הרכב הדם

שביט נפתלי

הרכב הדם

הדם שזורם בכל חלקי הגוף, נראה מבעד לעינינו כנוזל אדום רגיל, אך אינו כזה.

הדם מורכב מנוזל הדם, הפלזמה, שתופסת מנפח הדם 55%, מורכבת מחלבונים, אחוזים גבוהים של מים ומומסים אחרים. בנוסף לכך הדם מורכב מ-45% של תאי דם שכוללים תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם.

הפלזמה

הפלזמה היא נוזל צהבהב ש-91% מנפחה הם מים, ושארית הפלזמה היא חומרים מומסים שונים.

למים יש יכולת המסה של חומרים רבים, כגון מרכיבי מזון, מלחים, חלבונים, סוכרים, חומרי פסולת שנוצרו בתאים ותרופות שאנו נוטלים. חומרים נוספים כגון נוגדנים והורמונים, כולם נישאים על ידי הפלזמה.

הפלזמה תורמת בנשיאת חומרים, שהחומרים שהיא נושאת מפעפעים אל התאים, כגון מרכיבי מזון. בנוסף לכך מכיוון שהפלזמה יכולה לשאת חומרים, היא נושאת חומרים שמפעפעים מתוך התאים, כמו למשל חומרי פסולת

The Components of Blood and Their Importance

מבנה פלזמה ותאי דם

כאשר יעמידו מבחנה המעמידה דם ללא תנועה או להכניסה למכונה המפרידה בין מרכיבי תמיסה, יהיה ניתן לראות שהדם נפרד לשני חלקים, תאי הדם שוקעים ונמצאים בתחתית המבחנה, בעוד שמעליהם נמצאת הפלסמה.

תאי הדם

כאמור יש בדם שלושה סוגים של תאים, תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם.

תפקיד תאי הדם האדומים הוא להוביל חמצן מן הריאות אל תאי הגוף ולהוביל פחמן דו חמצני מתי הגוף את הריאות. תאי הדם האדומים עושים זאת בעזרת ההמוגלובין שנמצא בהם, החמצן נקשר אל ההמוגלובין ותא הדם מעביר את החמצן או הפחמן הדו חמצני.

תפקיד תאי הדם הלבנים הוא להגן על הגוף מפני מחלות, חלק מתאי הדם הלבנים נלחמים בחיידקים, חלק בנגיפים ובגורמים אחרים. הם עושים זאת בעזרת יצירת נוגדנים או בליעת המזיק.

תפקיד הטסיות הוא לקרוש את הדם. במקום של פצע, הטסיות חוסמות את הדליפה של הדם.

כל תאי הדם נוצרים במֵחַ העצם, מֵחַ העצם הוא רקמה אדומה שנמצאת בתוך העצמות, במֵחַ העצם יש כמות גדולה של שומן.

החשיבות של מֵחַ העצם היא בתאים שמרכיבים אותו, שמתפתחים בו לתאי דם. תאים אלו אינם סיימו את התפתחותם והם יכולים להפוך לתאי דם אדומים, לתאי דם לבנים או לרסיסי תאים שאלו טסיות הדם.

לאחר שתאי הדם נוצרים במֵחַ העצם, הם עוברים אל כלי הדם שבעצם ומצטרפים אל בדם.

Big image