צלופח חשמלי

מהו ומי הוא הצלופח החשמלי?

צלופח חשמלי הוא דג חשמל המסוגל לייצר הספק חשמלי המגיע לעוצמה של עד 600 ואט למשך כשתי מילישניות, בו הוא משתמש הן להגנה והן לציד. הוא טורף על באזורי המחיה שלו בדרום אמריקה. למרות שמו הוא איננו צלופח אלא בן לסדרת דגי חשמל טרופיים.
Big image

מאפייני הצלופח החשמלי

אורך גופו של צלופח חשמלי ממוצע מגיע לשני מטרים, ומשקלו מגיע לכ-20 ק"ג. צבע גבו בגוני חום-אפור ובטנו בצבע כתום או צהוב. זכרים בוגרים הם בעלי גוון כהה יותר על בטנם. לצלופח החשמלי אין קשקשים, פיו בעל צורה מרובעת והוא ממוקם בקצה החוטם שלו. כמו לדגים אחרים, יש לו שלפוחית אוויר שמחולקת לשני חלקים. התא הקדמי מחובר לאוזנו הפנימית וכתוצאה מגביר את יכולת השמיעה שלו. התא האחורי עובר לאורך כל חלל גופו ועוזר לו בציפה. הצלופח צריך לצוף מעל פני המים מדי עשר דקות כדי לקחת אוויר. כ-80% מהחמצן שהוא קולט לגופו מושגים על ידי עלייתו מהמים.
Big image

מיון מדעי של הצלופח החשמלי

ממלכה: בעלי חיים

מערכה: מיתרניים

תת מערכה: בעלי גולגולת

קבוצה: בעלי חוליות

מחלקה: מקריני סנפיר

מין: צלופח חשמלי

Big image

תהליך פריקת החשמל

לצלופח החשמלי יש שלושה איברים מיוחדים שתופסים כארבע חמישיות מאורך גופו ובהם הוא נעזר כדי לייצר שדה חשמלי בשתי עוצמת: במתח נמוך או במתח גבוה. כאשר הוא מאתר את הטרף שלו, מוחו שולח אות למערכת העצבים שלו שמגיע לאיברים אלו. אין זה סביר ששדה חשמלי מצלופח זה יהרוג אדם בוגר, שכן הפריקה החשמלית של הזרם הנוצר בגופו נמשכת פחות משתי מילי שניות.
Big image

אזור מחייה וטרף

אזורי המחיה של הצלופח החשמלי הם אגנים של נהר האמזונאס ושל נהר האורינוקו, ביצות ונהרות קטנים. הוא ניזון מחסרי חוליות ופרטים בוגרים לעתים ניזונים מדגים ומיונקים קטנים.