Marmor

Koostas: Elo Joandi

Marmori omadused:

Marmor on üsna pehme moondekivim. Kui kvartsi tugevus on 7 ja seda ei saa nõelaga kriimustada siis marmori tugevus on 3 ja seda saab nõelaga kriimustada. Et marmor on pehme siis seda saab hästi poleerida ja kujudeks teha.
Big image

Kus marmorit leidub?

Seda looduskivi leidub ja kaevandatakse erinevates maailmajagudes, kusjuures igas regioonis leiduv kivi on veidi erinev teistest nii oma struktuurilt kui ka värvigamma poolest.
Big image
Big image

Milleks marmorit kasutatakse?

Seda kasutatakse kujude, ehitiste ja põranda- ning laeplaatideks. Kuulus Taj Mahal on ka osaldi valgest marmorist. Inimesed kasutavad marmorit palju.

Marmor on tänu heale töödeldavusele ja poleeritavusele ning suhtelisele pehmusele olnud tuhandeid aastaid kasutusel nii ehituskivina kui skulptuuride materjalina. Marmorite puhul tuleb tähelepanelikult uurida nende ilmastikukindlust ning kunagi ei tasu panna poleeritud marmorit välistingimustesse, eriti linnades, sest poleer kaob pinnalt kiiresti. Poleeritud marmorit ei ole soovitav kasutada ka üldkäidavate ruumide põrandatel. Eelistama peaks pigem mattpinnaga kivi, sest sellistes tingimustes poleeritud marmori pind kulub, kaotades ajapikku oma läike. Ka köögitasapinnaks ei ole marmor soovitatav valik, sest tegemist on suhteliselt poorse ning pehme materjaliga, millele on plekid ja kriimustused kerged tekkima. Marmorit peab kohtlema ja hooldama enam-vähem samuti nagu väärtuslikku puitmaterjali. Joogitasside ja klaaside all tuleks alati kasutada aluseid, et vältida vedelike võimalikku imbumist marmorisse. Ka peetakse marmorit üheks hügieenilisemaks tasapinna kiviks. Marmori siledaks poleeritud, kõrgetasemeline tasapind püsib oma ilus aastakümneid!

Big image
Big image

Kuidas marmorit töödeldakse?

Marmorit lõigatakse ja poleeritakse õigesse suurusesse. Marmor on pehme niiet seda saab kergesti lõigata ja poleerida ja lihvida. Marmorit ei tohiks hoida õues kui ei taheta, et poleer kaob.

Kuidas see loodust mõjutab? Kui kauaks seda jätkub?

Kuna marmorit on palju ja seda tekib juurde ei kahjusta marmori kasutamine loodust eriti. Marmor on laialt levinud ja et ta on moondekivim on teda pidevalt palju. See ei mõjuta loodust palju kui seda mõõdukalt kaevandada. Kindlalt võib öelda, et järgmiseks sajaks aastaks jäkub seda kindlalt. See sõltub samuti selest kui massiivselt seda kaevandatakse.

Marmori värv

Marmori varv varieerub helevalgest mustani ja seal on ka roosasi, rohelisi ja siniseid marmoreid.

Huvitav:

Carrara marmor on kõige hinnalisem ja tuntum marmor maailmas. Erinevalt kavrtsiidist reageerib marmor hapetele. Soolhappe tilgutamisel eemaldub marmorist kihisedes süsinikdioksiid.
Big image