כלכלת ישראל- תעשייה

מפעלי אסם

Big image

מפעל אסם ביישוב שדרות

שדרות היא עיר במחוז הדרום בישראל (נמצאת באזור הנגב), סמוך לקצה הצפון- מזרחי של רצועת עזה.


היסטוריה ואוכלוסיית היישוב
שדרות הוקמה בשנת 1951, בסמוך לאדמות הכפר הערבי נג'ד. בשנת 1955 הוקמו במקום הבתים הראשונים בהם שוכנו חלק מבני המעברה. היא קיבלה את שמה על שם שדרות האקליפטוסים הנטועים לאורכה, שנטיעתן סיפקה תעסוקה לתושבי היישוב. במשך שנות ה-50 קלטה שדרות עולים רבים ממרוקו ומרומניה, ובשנת 1958 הוכר היישוב כמועצה מקומית. בראשית שנות ה-90 קלט היישוב עולים מאתיופיה ומחבר המדינות. ממדינות ברית המועצות לשעבר הגיעו לעיר למעלה מ-10,000 עולים, שהכפילו למעשה את אוכלוסיית העיר . בשנת 1966 הוכרה שדרות כעיר .

על המפעל ..

סוג תעשיית מפעלי אסם היא קלה. תעשייה עתירת ידיים עובדות, מסורתית- תעשיית מזון.
התעשייה הישראלית המסורתית הייתה תעשייה של ענפי תעשיה המגודרים כ"כבדים", מתכות, מחצבים, מספנות וכו' אך עם השנים עברה טרנספורמציה של ממש לכיוון ענפים חדשניים יותר תוך כדי שהיא משמרת גם את מעמדן של חלק גדול מן התעשיות המסורתיות הישנות.

הקמת מפעל אסם

חברת אסם הוקמה בשנת 1942, ומאז פועלת אסם לחיזוק, שיפור וקידום ענף המזון בישראל .
קווי הייצור במפעלי אסם, פעלו במרץ עוד לפני קום המדינה, ובתקופת הצנע הקשה של ראשית שנות ה- 50, וסיפקו מזון למאות אלפי אזרחי המדינה הצעירה, שמשבר כלכלי עמוק פקד אותה. מפעלי אסם סיפקו תעסוקה, בתנאים הוגנים, לאלפים רבים של עובדים - בכל הרמות והמקצועות.
ב- 1942 הוקמה התארגנות לשיווק משותף של שלושה יצרנים, וב- 1946 התקבלה ההחלטה הדרמטית של הקמת מפעל משותף ל- 3 קבוצות השותפים. סיפורה ההיסטורי הוא סיפורם של שבעת המייסדים - אויגן פרופר, ד"ר פרנץ קליין, יעקב לורש, עזריאל ויל, שמשון וילמרסדורף, משה קצמן ואליהו חרפק ז"ל.

המפעל בשדרות

מפעל אסם שדרות הוקם בשנת 1979 באזור התעשייה הצפוני של העיר, כמפעל לייצור פסטה וופלים בבעלות חברת פרומין. בשנת 1981 רכשה אסם את הבעלות המלאה על המפעל. מרבית עובדי המפעל הם תושבי האזור והדבר עולה בקנה אחד עם שאיפתה של אסם לתרום להגדלת מקורות התעסוקה באזורי פריפריה. מפעל אסם שדרות מהווה את העוגן הדרומי במערך הייצור הארצי של אסם. מה שהחל בראשית שנות השמונים כמפעל לייצור פסטה, צמח והתפתח למפעל מתקדם ועתיר פעילויות מגוונות. במהלך השנים צמח המפעל והגדיל את תפוקת הייצור מ- 7,000 טון בשנות ה- 2000 לכ- 46,000 טון ב- 2014. המפעל מעסיק 550 עובדים, ו- 86% מעובדי המפעל מתגוררים מאשקלון דרומה.

כתבות בנושא כלכלת אסם

מדברי ראש העיר ...
"המפעל מהווה עוגן כלכלי חשוב מאוד לעיר, בייחוד כמעסיק שרוב עובדיו הם תושבי שדרות", אומר ראש העיר, אלון דוידי. "מדובר במפעל משגשג, שהלך והתרחב עם השנים ומהווה הוכחה נחרצת לכדאיות הכלכלית בהקמת מפעל בשדרות".

כתבה נוספת :

"צמיחה היא סם החיים של החברה" - The marker
מדברי המנהל...
"מעולם לא ביצעתי פיטורי צמצומים והתייעלות", אומר פרופר. "אסם דגלה תמיד בצמיחה כדי למנוע צמצומים בכוח אדם. פיטרתי עובדים שמעלו וגנבו, שביצעו עבירות משמעת חמורות, החל בפועלים וכלה במנהלים. אני מאמין שחוסנה של החברה חשוב, וחוסן אי אפשר לבנות בלי לעקור עשבים שוטים.

תורת הניהול של פרופר מתחילה בחזון העצמי שלו. "התוכנית האסטרטגית היא נגזרת של החזון", הוא מסביר. "בלי חזון אי אפשר לנהל כלום. החזון צריך להיות חופף לזה של מנהיג העסק. המנהיג חייב להשפיע על הסובבים אותו ו'למכור' להם את החזון, ובהמשך לבחור את האנשים שמוכנים ללכת אתו קדימה".