עיתונוער

חדשות קטנות מעורכת קטנה

צילום עיתונאי

שואו בגאון!

בתמונה שבחרתי מוצגים חיילי צה"ל היוצאים מרצועת עזה בתום מבצע "עופרת יצוקה", הצלם הוא דובר צה"ל.
בחרתי בתמונה זו מכיוון שהיא ריגשה אותי, התמונה מציגה את אומץ ליבם ונכונותם של החיילים להלחם למען האזרחים והמדינה ולסכן את חייהם,ההקרבה של החיילים הרשימה אותי.
בנוסף בתמונה מוצגים החיילים כאשר הם אוחזים בידם את דגל מדינת ישראל בגאווה, ללא פחד.
התמונה מראה לעם ישראל כי יש על מי לסמוך, ומציגה את צה"ל בצורה הטובה ביותר.
כעורכת העיתון בחרתי בתמונה זו מפני שלדעתי היא תתפוס טוב ותביעה את הרעיון בעמוד הראשי של העיתון משום שהתמונה מראה את חיילי צה"ל במיטבה.
צילום עיתונות הוא אחד מאבני היסוד של עולם העיתונאות, ותפקידו של הצלם אינו נופל בחשיבותו מתפקיד כתב העיתונות . על אחת כמה וכמה בשנים האחרונות חשיבות החלקים הוויזואליים בעיתון (ובאתרי החדשות באינטרנט) הולכים ותופסים מקום יותר ויותר מרכזי.
צילום עיתונות נבדל מתחומים רבים (כגון צילום תיעודי וצילום רחוב) במספר איכויות:
-תזמון-לתמונה יש משמעות נוספת לנוכח האירועים המפורסמים באותו הזמן.
-אובייקטיביות-התמונות מתארות את האירוע באופן מדויק והוגן בתוכן ובאווירה.
-נרטיב-התמונות מופיעות לצד אלמנטים חדשותיים אחרים שבונים אצל הקורא הקשרים על בסיס תרבותי.
Big image

ראיון פוליטי

המרואיינת השנואה!

ראיון פוליטי הוא כמו ראיון אחר שאנו מכירים (ראיון עבודה ,ראיון רפואי ,חקירה וכ'ו) אך ההבדל הוא שהראיון

הזה מיועד לקהל , לצופים. בראיון פוליטי ישנם תפקידים מוגדרים:

מראיין - עיתונאי ,צריך להימנע מלהגיד את דעתו בנושא ועליו להתנהג על פי כללי האתיקה. הוא מנהל את הריאיון ולכן עליו לשאול את השאלות . הקהל מצפה לשאלות קשות ותשובות מצד המרואיין . על המראיין לשאול את המרואיין את השאלות הקשות ביותר ( ולהימנע מלגעת מנושא טאבו ) .

מרואיין - הוא צריך " להוציא" את עצמו באור הטוב ביותר ולכן הוא צריך לענות על כל השאלות שהוא נשאל בצורה הטובה והאמינה ביותר . לעיתים המרואיין מתחמק משאלות שאולי הוא מעדיף או חושב שלא צריך לחלוק עם הקהל ולכן צריך לעשות זאת כראוי בלי שהקהל ישים לב. פעמים רבות נראה קונפליקטים בין המראיין למרואיין וזה לא מועיל למרואיין משום שהוא צריך להציג את עצמו באופן הטוב ביותר .

כשראיון פוליטי בשידור יש הגבלה של זמן וכמובן שאם יש הגבלה של זמן יש גם הגבלה של נושאים ואי אפשר לדבר על הכל לכן צריך להערך לפני הראיון ולהחליט על איזה נושא ידברו.

ראיון חנין זועבי דני קושמרו
בראיון ניתן לראות את דני קושמרו מראייין את חנין זועבי.

חנין זועבי היא חברת כנסת מטעם מפלגת בל"ד, במסגרת סיעת הרשימה המשותפת.

זועבי "קוראת למאבק עממי לא מתפשר נגד הכיבוש".

בראיון קושמרו שואל שאלות ענייניות,תחילה הוא שואל את זועבי על חייה האישיים והאם היא רוצה להתחתן ולהקים משפחה, הוא מדבר על דודיה שהיו חלק מ"הממסד הציוני המושקץ" ותפקידיהם כגון: לוחם בהגנה,סגן שר הבריאות ושופט בבית המשפט העליון. לאחר מכן הוא שואל על מייסד בל"ד וחבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, ומדוע הוא ברח?

בנוסף הוא שואל אותה שאלות בנושא הפוליטיקה, על עמדתה הפוליטית ועל דעותיה בנושאים שונים כמו: החזון של המדינה, האם זוהי מדינה דו לאומית? באיזו שפה צריכה להיות ההמנון של המדינה?

