סיור באתרים בבית דגן

בהדרכת כיתה ד'2 והמורה לימור בן יהודה, תשע"ה

רקע היסטורי

בית דגן היא מועצה מקומית באזור השפלה. בשנת 1948 יישבו את בית דגן עולים מצפון אפריקה ומתימן. ובשנת 1953 הוכרזה להיות מועצה מקומית. שמה של בית דגן לקוח משמו של אל החקלאות הפלשתי דגון. שם זה מופיע גם בתנ"ך, וכן בכתבים אשוריים ומצריים קדומים. בשנת 1948, במבצע "חמץ" נכבש הכפר בית דג'אן הערבי על ידי חטיבת אלכסנדרוני, ותושביו הערביים ברחו לרמלה.

מצודת המשטרה

צ'ארלס טאגרט, קצין משטרה בריטי יזם את הקמת המצודה שנמצאת בצומת שבו הצטלבו הדרכים מיפו לרמלה ומיהודייה לראשון לציון. המצודה הוקמה בשנים 1940-1941 במסגרת מיזם מבני המשטרה.

בית קק"ל

בית קק"ל היה בית בן שלוש קומות בשטח ערבי שקנתה הקרן הקיימת לישראל מחיים שוגרמן. חשיבות רבה הייתה לו בתקופת מלחמת העצמאות עת היה עמדת הגנה חשובה בצומת בין הדרך הראשית ליפו וממנה. הערבים בפיקודו של חסן סלאמה ניסו כמה פעמים לפוצץ את המבנה וגרמו לו נזק רב. לאחר מספר קרבות נשאר הבית בחזקת היהודים. ב 1949 הוקמה במקום אנדרטה לזכר הנופלים בקרב על בית קק"ל.

בית האבן

בית האבן נמצא במחנה צבאי נטוש במפגש בין כביש 44 לכביש 412. בתחילה שימש בית ספר לבנים של הכפר הערבי בית דג'אן, ולאחר מכן שימש כמקום ההנהלה של המטוויה שהייתה במקום, ובתקופת המאורעות שימש המקום כמטהו של חסן סלאמה בהתקפה על בית קק"ל.

הפרדס

את הפרדס של בית דגן נטעו לפני 49 שנים מרים ומרדכי מולדצ'סקי בצומת בית דגן. משפחותיהם של בני הזוג עלו מרוסיה הלבנה, והשניים נישאו בשנת 1931 והתיישבו בכפר סבא. חלקים נכבדים מן הפרדס נלקחו לטובת כביש מס' 1 ומחלף שפירים, ולטובת מסילת הברזל מתל אביב לנתב"ג. אך צאצאי הזוג החליטו לא לייבש את הפרדס אלא להמשיך לעבדו לזכר הוריהם.

חפירות ארכיאולוגיות

בשנים 2005, 2006 ו 2012 נערכו חפירות ארכאולוגיות בבית דגן. נמצאו שני בתי קברות שונים, אחד מהתקופה הממלוכית ואחר מתקופת הברונזה. כמו כן נמצא קיר בנוי מאבני כורכר וחרס, וכן מטבעות עתיקים מהתקופה הביזנטית ועצמות בעלי חיים.

בית ישן ברחוב קיבוץ גלויות

הבית קיים 150 שנה. במשך 50 השנים האחרונות חיים בו יהודים ולפני כן גרו בו ערבים. הבית עשוי מחול ואבנים מן הים. ובעבר היה מוקף בעצי פרי וסוף, ומאחוריו הייתה גת עתיקה. כיום נהרסו חלק מן הבתים ברחוב והוקם מרכז היי-טק.