Winter Wonderland Party

Come and enjoy a time of your life!

Grab some grub!

We wanted to make sure that we served the best food so we decided to add to the 7th grade party the pizza palace! We all know that a lot of teens love pizza so we added the pizza palace as one of the main courses for the party! Also who would like to stack it up? Get some of the best sandwiches in town and enjoy them while you have all the fun you can get at this AMAZING party! Don't forget burger bonanza though!

Cost for one person per pizza: $8

Cost for one person per sandwich: $9

Cost for one person per burger:$10

Example: 100 people would be $2700+$100 for set up= $2800

We do encourage you to bring a total of $27 even though it is not required, but it would be VERY appreciated for funding.

Big image
Big image
Big image

PART A CRITICAL QUESTIONS

Q1. Describe the steps you used to solve each row of the table.


What i did was I got either eight, ten, or nine because those were the original numbers and then after multiplying them to four as an example as well as adding thirty, twenty or fifty to them as the one time cost.


Q2. Will there ever be a number of students where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of students for which both companies will cost the same amount.


There would be that one point where it did cost the so to start off I would keep going on with multiply 9 and adding 30 and multiply 8 adding 50 and multiply 10 adding 20 of course though, not adding the delivery/one time fee every time. The point that they will match is at $120 so don't avoid that number and try to go further than that like I did.


Q3. How do the steps you followed in Question 2 compare to the Order of Operations?


I possibly don't see any thing same between the two. All I do know is that I was able to get a number that both companies would give off the same


Q4. If you only have a budget of $1000 for food, how many people, maximum, would you be able to have at the 7th Grade Blowout? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?


The maximum amount of people that would be able to come would be 33 students because 1000/27 is 37 which then i multiplied 27*37 and later got 999 so I test it on each number and went lower each time to see which one I cant add one time fee's/delivery cost and it was 33 because 34 wasn't sufficient. However, the answer didn't include a decimal or fraction.

Are you in the mood to crank it up?

Classic Spin and spin city

Will play music at the party including traditional Christmas music and more!
Big image
Big image

Part C questions

1. Describe the steps you used to solve each row of the table.

I looked at the flyer so that I got the numbers. Only one had a set up fee so I did the set up fee on that one and later so did the other one which had a minimum of 2 hours. Sort of like a trick question but I went ahead with the $125 an hour and multiplied it by 2 and that was the minimum.


2. Will there ever be a number of hours where both companies will cost the same? Describe the steps you would use and then solve for the number of hours for which both companies will cost the same amount.


I figured out the number, it was 500. It was simple because these are big numbers and i knew they wouldn't go too far. I did multiply it and on the one with the set up fee, I didn't multiply the set up fee with the actual fee needed to be paid for service


3. How do the steps you followed in Question 2 compare to the Order of Operations?


As well for spin city even though 2 hours is the minimum, I did count the first hour and I do think it's nothing similar to Order of operations.


4. If you only have a budget of $1000 for a DJ or music company, how many hours, maximum, would you be able to afford? Can you have a decimal or fraction as part of your answer? Why or why not?


A decimal would definitely be a part of my answer but I am absolutely sure because four hour results in 840 or something close to that, it would have to be 3 hours so we could cover the cost the set up fee which, gladly was only one. Even though I still have $295 left, 3 hours is still pretty reasonable and enough time.