Global Network

5th November, 2013

Mobile phones

How did we get it?

I bought my phone.
Dad also bought it.
Sister got it from mom.
Mom bought it.


How much did it cost?

My phone cost about 400Lt.
Dad phone cost about 400Lt.
Sister phone cost about 400Lt.
Mom phone cost about 400Lt.


What plan do we use?

I`m and my sister using LABAS.
Dad and Mom are using BITE.


How much do we pay per month?

I pay 5Lt per month.

Sister pay 10Lt per month.

Dad and mom pay about 30Lt per month.

What is the use of a mobile phone for we?

For me and for sister:
  • text messages;
  • call.

For mom:

  • call.

For dad:

  • call;
  • play games.