הוא שואל אותה על צה"ל והאם מותר לו לפעול ולתקוף? ועל הנוסח "אני נשבעת אמונים למדינת ישראל" והאם הייתה לה בעיה עם הנוסח.

הראיון נגמר בכך שדני קושמרו מסיק כי הויכוח עם זועבי ימשך.

בחרתי בראיון פוליטי זה מכיוון שכיום חנין זועבי הוא נושא מרכזי בסדר היום יום, רציתי ללמוד עליה ועל דעותיה הפוליטיות ובעשיית הראיון הפוליטי גיליתי דברים חדשים ומעניינים.

חבות התקשורת

תפקידה של חבות התקשורת היא לעסוק בתקשורת כמי שאמורה לפרסם אירועים שונים ולוודא שהם נכונים, מדוייקים ואמינים, כשהיא/ העיתונאים לא עושים או אינם מבצעים זאת הם פוגעים בציבור.

התקשורת אמונה/ממונה על הצינור של העברת מידע לציבור, לכן עליה למלא את תפקידה ולוודא שהמידע אמין ומדוייק אחרת אינה מקיימת את תפקידה כראוי. התקשורת קרי העיתונאים צריכים להיות נאמנים לאתיקה העיתונאית וכשיש מקרים של טעות, עליהם להודות בטעות ולדווח עליה.

Big image

ראיון עם מתחזה

ב-5 ביולי 2015, פורסמה בעיתון "7 ימים" השייך לחברת "ידיעות אחרונות" כתבה שנקראת "פאטמה קומדי קלאב" הכתבה דיברה על אישה בדואית בשם פאטמה וורדי, אם ל-17, שחיה בפחון עם בעלה ושלוש נשותיו הנוספות. הכתבה התרכזה בכך שפאטמה היא הסטנדאפיסטית הבדואית הראשונה. אך לאחר מספר שעות התגלה כי לא כך המקרה וכי האישה אשר טענה כי שמה הוא פאטמה וורדי, היא בעצם גילה צימרמן יהודייה, תושבת העיר רמת-גן.

הכתבה נכתבה ע"י כתב העיתון צחי כהן, ועברה על 2 סעיפים של האתיקה העיתונאית. הכתב לא בירר האם כל העובדות שסופרו לו נכונות והאם מקורות המידע שלו אמינים, לפני שפירסם את הכתבה. הכתב עבר על כלל בדיקת העובדות של האתיקה העיתונאית. בנוסף הכתב פרסם ידיעה לא נכונה ולא מדוייקת ועבר על כלל הנאמנות לאמת של האתיקה העיתונאית.

בעקבות הראיון פוטר כהן מהעיתון וכעבור שבוע אף פורסמה ב"ידיעות אחרונות" התנצלות בפני קוראיו על המקרה בה צוין כי במהלך השבוע שחלף מאז פרסום הראיון נערכה בדיקה יסודית ומקיפה של התהליך שהוביל לפרסום. בנוסף, הבטיחו אז בעיתון כי ינקטו בצעדים גם כנגד העורכים שתחת ידיהם פורסמה הכתבה.

פאטמה הסטנדאפיסטית מול המצלמה בפעם הראשונה

תוכנית מציאות-ריאליטי

תוכניות המציאות החלו לצבור פופולאריות רבה במדינות רבות סביב העולם בשנים האחרונות. כיום, אין מדינה באירופה שלא משודרת בה תוכניות המציאות. היסוד בבסיס הז'אנר הוא צילום של פעילות המתרחשת מעצמה, ללא תסריטאי המגדיר אותה מראש, ומבוצעת ע"י אנשים מן השורה שלפני חשיפתם בתוכנית המציאות היו אנונימים (לא ידועים).

תוכנית המציאות אומנם לא מבויימת עד הפרט האחרון, אך קיים קו מנחה שמבויים עד הפרט האחרון. לכן ניתן לומר כי קיים תסריט מנחה לכל תכנית ריאלטי.

הישרדות - לא מה שחשבתם

גם אתם תהיתם איך אחרי 25 ימים על אי בודד אין על ורה או נעמה שערה אחת מיותרת? גם אתם לא הבנתם איך גבר-גבר כמו מושיק או נועם, מצליחים להישאר שרירייים מתפריט שיכול בקושי להאכיל דוגמנית?

בכתבה ב"ידיעות אחרונות" ו"מעריב" התפרסם פרטים מעניינים על מאחורי הקלעים של הריאלטי המוצלח "הישרדות", פרטים שמזכירים יותר מלון חמישה כוכבים מאשר אי בודד הומה שרצים.

