עבודת מוסלמים

יאיר כהן ט6

מדוע הדת נקראת

הדת החלה להתפתח במאה השביעית בחצי האי ערב תחת הנהגתו של מוחמד. על פי המחקר ההיסטורי דת זו נוצרה לצל השפעה יהודית ונוצרית חזקה, ובתחילת דרכם, אף ביצעו המוסלמים כמה מנהגים יהודיים כמו צום יום כיפור (אשר לימים החולף בצום הרמדאן), או תפילה לכיוון ירושלים, אך משהבין שהיהודים לא יקבלוהו כנביא, החלו מאבקים אלימים בין מוחמד לשבטים יהודיים בסביבתו עד כדי השמדה ו \ או גירוש של קהילוית יהודיות שישבו בחצי האי ערב, והדת החלה להיבדל עוד יותר מהיהדות. עם זאת, דומה המשיך לגבור על שונה בדתות אלו, גם לאחר מכן; הדמיון ניכר במסורות דתיות, מצוות הדת, נוסחי וניגוני תפילה, מנהגים שונים, ועוד.

מרבית הזרמים באסלאם מתייחסים לחדית'ים, המספרים על חייו ומעשיו של מוחמד, ככלי מרכזי לפירוש הקוראן, וכבסיס נוסף לפסיקת הלכה אסלאמית (שריעה).

בדת האסלאם שלוש חטיבות זרמים עיקריים: סונים (הנחשבים לאורתודוקסיה של האסלאם), שיעים, והחואריג '. רובם הגדול של המוסלמים הם סונים, ומיעוטם שיעים, חואריג'ים, או בני זרמים אחרים העומדים בפני עצמם. בעוד שהאסלאם הסוני כמעט ואינו מחולק לזרמים מובחנים, האסלאם השיעי והחואריג'י, לאורך ההיסטוריה התחלקתי כל אחד למספר הזרמים העצמאיים הנבדלים במידה משמעותית בתפיסותיהם הדתיות הוא מהאסלאם הסוני והן אחד מהשני, כך שלכל זרם פרשנויות הקוראן, פסקי ההלכה, ולעתים אף מסורות ייחודיות לו מאוד .

רוב המוסלמים מאמינים שמוחמד הוא הנביא האחרון ( "חותם הנביאים"), אולם על פי אחד הזרמים באסלאם האורתודוקסי, זרם הסופים; מורי הלכה קדושה מחובר אל נשמתו בקשר מיסטית ומדבר הנחיות ממנה.

מספרם הכולל של המוסלמים מוערך על פי אומדנים שונים ב -1.4, 1.6 מיליארד, [2] [3] [4] [5] ובכך הם מהווים את הקהילה הדתית השנייה בגודלה בעולם. [6] [7] מרבית המוסלמים חיים במזרח התיכון, בצפון אפריקה, דרום אסיה ודרום-מזרח אסיה. רק כ- 20 אחוזים מהם חיים בארצות ערב.

· ה, מתקיימות תפילות המוניות אולם ב מסגדים הכולל דרשתי. כיום מקובל יום שישי גם כ

· לוח השנה המוסלמי מכוון לפי ירח ומורכב מ- 12 מחזורים של לבנה. עיבור השנים, שהיה נהוג בקרב ה ערבי לפני האסלאם נאסר בהלכה המוסלמית, כך שלחגים אין עונה קבועה בשנה, והם נודדים לאחור כ- 11 יום מדי שנה. נמנות מהשנה שבה השנים התרחשה ה הג'רה, כלומר הגירתו של מוחמד מתל מכה ל אַלְמַדִינַה.

· ה"קרדו "(" אני מאמין ") של האסלאם הוא " אין אלוהים מלבד אללה, ומוחמד הוא שליחו". נוסח זה מכונה" שהאדה"( עדוּת). אמירתו נחשבת כהבעת דבקות באסלאם, והיא המרכיב המרכזי בטקס ההתאסלמות.

· העיר הקדושה ביותר היא מכה, בה נמצא ה כעבה - מבנה קדום דמוי קובייה שאורך צלעו כ- 11 מטרים, מקיפים המוסלמים כחלק אותו ממצוות ה חג' , ולאחריה מקודשות הערים אל-מדינה ו מקום הוצאה ירושלים. השיעים אינם רואים באל-מדינה עיר קדושה, זאת הם רואים ולעומת ערים קדושות ב כרבלא ו אל-נג'ף שב עיראק וב קום שב איראן.

· מנהיג דתי נקרא אימאם. תפקיד האימאם אצל הסונים הוא בעיקר ניהול התפילות. אצל השיעים הוא מנהיג רוחני שיש מייחסים לו אף תכונות מיסטי.

