בית-ספר רננים

ינואר 2019

שותפינו ההורים

החודש עסקנו בנושא חשוב ורלוונטי עבור תלמידנו בנושא "פגיעות מיניות ברשת". יועצת בית הספר, בשיתוף עם מחנכות הכיתות, קיימו סדנאות ודיונים בנושא לשם הבנת הסכנות, מודעות, למידה ודרכי הימנעות.


תלמידי השכבה הבוגרת החלו את לימודי הניידות בקהילה ומתרגלים במסגרת הכיתתית נסיעות בתחבורה הציבורית, בתוך העיר ומחוצה לה.


ט"ו בשבט - החודש ציינו וחגגנו בבית הספר את ט"ו בשבט, במגוון רחב של פעילויות וטקסים. תלמידי השכבה הבוגרת יצאו לפעילות וטקס בפארק הזהב, תלמידי השכבה המתבגרת חגגה בחווה החקלאית ותלמידי השכבה הצעירה פעלו בפעילויות מגוונות עם המש"צים של בית ספר דנציגר.


טיילנו במסגרת ימי השדה לשמורת החולה ובמסגרת טיולי הג"ר (המגינים, רננים וגוונים) לנחל ראש פינה ולמושבה. צפינו בהצגה בהיכל התרבות, "חיל הבדיל האמיץ" וסיכמנו באופן חגיגי, חצי שנת פעילות, עם התלמידים המחוננים ממכללת תל חי.


בניוזלטר זה, תקראו על הפעילויות הללו ועל עוד תוכניות ופרוייקטים קבועים שהתלמידים משתתפים בהם שבוע אחר שבוע לאורך כל החודש והשנה כולה.


קריאה מהנה!


רחל

ועדה ארצית - זהירות בדרכים, נגישות ואורח חיים בטוח

בשנת תשע"ח, זכה בית הספר בפרס הוקרה מחוזי על מצויינות בתחום הזה"ב, נגישות ואורח חיים בטוח. השנה נבחרנו להשתתף בתהליך לבחירת המועמדים לעלות לשלב המצויינות הארצית. כחלק מהתהליך הגיעו אלינו מפקחים ומדריכים האחראים על התחומים הנ"ל ובחנו את בית הספר ע"פ קריטריונים מיוחדים למועמדות זו.

התלמידים הציגו לחברי הוועדה את הפעילויות ותוכניות הלימודים בהם עוסקים לאורך כל השנה והוועדה התרגשה והתרשמה עד מאוד. מצ"ב תמונות מיום מוצלח זה.

פגיעות מיניות ברשת - מניעה, זיהוי והתמודדות

בחודש זה צוין במערכת החינוך "שבוע מערכת החינוך למניעת פגיעות מיניות בילדים ובבני הנוער".

השנה, הנושא הנבחר הינו התופעות השונות של 'הטרדה ופגיעה מינית ברשת האינטרנט', העלולים להתרחש בקרב ילדים ובני נוער ואליהם אנו נחשפים בתקשורת, ברשתות החברתיות ובשיח הציבורי. מתבגרים ובוגרים עושים שימוש רב ברשת האינטרנט. הם מתקשרים באמצעותה כהמשך טבעי של החיים האישים והחברתיים המתקיימים פנים אל פנים, שליחת מסרים וקבלתם, במשחק ובלמידה. ערוץ זה הוא חלק בלתי נפרד מהמציאות וטומן בחובו הזדמנויות רבות ללמידה, לחיברות ולהתפתחות הפרט.

לצד זאת, המאפיינים המיוחדים של הגלישה באתרים והשיח ברשתות החברתיות -אנונימיות, מהירות תגובה, הפצה המונית ומיידית, והיעדר נוכחות מבוגרים, עשויים להעמיד את הילדים ובני הנוער בפני מצבים מורכבים, לא תואמי גיל ובפני מצבי סיכון.

מצבי הסיכון, כוללים חשיפה לתכנים לא מותאמי גיל, חשיפה לשיח בעל גוון מיני לא מותאם, ביוש ואף למצבים של פגיעה וניצול הן בקרב בני גילם והן מצד מבוגרים, פדופילים ועברייני מין - ברשת.

לחשיפה לתכנים ולמעשים מיניים, לאלימות, לתוקפנות ולניצול שבפגיעה מצטרפות תחושות קשות של אשמה, בושה ואכזבה, ניצול והתנפצות של חלום והבטחות - כל אלו בעולם האמיתי.

