נפוליאון בונפרטה- מלחמת רוסיה צרפת

מגישים עומר חזן וירין רומנו

הקדמה

בחרנו בנושא זה מכיוון שזהו נושא שחדש לנו שלא נחשפנו או למדנו במהלך השנה לאור המצב שאנו נחשפים בתקופה האחרונה בארצנו סקרן אותנו לדעת איך בעבר התנהלו המלחמות.
Big image

חלק א - נפוליאון האיש

שנה ומקום הולדתו - חי בשנים 1769- 1821, בעיירה אז'קסיו שבקורסיקה שבצרפת.

שם האב- קרלו בונפרטה

שם האם- ליטיציה רמולינו

סיפורי ילדותו- בגיל 9 נסע לצרפת לצורך לימודים, למד צרפתית במשך חצי שנה ובגיל עשר הגיע לאקדמיה הצבאית בבריאן לה שאטו ושם למד 5 שנים. יכולותיו הצבאיות בלטו כבר בגיל 14 שיזם מלחמת שלג בין חבריו וכל צד בפיקודו. בנעוריו שאף נפוליאון לשרת בחיל הים ואף בצי המלכותי העוין ובגיל 15 אובחן כמתאים לאקדמיה הצבאית "אקול מיליטר". בגיל 16 ניסה להצטרף למסעותיו של לה פרוז אך ללא הצלחה, מה ששם סוף לשאיפותיו הימיות, ובאותה שנה החל את לימודיו באקדמיה הצבאית וסיים את לימודיו כקצין בדרגת סגן-משנה.

השכלה- בגיל 9 למד בבית ספר דתי באוטן ובגיל עשר החל את לימודיו באקדמיה הצבאית בבריאן לה שאטו, שם למד 5 שנים. ב1784 החל את לימודיו ב" אקול מיליטר", מוסד הדגל של הצבא הצרפתי וסיים את לימודיו כקצין בדרגת סגן - משנה והוא בן 16 בלבד.

מאפייני אישיות בולטים- נפוליאון היה שליט צרפת, מייסד הקיסרות הראשונה, מצביא מהולל ותאורטיקן צבאי. נחשב לאישיות שעיצבה את המאה ה-19 בשל אישיותו המשפיעה ובשל היכולות והכישורים המאוד מרשימים שלו בתחום הצבאי. נפוליאון חידש והגה רעיונות טקטיים ואסטרטגים מרחיקי לכת בצבא שמקובלים עד היום, בשל תכונותיו המאוד מרשימים נחשב כמנהיג מוביל שהשאיר חותם גדול

ערב עלייתו לשלטון - בתקופה זו צרפת הייתה בתקופת טלטלה וחילופי שילטון. בתקופה זו התחוללו בה שינויים קיצוניים בסדרי החברה והממשל של המדינה. בתקופה זו הוצאו להורג רבבות בני אדם מתוכם נערפו ראשיהם של אלפים מהתושבים בגיליוטינה. שילטון הטרור לווה בשורה של מרידות פנימיות, משבר כלכלי, התמוטטות הסדר הציבורי ושורה של מפלות צבאיות שהביאו לאובדן סמכות. ב 1799 תפס המצביא נפוליאון את רסן השלטון בהפיכת שמונה עשרה בברימר והביא למעשה לקצה המהפכה.

14 ביולי 1789- בתאריך זה התרחשה נפילת הבסטיליה, אירוע זה נחשב כאירוע מכריע במהפכה הצרפתית ואף מסמל כסמל למהפכה. הבסטיליה, מבצר גבוה בפריז שימש בעיקר כבית כלא והיה סמל לדיכוי בו נקט השלטון. ב 14 ביולי 1789 החלו המונים חמושים לצעוד לעבר הבסטיליה, ודרשו ממפקד הכלא שיאפשר להם להיכנס ולקחת את הנשק מהמקום. במהלך משא ומתן בין מנהל בית הכלא לבין המון זועם, נורו יריות מן המצבר לעבר ההמונים. בתגובה, הסתער ההמון על המבצר והרג את מפקד הכלא, את החיילים שהיו בתוכו ואת ראש עיריית פריז. לאחר כיבוש המבצר החלה ההמון בהריסתו. הריסת הבסטיליה הייתה לסמל של המהפכה הצרפתית ויום זה, הוא יום החג הלאומי של צרפת.

