קסטנייטות - Castanuelas

השייך למשפחת כלי ההקשה

קצת על קסטנייטות

חיפוש מקור המילה "קסטנייטות" מוביל למילה הספרדית "Castanaeta" או "Castañuelas" שנגזרות מהמילים בספרדית Castano או Castana, שפירושה בעברית ערמון. הקסטנייטות משתייכות למשפחת כלי ההקשה.
הקסטנייטה המורכבת משתי פיסות לרוב בעץ הקשורות זו לזו באמצעות שרוך שמושחל דרך חור הנקוב פיסה. בכל את השרוך ​​כורך סביב ה אגודל ומקיש את פיסות עץ בזו זו בעזרת אצבעות.
, כך שכל יד יכולה להפעיל את הקסטנייטות בנפרד כדי ליצור ליווי קצבי למוזיקה ולריקוד.
שימוש בקסטנייטות נפוצה בעיקר ב מוזיקה לטינית, ספרדי, צועני ומורית ובפרט פלמנקו.

השיטה לנגינה בקסטנייטות

הקסטנייטות בריקוד הספרדי מוחזקות בשתי הידיים כאשר יד ימין (היד הדומיננטית) מנגנת את הליווי ואילו הקסטנייטה המוחזקת ביד שמאל היא לנתינת קצב קבוע. זוג הקסטנייטות מחוברות בשרוך אלסטי. הן מוחזקות על גבי האגודלים, ומופעלות על ידי שאר האצבעות‏. כל זוג קסטנייטות מורכב מ"זכר" ו"נקבה". כדי להבחין ביניהן צריך להסתכל על הסימנים במקום בו נמצא השרוך. החלק "הגברי" הוא זה שאין בו חריץ, והוא מוחזק ביד הלא דומיננטית. הצליל שמשמיעה הקסטנייטה הזו הוא רציני יותר בהשוואה לזה של "הנקבה" המוחזקת ביד הדומיננטית. הקשה בקסטנייטה "הגברית" מתבצעת באצבע מספר 2 או 3.הקסטנייטה ביד הדומיננטית מסומנת על ידי חריץ הנמצא במקום בו נמצא השרוך. הצליל "הנקבי" הוא אקזוטי יותר.

Flamenco Dance, Seville, Spain

מחיר קסטנייטות

נע בין 35-350 ש''ח

הקסטנייטות בריקוד הספרדי מוחזקות בשתי הידיים כאשר יד ימין (היד הדומיננטית) מנגנת את הליווי ואילו הקסטנייטה המוחזקת ביד שמאל היא לנתינת קצב קבוע. זוג הקסטנייטות מחוברות בשרוך אלסטי. הן מוחזקות על גבי האגודלים, ומופעלות על ידי שאר האצבעות‏. כל זוג קסטנייטות מורכב מ"זכר" ו"נקבה". כדי להבחין ביניהן צריך להסתכל על הסימנים במקום בו נמצא השרוך. החלק "הגברי" הוא זה שאין בו חריץ, והוא מוחזק ביד הלא דומיננטית. הצליל שמשמיעה הקסטנייטה הזו הוא רציני יותר בהשוואה לזה של "הנקבה" המוחזקת ביד הדומיננטית. הקשה בקסטנייטה "הגברית" מתבצעת באצבע מספר 2 או 3.הקסטנייטה ביד הדומיננטית מסומנת על ידי חריץ