בסנדא עם התלמידים, העלינו לדיון את נושא הפגיעה המינית ברשת, חשפנו את התלמידים למקרה של פגיעה מינית ברשת, ניהלנו דיון, דרכו למדו לזהות סימני אזהרה, חשפנו אותם לכלי בו יוכלו להשתמש על מנת להימנע ממצבים של פגיעה אפשרית, חיזוק חוסנם האישי בהתמודדות, כמו כן דיברנו על דרכי התמודדות אפשריים, מי נמצא בסביבה שלי בו אוכל להיעזר, כולל מוקד 105 - המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת הפעיל 24/7.
התלמידים הפגינו בקיאות וידע בנושא שנרכש, נשמר ומתחזק משנה לשנה.

סיגל נחמני - יועצת

שילוב עם מחוננים תל-חי

במהלך השנה כולה, נפגשו כיתות יסמין ותאיר לשילוב עם קבוצת תלמידים מחוננים הלומדים במכללת תל-חי.

החודש התקיים השיעור המסכם ואחרון במסגרת הפרויקט. בתוכנית הייתה פעילות ג'אנגלינג ומשחקי חברה חווייתיים ומהנים.

במהלך השנה כולה נוצרו חברויות מקסימות וחוויות משותפות.

תודה לאפרת מנהלת הפרויקט ולתלמידי מכללת תל-חי על שיתוף הפעולה.

יסמין ותאיר - שותפות לפרויקט

יום הולדת לאליה ולעילאי 🎈

החודש חגגנו שני ימי הולדת לשני תלמידים יקרים - אליה ועילאי.

לאליה חגגנו בבאולינג בקניון. החברים לכיתה נהנו מאוד.

עילאי הזמין את תלמידי השכבה הצעירה לחגוג עמו במסיבת ריקודים קצבית ומשחקי בלונים עם המפעילה סמדי מסיבומבה. היה מקסים והתלמידים נהנו מאוד.

מזל טוב לאליה ולעילאי המקסימים, מאחלים לשניכם המון בריאות ואושר.

כיתת הכוכבים - יסמין ולאה

Big picture

יום הולדת לזיו וללינוי 🎈

את מסיבת יום ההולדת הכפולה והמרגשת, חגגנו לזיו וללינוי בהפקה שכבתית מרגשת.

זיו ולינוי, שתיהן בנות שירות לאומי, מתנדבות השנה בבית-הספר, בכיתות השכבה המתבגרת.

כולנו מאחלים לכן שתמיד תחייכו ותהנו. המשיכו להתקדם, להתפתח, להאיר את סביבתכם בטוב ולהצליח בכל.

אוהבות - כיתות קלרה ואיילה שמיאן, התלמידים והצוות

Big picture

יום שדה בפארק הזהב - כיתה א'

ביום סגרירי ומעונן, במרחק הליכה קצר מבית-ספר, יצאנו לטיול שדה בפארק הזהב.

בכניסתנו לפארק, נכנסנו למוזיאון ובו חפצים המספרים את תולדות קריית שמונה. ישבנו למרגלות נחל עין הזהב ואכלנו ארוחת בוקר, עברנו בגשרוני עץ, למדנו על העצים והפרחים והתמוגגנו מזרימת המים.

בסוף המסלול לשנו בצק והנחנו פיתות על הטאבון.

מחכים בציפייה לטיול השדה הבא.

אורטל פלג - מחנכת

Big picture
Big picture

יום שדה לשמורת החולה

ביום של שמש נעימה ומלטפת, יצאנו לטייל בשמורת הטבע החולה - שמורת הטבע הראשונה בישראל.

התחלנו את הטיול בארוחת בוקר עם תה עלים שאודי הכין לכולנו.

טיילנו על הגשר הצף, פגשנו את בעלי החיים הנמצאים במקום, צילמנו והתרשמנו.

אייל מדריך השל"ח סיפר את סיפורה של השמורה, על הייבוש וההצפה מחדש.

חווינו חוויה רב חושית בלתי רגילה במרכז המבקרים "עופוריה" וזכינו בחידון על המקום ועל החי והצומח בו.

בסיום הטיול נסענו לחצור, לקברו של חוני המעגל, שמענו את סיפורו, עמדו במעגל והתפללנו לגשם.

חזרנו מאושרים ומרוצים.

איילה ועירית - מחנכות

Big picture

יום שדה כתת קלרה עם בית ספר המגינים

ביום רביעי יצאנו לטיול משותף, כיתת קלרה עם כיתה ה' של שוש בוזגלו מבית הספר המגינים.

טיילנו בנחל ראש פינה, ראינו את זרימת המים, את הפריחה מסביב ואת בעלי החיים בנחל. למדנו על מקור המים בנחל. הלכנו במים ובבוץ בהנאה רבה ובמהלך הטיול נרקמה ידידות ועזרה בין תלמידי הכיתות.

חזרנו עייפים אך מרוצים.

