Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

PATRYCJA ROZUMIŁOWSKA

Serdecznie zapraszam na zabieg!

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest delikatna i nieinwazyjna, poprawia naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się organizmu. Terapeuta obserwuje za pomocą lekkiego dotyku nieprawidłowe napięcia w kościach i oponie twardej, oraz pośrednio w całym organizmie. Równoważy je następnie odpowiednimi manipulacjami. Istotą terapii jest bowiem założenie, że w każdym, nawet najbardziej okaleczonym i obarczonym chorobami organizmie istnieją mechanizmy uzdrawiające, które można zmobilizować do działania.

WAŻNIEJSZE WSKAZANIA DO TERAPII

- Dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
- Bóle głowy i migreny
- Chroniczne zmęczenie
- Nerwobóle
- Stany pourazowe (złamania, skręcenia, zwichnięcia)
- Zaburzenia snu
- Zaburzenia nastroju i przemęczenie
- Obniżenie odporności
- Nerwice
- Autyzm
- Mózgowe porażenie dziecięce
- Nadpobudliwość u dzieci
- Zaburzenia koncentracji i kłopoty z uczeniem się u dzieci
- Niektóre rodzaje bezpłodności
- Niestrawności różnego pochodzenia
- Nietrzymanie moczu
- Depresja poporodowa
- Urazy okołoporodowe matki i płodu
- Stany depresyjne po traumach fizycznych, emocjonalnych i in.

PRZECIWWSKAZANIA I UWAGI


Terapia nie ma właściwie przeciwwskazań odnośnie techniki wykonywania zabiegu - ryzyko powikłań podczas wykonywania sesji terapeutycznej w zasadzie nie występuje z racji na niezwykłą delikatność manipulacji.

Jednakże istnieją przeciwwskazania odnośnie stanu pacjenta - takie jak:

  • ostre stany wymagające pilnej interwencji lekarskiej - duszności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, przełomy hormonalne, agresywne nadciśnienie, ból brzucha z objawami otrzewnowymi, kolki nerkowe i wątrobowe, padaczka, zatrucia, zaburzenia świadomości

  • świeże urazy wymagające zaopatrzenia medycznego - złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów, krwotoki

  • aktywne fazy schorzeń psychicznych

Należy pamiętać o tym, że terapia jest metodą komplementarną dla klasycznej medycyny, nie wolno wykonywać jej zamiast uznanych metod terapeutycznych w chorobach nowotworowych, zakaźnych, urazowych i innych gdzie pacjent wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Natomiast łącznie z nią, najlepiej w kontakcie z lekarzem sprawującym opiekę nad chorym, możliwa jest czasem spektakularna poprawa stanu zdrowia pacjenta na zasadzie mobilizacji wewnętrznych zasobów zdrowia ustroju.

A więc byłoby błędem traktować terapię czaszkowo-krzyżową jako panaceum na wszystkie dolegliwości, natomiast dobrze jest pamiętać, że istnieje i jest bezpiecznym dopełnieniem klasycznych metod terapii.