על פי "ידיעות אחרונות", באחד הימים על האי ולאחר שהמתמודדים כמעט והכריזו על מרד במחאה על תנאי מחייה בלתי נסבלים, נכנעה ההפקה לשורדים המורעבים והרימה לכבודם ארוחה חמה בבית מלון הסמוך לאי. ערוץ 10 מכחיש בתוקף גם את הטענות הללו וטוען כי המתמודדים אכלו רק קוקוסים מהעץ וכן את דברי המזון שזכו בהם במהלך המשימות. גורמים אחרים בהפקה, לעומת זאת, מאשרים את דבר קיומה של הארוחה.

בנוסף נועם ומושיקו התמודדו באחת מן המשימות המרתקות של הישרדות והחזיקו 30 קילו על הידיים והרגליים במשך יותר משעה.

אם תשאלו את "ידיעות", ששאלו מומחים לפיזיולוגיה, התשובה היא שזו משימה כמעט בלתי אפשרית. אם תשאלו את ערוץ 10, הם ישמחו לנדב לכם קלטת של השעה וחצי בהן נועם ומושיק החזיקו בגבורה את המשקולות.

לסיום אי המתים,שם שהה נועם ההורס והמתין לטרף הבא. לפי הצילומים, סביר היה להניח שהכוורן השרירי ימות מבדידות ושעמום, אבל בפועל, כך לפי "מעריב", נועם עשה דווקא חיים משוגעים, זכה למקלחת חמה ואפילו לכמה חברים חדשים בדמותם של מתמודדים מהפקות אחרות שצולמו על האי.

קליפ מוסיקאלי

וידאו קליפ הוא סרטון המהווה ייצוג חזותי של שיר. וידאו קליפים משמשים בעיקר כמנגנון קידום מכירות של תעשיית המוסיקה , אך לעתים מהווים יצירות אומנות בפני עצמם.

זוהי סוגה מגוונת כלומר,שילוב בין תוכן מוזיקלי לוויזואלי. רכיב נוסף-טקסט מילוילי- מילים,לחן,סרטון (מולטימודאליות). המולטימודאליות מייצרת פוטנציאל לפוליסמיות בטקסט, מסרים גלויים בצד סמויים. קהל היעד המרכזי הוא בני נוער .

משמעותי מבחינת הכוח של הטקסט כסוכן חיברות, חברה שמגבשת את זהותיה ועמדותיה.

הסוגה התחילה באמצע שנות השמוניםץ בארץ באמצע שנות התשעים בעת ההגעה של מוזיקה מהעולם.

Eurovision 2015 Israel – Golden Boy אירוויזיון 2015 ישראל

2015 היתה ה-שנה של נדב גדג'. בגיל 16 בלבד הוא הצליח לנצח בריאליטי, לייצג את ישראל באירוויזיון ולהגיע למקום התשיעי והמכובד בגמר התחרות האירופית אחרי שנים שבקושי ישראל גירדה את העשירייה, להפוך את "גולדן בוי" ללהיט עולמי ענק ולזכות בתארי "שיר השנה" ו"תגלית השנה".

golden boy ובעברית "נער הזהב" הוא השיר שהתמודד מטעם ישראל באירוויזיון 2015 הוא נכתב והולחן על ידי דורון מדלי ובוצע על ידי הזמר נדב גדז'. השיר עוסק בגבר שלבו נשבר בעקבות אהבה נכזבת. הוא מוצא נחמה ביציאה בריקודים ומזמין אחרים להצטרף אליו.

על בימוי הווידיאו קליפ של השיר אחראים יואב צפיר ואלעד וייסמן.

ביוני 2015 נרכשו זכויות השיר על ידי הזמרת היווניה אלני פוריירה שהקליטה אותו ביוונית. נכון לחודש פברואר 2016, צבר השיר מעל חמשה עשר מיליון צפיות ביוטיוב והגיע פעמיים למקום הראשון במצעד העברי של מדיה פורסט. ב-16 ביוני 2015 הושמע השיר ברגע זכייתו של הזמר מושיק עפיה בגמר העונה השנייה של "האח הגדול vip" . ב-7 בספטמבר 2015 זכה השיר בטקס נבחרי הילדים בקטגוריית שיר השנה. בכ"ו באלול תשע"ה זכה בתואר שיר השנה במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' ובמקום השלישי במצעד הפזמונים העברי השנתי של גלגלצ בשיתוף עם אתר וואלה! NEWS. כמו כן, זכה בטקס פרסי המוזיקה של מדיה פורסט בפרס הקליפ הישראלי המשודר ביותר בערוצי הטלוויזיה. הטקס שודר בזכיינית ערוץ 2,רשת. השיר הגיע למקום השלישי וזכה בתואר קליפ השנה במצעד הישראלי השנתי לשנת תשע"ה של ערוץ 24 בשיתוף עם מאקו, רדיו חיפה, רדיו תל אביב, רדיו דרום ורדיו 99.5 חם אש.