· באסלאם חמישה יסודות- " עמודי האסלאם"( أركان الإسلام," אַרְכַּאן אַלְאִסלאם "), שהם בעצם חמש מצוות האסלאם המרכזיות המחייבות כל מאמין מוסלמי: אמירת ה"שַהַאדַה ", תפילה, צום רמדאן, עלייה לרגל למכה ומתן צדקה. באסלאם השיעי קיימת מצווה נוספת: ה"וַלַאִיַה "( ولاية), האמונה ש עלי לפני אבן אבו טאלב הוא "וַלִי אַלְלַּה" ( ولي الله), כלומר "הממונה מטעם אללה" ויורשו הלגיטימי היחיד של מוחמד. אמונה זו נחגגת בחג השיעי "ע'דיר ח'ם" ( غدير خم, ראו להלן), אולם היא נשללת באסלאם הסוני.

· קיימות חמש קטגוריות למעשי האדם בהלכה המוסלמית (כשהקצוות הכי חמורות ומחייבות): מעשה חובה, רצוי, מותר, שנ

· א ואסור

היכן מתגוררים המוסלמים

גילה הצעיר של האוכלוסייה המוסלמית נובע בעיקר משיעורי פריון גבוהים. עם זאת, יש לציין ששיעורי הפריון של האוכלוסייה המוסלמית נמצאים בירידה מזה כמה שנים.

כמחצית מהאוכלוסייה המוסלמית בארץ מתגוררת בצפון (37 אחוז במחוז הצפון ו-14 אחוז במחוז חיפה). במחוז ירושלים, על היישובים הסובבים אותו, מתגוררים 21 אחוז מהאוכלוסייה המוסלמית, מרביתם בעיר עצמה, ובמחוז הדרום גרים 15 אחוז מהאוכלוסייה.

בירושלים מתגורר מספר המוסלמים הגבוה ביותר בישראל. בשנת 2009

התגוררו בה 264 אלף מוסלמים, והם היוו 96 אחוז מהאוכלוסייה הערבית בעיר, ו-34 אחוז מכלל אוכלוסיית העיר.

מספר המוסלמים בתל אביב ובחיפה נמוך באופן ניכר ועמד על 13-12 אלף בכל אחת מהן. ערים נוספות שבהן גרה אוכלוסייה מוסלמית גדולה יחסית הן רהט (52 אלף), נצרת (50 אלף) ואום אל-פחם (46 אלף).

לבוש המוסלמים

ערך זה גובש בעיקר מראיונות ותצפיות והוא תקף בעיקר לאוכלוסייה המוסלמית מסורתי-דתי-מבוגר.

כל אחד משישה קבצי החדית 'מהימן, כולל פרק נפרד ללבוש - כּיתאב אל-ליבּאס ואל-זינה ( "ספר לבוש ויופי"), מה שמעיד על החשיבות שמייחס האיסלאם לחיצוניות. בראש ובראשונה, חל איסור חמור על גברים ללבוש בגדי נשים, או לאמץ פריטים הנחשבים "נשיים", כמו אריג שקוף או משי. זאת, בהסתמך על הדרשה קובע שגבר לא יידמה לאישה. האיסור הדתי מוסבר גם בכך, שגבר בבגדי אישה מקעקע את תכונת הביישנות, שהיא מיסודות האמונה.ובראשונה, חל איסור חמור על גברים ללבוש בגדי נשים, או לאמץ פריטים הנחשבים "נשיים", כמו אריג שקוף או משי. זאת, בהסתמך על הדרשה קובע שגבר לא יידמה לאישה. האיסור הדתי מוסבר גם בכך, שגבר בבגדי אישה מקעקע את תכונת הביישנות, שהיא מיסודות האמונה.

מאפייני עקראיים של מוסלמים

2. מוסלמי חייב להאמין בששת עיקרי אמונה, המופיע בחדית ':

3. יש באסלאם אמונה בשכר ובעונש, הן בעולם הזה והן בעולם הבא.

4.
ה''אני מאמין 'של המוסלמי הוא ה'עדות' שבו המוסלמי מצהיר על אמונתו באומרו פעמים רבות את המשפט : "לא אלאה אלא (אל) לה ומוחמד עשוי (אל) לה" ופירושו: אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד שליחו. ובראשונה, חל איסור חמור על גברים ללבוש בגדי נשים, או לאמץ פריטים הנחשבים "נשיים", כמו אריג שקוף או משי. זאת, בהסתמך על הדרשה קובע שגבר לא יידמה לאישה. האיסור הדתי מוסבר גם בכך, שגבר בבגדי אישה מקעקע את תכונת הביישנות, שהיא מיסודות האמונה.

לקט מוסלמים מסיתים לרצח יהודים
האיסלאם כובש את אירופה