אלצהיימר

רקע...

אלצהיימר, הינה תסמונת קלינית המוגדרת כליקוי בתפקידים קוגנטיביים(תפקידים הקשורים לתפקוד מוחי ולמערכת העצבים.כלומר, פעולות של זכרון, תפיסה, עיבוד מידע וכו'). במחלה זו, הפגיעה באה לידי ביטוי בזיכרון בטווח הארוך והקצר, הסחת דעת, שיפוט לקוי, שינוי באישיות ובשפת הדיבור. עם זאת, זוהי מחלה שמצבה אינו קבוע ועלול להידרדר ביכולת התפקודית ברמה הפשוטה והמינימלית ביותר.

הפגיעה המוחית

מחלת האלצהיימר כוללת פגיעה במספר מקומות במוח:

1. שקיעה בתוך המוח של חלבון העימולאיד. אותו חלבון מתפרק על ידי אנזימים לשברים שמתחברים יחדיו לגושים. הייצור שלהם או פירוקם האיטי מוביל לשקיעתם אל מחוץ לעצבים במוח וכן, לאלצהיימר. ככל שיש תפוקה גדולה יותר של חלבון זה, הסיכוי ללקות במחלה גדול יותר.

2. ע"מ ליצור קשר בין תאי העצב במוח, ישנם האקסונים- זרועות האחראיות ליצירת הקשר בין אותם תאי עצב. לאותם האוקסונים יש שלד חלבוני שבמחלת האלצהיימר הוא מתפורר. אותה ההתפוררות מביאה להיחלשותם של הקשרים בין תאי העצב במוח. קשרים אלה מאוד נחוצים והיעלמותם גורמת למותם של תאי העצב.


כלומר, במחלת האלצהיימר המוח מאבד תאי עצבים ואקסונים הנחוצים לתפקודו. חסרונם של אותם תאים ואקסונים הוא שגורם להופעת התסמינים החיצוניים בתפקודים הקוגניטיביים וכן, למוח להצטמק ולהקטנת נפחו.

עימולאיד- תפקידו ומטרתו של חלבון זה לא היה ידוע עד שנת 2009 כאשר התגלה שחלבון זה בעל תפקיד חשוב ונחוץ בוויסות העברת אותות בין האזור במוח האחראי על למידה ועל זיכרון. מחסור בחלבון זה, עלול לגרום לליקוי ביכולת המוח ללמוד ולזכור. וכן, תפוקת יתר שלו עלולה להוביל לאלצהיימר.

שכיחות המחלה

המחלה שכיחה בעיקר בקרב אנשים לאחר גיל 65.
בקבוצת סיכון זו, כאחד מכל 20 איש לוקה במחלה.
בקבוצת הסיכון של אנשים בקרב גיל 80 ומעלה- עלול כל אדם חמישי לחלות במחלה.
הדיאגרמה הבאה משקפת את מספר חולי האלצהיימר בעבר ובעתיד (ע"פ מדד של גידול האוכלוסייה והזדקנותה) במיליונים.
Big image

התפתחות המחלה ותסמיניה

האלצהיימר מחולקת למספר שלבים, אך המחלה עלולה להתחיל בשלב קל יחסית ולהידרדר ולהתקדם לשלב קשה יותר. ככל שמצב הלוקה במחלה מדרדר, ושלב המחלה נעשה יותר קשה-פירוש המצב שאותם תאים כבר אינם נמצאים ופעילים במוח.

הגורמים/המשפיעים על התפתחותה של המחלה

1. מין- ע"פ מחקרים סטטיסיטיים ניתן לקבוע כי נשים לוקות במחלה יותר מאשר גברים.

2. גיל- הסיכוי לחלות במחלה עולה עם עליית הגיל.

3. ירידה בזרימת הדם במוח ובחילוף החומרים שלו.

4. נוכחות רבה של העמילואיד מעלה את הסיכוי לחלות.

5. גנטיקה-יש לציין שמחלת האלצהיימר אינה מוכרת כמחלה גנטית ! אך עם זאת, ישנם מחקרים אשר מראים שבמשפחות מסוימות המחלה הופיעה בתדירות גבוהה יותר מהרגיל.

6. איכות חיים-הסתמכות על מחקרים סטטיסטיים (בדומה לגורם המין) ניתן לראות כי שמירה על פעילות פיזית, הימנעות מעישון, והימנעות משתיית אלכוהול-מקטינים במידה מסוימת את הסיכוי לחלות במחלה.

Big image

אבחון המחלה

בדיקה ראשונית של זיהוי המחלה ע"י אחד מהתסמינים של בעיות זיכרון וליקוי בתפקודים קוגניטיביים (ניתן לאבחן זאת ע"י רופאים המתמחים בעיסוק). לאחר מכן במידה ונמצא סיכוי של התפתחות המחלה יבוצעו בדיקות הדמיה שונות של המוח: CT,MRI וכו'. כלומר, בשלב זה מבוצעות בדיקות גופניות ורפואיות. מטרת אותם בדיקות לשלול את הסיכוי שמדובר במחלות אחרות שאינן אלצהיימר. אבחון סופי המעיד על 100% באופן מובטח על קיומה של המחלה ניתן להסיק רק לאחר המוות בבדיקת רקמת המוח.
Big image

טיפולים במחלה

הטיפול במחלה מתבצע ע"י טיפול תרופתי וטיפול שאינו תרופתי.


טיפול תרופתי

עדיין לא נמצאה תרופה שתרפא את החולים מאלצהיימר, אך ישנן תרופות העוזרות בהקלה על תסמיני המחלה ומסייעות לחולים בה להגיע למקסימום האפשרי מבחינת תפקוד עצמאי. בנוסף, ישנן תרופות שמסייעות בעצירת ובהאטת התקדמות המחלה למצב קשה יותר.


טיפול לא תרופתי

טיפולים שאינם מתבצעים על ידי תרופות ניתנים בכוונה לשתי מטרות:

טיפול בתסמינים הקוגניטיביים במטרה לחזק את יכולת התפקוד של הזיכרון וכו' ע"י אימונים שנעשים על ידי מומחים בתחום. המטרה היא להביא את החולים לתפקוד עצמאי מירבי ומקסימאלי עד כמה שאפשר. טיפולים בתסמינים התנהגותיים (כגון דיכאון בעקבות מודעות לכך שהמחלה עלולה להתקדם לשלב קשה יותר), נעשים ע"י נתינת טכניקות לשימוש בתקשורת נכונה ובנוסף ניתנת הדרכה עבור הסביבה (הדרכת המשפחה והסובבים את החולה כיצד להתנהג עם החולה ודרכי ההתמודדות איתו).

Big image

מקורות מידע

ויקיפדיה- ערך אלצהיימר.


אתר מרכז רמת-גן לאלצהיימר.


אתר קופת חולים מכבי.


אתר קופת חולים כללית.


אתר fmri.


אתר ערוץ 7- מדור רפואה ומדע.