קלרה אוחיון - מחנכת

Big picture

ספירת ציפורים בבית-הספר

כיתות קלרה, איריס ויסמין פעלו עם גילי ויעל, מתנדבות שנת שירות, בשיעור מקורי ומתאים לעונה בנושא הציפורים. התלמידים קיבלו הסברים על חשיבות ספירת הציפורים, נעשתה להם היכרות עם ציפורי הבר בחצר הבית באמצעות משחקי בינגו ו"נחש את הציוץ" (צלילים שהושמעו דרך האינטרנט) ואחר כך יצאנו לחצר לספור ציפורים.

תודה לכן גילי ויעל על שיעור חוויתי לתלמידינו.

Big picture

ימי עיון במוזיאון לוחמי הגטאות

כחלק מההכנות למשלחת לפולין שתצא במרץ השנה, יצאו תלמידי המשלחת לימי עיון והכנה במוזיאון לוחמי הגטאות. נפגשנו שם עם תלמידים מרחבי הארץ שישתתפו אף הם במשלחת יחד איתנו.

למדנו יחד על יהדות פולין טרם השואה, על החיים בגטאות, על עולמם של הילדים בשואה.

למדנו על היהודים בהולנד בזמן השואה וצפינו במיצגים שנשתמרו מתקופת השואה.

צפינו בסרט על חסידת אומות העולם, אירנה סנדלר שהצילה כ- 2500 יהודים וכן צפינו בסיפורי עדות של ניצולים.

חוויה משמעותית וחשובה מאוד הן לתלמידנו והן לבני האדם באשר הם.

איילה אלמגור - רכזת התוכנית

ט"ו בשבט עם דנציגר

החודש הגיעו לבית-הספר כ-20 מש״צים, בליוויה של רחל מגנזי, מורת השל"ח מבית ספר "דנציגר" וציינו יחד את החג ברננים. פעילות משותפת שהפכה מזה כבר למסורת רבת שנים בין בתי הספר.

המדריכים הצעירים התחלקו לכיתות השונות והעבירו פעילויות מגוונות לכל כיתה: זיהוי פירות, סרטון על החג, הכנת שיפודי פירות יבשים והכנת עציצים. בהפסקה התארחו המש״צים בבית הקפה ״מקומטוב״ ואת היום סיימנו, תלמידים וצוות בית -הספר יחד עם המש״צים, בהתכנסות בית ספרית באולם. שרנו שירי ט"ו בשבט, קבלת שבת ושירי שבת בליוויו של חושן על הגיטרה. היה מאוד מרגש ומקרב.

אנו מברכים על שיתוף הפעולה הפורה ושמחים על קיומו בכל שנה ושנה.

דפנה מילר - מחנכת

Big picture

ט"ו בשבט בחווה החקלאית

את חגיגות ט"ו בשבט המשכנו וחגגנו, השכבה המתבגרת, בחווה החקלאית.

אל מול נוף מרהיב של החרמון ועמק החולה, התקיים טקס פתיחת הפעילות, יחד עם בתי-הספר רמב"ם, מגינים ועוזיאל. בברכת הצלחה, שמחה וצמיחה יצאנו לפעילויות שונות ומהנות. סדר ט"ו בשבט, ברכה על היין ושבעת המינים. בהמשך עברנו בין תחנות שונות, כגון: תחנה בה הכנו שתילי נענע בעציצים, הכנת שרשראות, סבוני ריח, סיור עם משימות שונות בחווה וכמובן הכנת פיתות. חזרנו מלאי סיפוק מהסדר, הגיוון והטעם.

איריס נוב - מחנכת

Big picture

ט"ו בשבט עם חיילים

כחלק מחגיגות ט"ו בשבט בבית-הספר, הגיעו אלינו 25 חיילים מחיל התותחנים ויחד עם התלמידים שתלו שתילים בחצר השכבה הצעירה. החיילים והתלמידים ניקו וסידרו את החצר, שתלו שתילים והצליחו, למרות הגשם, לטפח את החצר.

עדי קולטקר - מורה לחקלאות

ט"ו בשבט בפארק הזהב

לכבוד ראש השנה לאילנות, יצאה השכבה הבוגרת לטבע - לנחל עין זהב בקרית שמונה.

מרגש היה להקשיב לזרימות המים בתפאורה ירוקה של צמחייה ירוקה. צעדנו על שפת הנחל ונהננו מהקולות ומהמראות.

בנוסף, נחשפו תלמידי השכבה למוזיאון העיר הממוקם בפארק, התעניינו בתהליך בניית העיר ומהשלבים השונים בקליטת העולים החדשים, אשר בתחילת דרכם בקרית שמונה חיו באוהלים ובפחונים.

כחלק מהכישורים לטיולים, אנחנו מפתחים את הצד החברתי. התלמידים יזמו ארוחה משותפת וריקודים מכל הסגנונות והסוגים שהבליטו את השמחה.