בחרתי בקליפ מוסיקאלי זה בגלל העובדה שילד בן 16 בלבד שר אותו באירוויזיון והגיע איתו אל המקום התשיעי, זוהי תופעה לא שיגרתית ומפתיעה.

סרט תיעודי

סרט תיעודי (הנקרא גם סרט תעודה או סרט דוקומנטרי) הוא סרט שמטרתו לתעד את המציאות, בניגוד לסרט קולנוע שמטרתו להציג תסריט בדוי (אם כי, לעתים, מבוסס על סיפור אמיתי).

בסרט תיעודי קיימות שתי דרכים לצלם:

  • צילום בזמן אמת -צילום האובייקט הנבחר בזמן פעולתו, לדוגמה: סרט תיעודי העוסק בחייו של אדם מפורסם, (סגנון הידוע בשם "נעלי בית") יצלם את אותו אדם בסביבתו הטבעית כשהוא פועל בסביבה זו בלי להתייחס למצלמה.
  • שחזור - צילום מציאות באופן יזום, באופן הזה דומה למשחק. על האובייקט הנבחר לשחק את עצמו, כך לדוגמה אם הסרט אמור לתאר את חייו של אצן יתבקש האצן לרוץ בשביל הצילום.

לאכול בגדול

"לאכול בגדול" הוא סרט קולנוע תיעודי שיצא לאקרנים בשנת 2004 ותיאר בדיקה שערך במאי הסרט,מורגן ספרלוק, אלו שינויים יחולל חודש של אכילת מזון מהיר ברשת "מקדונלד'ס" בגופו ובחייו. הסרט היה מועמד לפרס האקדמיה לקולנוע בארצות הברית וזכה במספר פרסים לסרטים תיעודיים. לפי טענות שונות, היה הסרט אחד הגורמים להוספתם והדגשתם של פריטים בריאים יותר ברשת "מקדונלד'ס".

המניע הראשוני לסרט היה תביעה של שתי ילדות במשקל עודף חריג לגילן נגד "מקדונלד'ס", בטענה שהמזון שם משמין. השופט במשפט קבע כי אם הן יצליחו להוכיח את טענתן, כי אכילה ב"מקדונלד'ס" מזיקה לבריאות, תאושר התביעה.

בתחילת הסרט, ספרלוק ניגש לבדיקה התחלתית אצל שלושה רופאים שונים (רופא לב, מומחה למערכת העיכול ורופא כללי) ונמדד מצבו הבריאותי. ספרלוק יצא לבדוק את הטענה והחליט לאכול אך ורק ב"מקדונלד'ס" במשך חודש ימים. כללי הניסוי היו אכילה ושתייה ב"מקדונלד'ס" בלבד, דגימת כל הפריטים בתפריט לפחות פעם אחת, היענות להצעות "להגדיל" בכל מקום שבו הוצעו, ואכילת סלט פעם בעשרה ימים, אבל רק אם הוא נמצא בתפריט.

במהלך הניסוי האביס ספרלוק את עצמו בהתמדה, כאשר לעתים קרובות הוא כופה על עצמו לאכול גם כאשר לא היה רעב, ומשקלו עלה מ-84 ק"ג ל-95 ק"ג. ספרלוק דיווח במהלך הניסוי על כאבי ראש, דיכאון, אבדן זקפה, פרפורי לב, מצב ירוד של הכבד, ועוד. טענתו הייתה כי אכילת מזון מהיר והיעדר פעילות גופנית (ספרלוק אפילו הגביל את ההליכה במהלך הניסוי) גרמו להידרדרות במצבו.

Big image
בחרתי בסרט תיעודי זה מכיוון שסרט זה השפיע עליי, לאחר הצפייה בסרט הפחתתי וכמעט הפסקתי לאכול מזון מהיר ברשת ה"מקדונלד'ס".

סרט זה "העיר את עיניי" והראה לי שמזון מהיר היא לאב דווקא הדרך הנכונה, והיא יכולה להשפיע על המשקל ואף על הבריאות שלי. מכיוון שסרט זה הוא תיעודי (שמטרתו לתעד את המציאות) הוא השפיע עליי יותר, הוא הראה כי ההשפעות אמינות ושזהו לא סרט קולנוע מבויים, ולכן הפסקתי להתפתות למאכלי המזון המהיר.

לאכול בגדול- מקוצר