מלחמת רוסיה צרפת

היום ה-7 בספטמבר 1812, כאן עומר וירין מדווחים לכם מבורדינו שברוסיה הנמצאת מערבית לעיר מוז'ואיק. לאור הפלישה של צבא נפוליאון אשר תקף את הצבא האימפריאלי הרוסי בפיקודו של מיכאיל קוטוזוב. בשעות הבוקר המוקדמות פלשו 82,400 חיל רגלים ו 26,700 פרשים ו 14,900 תותחנים אל עבר העיירה בורדינו ומנגד עומדים מולם כ 72,000 חיל רגלים מהאימפריה הרוסית ו 17,300 פרשים ו 14,500 תותחנים. מדיווחים שאנו מקבלים מרגע זה זהו הקרב הגדול ביותר בפלישתו של נפוליאון לרוסיה ומדווח לנו על עשרות אלפי הרוגים משני הצבאות ולא ניתן כרגע להצביע על הכרעה מצד אף אחד מהצבאות, ניכר שהצבאות נאבקים בקרבות עקובי דם. לא ניראה עד כה שהצדדים בכוונתם לסגת או לוותר על ניצחון בקרב זה למרות האבדות הקשות והפצועים הרבים שיש בשטח. הצדדים מפגינים נחישות ורצון עז לנצח את היריבה.

מדיווחים שמגיעים אלינו בדקות האחרונות דווח על לקיחת חיילים רוסים לשבי הצרפתי מה שעשוי להשפיע על הכרעת הקרב מצד רוסיה. ברגעים אלו ממש יצא אחד המפקדים מצבא נפוליאון מר מישל נה וננסה לקבל ממנו דיווח על הנעשה בשטח.

מר מישל אלו פרטים תוכל לספר לנו על הנעשה בשטח?

מישל: "המידע כרגע מסווג אך ניתן לומר שאכן מתנהל קרב קשה ואיבדנו הרבה חיילים אך הצד השני ספג לא מעט אבדות ושבויים."

מר מישל האם צפוי סיום לקרב?

מישל: "לא ניתן כרגע לראות צפי לסיום, ועכשיו אם תסלחו לי אני חייב לחזור לשטח."

מדבריו של מישל ניתן להבין עד כמה הקרב קשה ושהוא לא צפוי להסתיים בשעות הקרובות.

עד כאן, עומר וירין מזירת הקרב.

Big image

סיכום

הקרב הסתיים לאחר יום אחד שללחימה ממושכת וקשה. הקרב הסתיים ללא הכרעה ממשית אלא בנסיגת רוסיה שאיבדה כמחצית מכוח הצבא שלה. בקרב נהרגו כ 70,000 איש בשתי הצבאות יחד.

בנימה אישית:

עומר- העבודה תרמה לי רבות בידע שלא היה לי קודם ונוכחתי לדעת שגם בעבר מלחמות היו קשות ועקובות מדם.

כמו כן, למדתי להכיר את האיש נפוליאון ואת גדולותיו ויכולותיו הרבות.

ירין- בעבודה נחשפתי לנושא שלא הכרתי קודם, המערכה בין רוסיה לצרפת הייתה משמעותית בעברם של ההיסטוריה של שתי המדינות. ולמדתי גם על נפוליאון האיש ועל יכולותיו האישיות והצבאיות.

לסיכום: העבודה הייתה מעניינת ומאתגרת ולעיתים היה קשה לנו להרחיב על הנושא.

למדנו גם שטריטוריה וכיבוש העסיק את המדינות בעבר וגם היום.

ביבליוגרפיה

1.ויקיפדיה - קרב בורודינו, נפוליאון.

2. מילון עברי עברי- קרב בורודינו.

3. הקהילה הישראלית לקרב בורודינו.