה הפך לשכונה קטנה המונה מעל 1,000 איש, מוקפת מכל צדדיה בשכונות יהודיות. לקהילה האחמדית בחיפה מסגד גדול שצריחיו ניכרים במבט מהחוף. המסגד קרוי "אדוננו מחמוד", על שם החליף השני של הכת. הוא בנוי כמבנה מתומן לפי מתכונת כיפת הסלע בירושלים. על הקיר בפתח מתנוססת ההבטחה: "כל מי שישהה כאן, בטוח יהיה". אימאם העדה האחמדית בישראל כיום הוא מוחמד חמיד קאסר, והוא כפוף לח'ליף מירזא מסרור אחמד, שמושבו בלונדון. ראש העדה הוא מחמוד שריף עודה. לעדה ירחון הקרוי "אלבושרא אלאסלאמיה אלאחמדיה" - "הבשורה המוסלמית האחמדית", אשר מופיע מאז שנת 1932. כבר בגליונו הראשון פנה ליהודים בהצעה להתאסלם.

המטייל יוכל לבקר

במסגד האחמדים

דתות אחרות בישראל

בנוסף קיימת בישראל נוכחות קטנה יותר של דתות נוספות אשר אינן מקומיות לאזור, ביניהן דתות מן המזרח (הנפוצות גם בקרב מהגרי עבודה), דתות חדשות וכיתות דתיות שונות. ביניהן ניתן למצוא את הסיינטולוגיה, המפעילה מספר מרכזים בישראל; בודהיזם, אשר נלמד גם כתורה רוחנית וגם כתורה דתית; הינדואיזם והרי קרישנה בפרט; ראלים, נאו-פגאניזם ונאו-פגאניזם יהודי ‏‏וכנעני בפרט‏ ועוד.


חסרי הדת

הדתות המוכרות רשמית בישראל הן היהדות, האסלאם, הנצרות והדת הדרוזית. נכון לסוף שנת 2012, 3.9% מתושבי ישראל, שהם 307 אלף איש, לא סווגו במרשם האוכלוסין לאף אחת מדתות אלו.‏ באוקטובר 2011, הסופר יורם קניוק זכה בתקדים משפטי שאיפשר לו להירשם כחסר דת, ובעקבותיו כמאתיים יהודים אחרים אף הם נרשמו כחסרי דת.


מקומות קדושים

במדינת ישראל ובשטחים שבשליטתה נמצאים מקומות קדושים לבני דתות שונות. בין השאר נמצאים בירושלים הכותל המערבי, הקדוש ליהודים, כיפת הסלע הקדושה למוסלמים וכנסיית הקבר הקדושה לנוצרים. הר הבית קדוש ליהודים ולמוסלמים גם יחד. בחיפה נמצא מקדש הבאב, הקדוש לבני הדת הבהאית.

חוק השמירה על המקומות הקדושים, התשכ"ז-1967, אושר בכנסת ב-27 ביוני 1967, לאחר שלשליטת ישראל עברו מקומות קדושים רבים שהיו קודם לכן בשליטת ירדן, ונדרש חוק שיבטיח את שמירתם ואת חופש הגישה אליהם. מטרה זו נקבעה בסעיף 1 לחוק, האומר: "המקומות הקדושים יהיו שמורים מפני חילול וכל פגיעה אחרת ומפני כל דבר העלול לפגוע בחופש הגישה של בני הדתות אל המקומות המקודשים להם או ברגשותיהם כלפי אותם המקומות". החוק קובע עונש מאסר למי שמחלל מקום קדוש או פוגע בו, ולמי שעושה דבר העלול לפגוע בחופש הגישה של בני הדתות אל המקומות המקודשים להם או ברגשותיהם כלפי אותם מקומות. תקנות שהותקנו מכוח חוק זה עוסקות רק במקומות קדושים ליהודים.


כבביר

למסגד שני צריחים גבוהים והוא נבנה כמבנה מתומן לפי מתכונת כיפת הסלע בירושלים. שמו, 'אדוננו מחמוד', הוקדש לחליף השני של הכת. על הקיר בפתח מתנוסס המשפט: "כל מי שישהה כאן בטוח יהיה" וכנראה שזו האמת, הקהילה מאירת פנים ומומלץ בעת ביקורכם לחפש באיזור המסגד את מנהיג הקהילה או אחד המאמינים שישמחו לספר לכם על ייחודה של דתם

מסע דתות בארץ ישראל

למה דווקא חופשה בישראל?

כדאי חופשה דווקא בישראל כי יש בה מגוון גדול של דתות שונות ולכל דת יש תרבויות, מנהגים, לבוש, מאכלים שונים.

מקוות שאם תבואו לחופשה בישראל תשימו לב לכל הדתות המגוונות שיש בארץ.

טיול בעקבות דתות נצרת ועכו - מורה דרך ארז כהן
טיול לכנסיית הקבר בירושלים עם "שבילים ברוח" - הדרמה האלוהית הנוצרית