חוויה מיוחדת במינה הייתה לבוגרינו כאשר תלמידים מבתי-ספר מהאזור הצטרפו לריקודי ההורה, המזרחי, ריקודי הסלסה למיניהם וכל מה שביניהם. ההרגשה הנפלאה שאפשר לשמוח ולשמח יחד ללא תוויות ולהרגיש שווים.


היה זה יום חוויתי, מגבש ושמח.

תודה לאייל ולכל צוות השכבה על ארגון היום.

עליזה ורמה - מחנכות

Big picture

הנפקת רב-קו בשכבה הבוגרת

במסגרת לימודי הניידות, יצאנו לאגד לסיור לימודי, נחשפנו לשירותים הניתנים והנפקנו כרטיסי רב-קו לכולם. סיימנו באכילת גלידה בקניון ובעיקר למדנו ונהננו.

רמה מלכין - מחנכת

חייל הבדיל האמיץ

"סל תרבות ארצי" היא תוכנית של משרד החינוך, בכל הקשור לחינוך לצפייה באמנויות ולהאזנה להן. לתוכנית מטרות חברתיות והיא מאפשרת קיום תשתית תרבותית משותפת וקידום החברה הישראלית לקראת היותה חברה שוויונית וסובלנית יותר.

במסגרת זו, יצאנו - השכבה הצעירה יחד עם כיתות עירית ואיילה שמיאן, להצגה בהיכל התרבות בקריית שמונה.

ההצגה ״חייל הבדיל האמיץ״ (התיאטרון הארצי לנוער בשיתוף להקת המחול פרסקו) מספרת על חייל בדיל בעל רגל מעץ, אשר גר בממלכת הצעצועים. במסעו הוא מחפש את לב הזכוכית, על-מנת שייתן לו אומץ להילחם במפקד של הממלכה, אותו מפקד אשר שולח את כל הצעצועים הפגומים לארגז הצעצועים. בדרך אותה הוא עובר, מתאהב החייל בנסיכה של הממלכה. יחד עם קוף שמנגן על תופים, הם מצליחים להציל את הממלכה ולזכות בנסיכה.

ההצגה הייתה מרשימה, מושקעת וצבעונית. הילדים והצוות נהנו מאוד.

תאיר אלגלי - רכזת שכבה צעירה

https://youtu.be/agMTm2IQmlQ

פעילות במרכז הטניס בקרית שמונה

Big picture

פינת הג"ר - חוג זומבה ואירובי

השנה חברו החוגים זומבה ואירובי לחוג משותף אחד. את החוג מלמדות מורות משני בתי-הספר: סיסי מרננים וירדן מהמגינים. זהו החוג היחיד בו מלמדות שתי מדריכות, דבר המגביר את שיתוף הפעולה והעבודה כצוות אחד.

בחוג זה התלמידים נהנים מפעילות מגוונת: חימום בתחילת השיעור, פעילות אירובי וריקודי זומבה. תלמידות המגינים רוקדות יחד עם תלמידי רננים וניכר כי השילוב מצליח היטב וכולם נהנים.

נאחל להם שימשיכו להנות, להתחבר ולהוות דוגמא לשילוב מוצלח.

דפנה מילר - רכזת הפרויקט

פינת יום העבודה - אנפורנה - מפעל לייצור גרביים

מזה כמה שנים יוצאים מספר תלמידים להתנסות בעבודה בקיבוץ להבות הבשן, במפעל "אנפורנה" לייצור גרביים.

השנה מתנסים שם התלמידים: אתי, אמין וסמירה, אותם מלווה במסירות רבה אשת הצוות פיבי וקנין.

בכל יום שני הם יוצאים אל המפעל, שם הם מתקבלים תמיד בחיוך ובסבר פנים נעימות, ו- 3-4 לעבודה.

לכל אחד מהתלמידים הותאמה העמדה והם עובדים ככל העובדים.

זה המקום להודות למאיר, ציון, מורן, ערן ולשאר חברי הצוות שלא שוכחים לפנק גם בימי הולדת ובחגים.


איילה אלמגור - רכזת יום העבודה

משולחן האקדמיה - רמה מלכין, רכזת.

רמת אנרגיה נמוכה וגבוהה של כלבים

פעילות עם ליצן רפואי

ברכות ואיחולים

> מזל טוב לחושן ולרעייתו להולדת הבת.

> מזל טוב לזהבה לרגל חתונת בנה.

צוות רננים משתתף בצערם של חברינו:

אנט פרץ - במות אחיה

מירי דהן - במות אחיה

שאול זוהר - במות אביו

מן השמים תנוחמו ושלא תדעו צער ודאבה.

להתראות בחודש הבא,

רחל מזרחי

מנהלת בית-הספר