מצפה רמון

מגיש אילון אהרון

מצפה רמון

מכתשים, הנראים כקערות עצומות שנפערו ברכסי הנגב, הם תופעת טבע ייחודית בעולם. מכתש רמון, אורכו כ-40 ק"מ, הוא המכתש הגדול והמרשים ביותר, והביקור בו מאפשר למטיילים הצצה לקסמיו ולסודותיו של המדבר. אל מול העומד על שפת המכתש נפרשים נופיו היפים והמרשימים של המדבר, אך מומלץ שלא להסתפק רק בתמונת הנוף הנפלאה, אלא "להיכנס אליה" ממש – לרדת אל המכתש, להכיר מקרוב את שביליו ואת אתריו הייחודיים וליהנות מ"החלון" שפותח המכתש לעולמות גאולוגיים קדומים של בעלי חיים מאובנים, חולות צבעוניים, סלעים וולקניים ועוד. המכתש הוא חלק משמורות הטבע "מצוק הצינים" ו"הר הנגב" ומעליו מתנשא "מרכז המבקרים מכתש רמון" המשמש שער למכתש למאות אלפי מבקרים בשנה.

יש טיולים של ג'יפים סיורים על המקום. רואים במקום חיות כמו יעלים יש שם מלון שנקרא מלון בראשית יש במלון ברכות חדר משחקים חדר אוכל וחדרי שינה.

טלפון של המקום

בטלפון 08-6588691

במצפה רמון נמצא מצפה הכוכבים על שם וייז שהוא הגדול בארץ (הטלסקופ הממוקם בו בעל קוטר של מטר אחד). הוא שייך לאוניברסיטת ת"א שמיקמה אותו שם בגלל מספר הימים הבהירים הרבים בשנה באזור (כ-250). ביישוב נמצאים גם בית ספר שדה הר הנגבופנימייה בשם חברת הנוער מצפה רמון.

ליישוב יש מקומון, "המצפה", ירחון שעוסק בנושאי חברה, איכות סביבה, תרבות וקהילה, וסוקר את המתרחש בשטח המועצה המקומית. הירחון יוצא לאור מאז שנת 2014. כמו כן ביישוב פועלות שלוש תנועות נוער המהוות מרכזי פעילות לנוער ביישוב: קן (סניף) של תנועת הנוער העובד והלומד, סניף בני עקיבא, וסניף של תנועת אריאל.