נפוליאון בונפרטה 1769-1821

שם המגישה:דניאל כץ תאריך:5.1.16

חלק א נפוליאון האיש

-נפוליאון בונפרטה נולד ב15 לאוגוסט 1769 באז'קסיו שבקורסיקה (חבל בצרפת שכיום כבר רשמית צרפת)

-הוריו של נפוליאון היו קרלו בונפרטה- אביו של נפוליאון ,עורך דין במקצועו.ליטיציה רמולינו-אמו של נפוליאון,נצר למשפחת אצולה טוסקנית ולומברדית.

-ב15 למאי 1779 התחיל נפוליאון ללמודבאקדמיה הבצאית בריאן לה שאטו.

ב30 באוקטובר 1784 נפוליאון החל ללמוד באקול מיליטר שהוא המוסד דגל של צרפת.

-נפוליאון היה ידוע בתכונתו שיגעון גדלות,שהוא היה מאוד שתלטן.

-לפני עלייתו לשלטון היה נפוליאון בכשלונות במזרח התיכון,אך כשלונותיו לא נתפסו ככשלונות וכשחזר לפריז נהייה מפקד הצבא.בהמשך מסעו לשלטון בשנת 1801 נפוליאון הגיע להסדר עם הכנסייה הקתולית ועם האפיפיור פיוס השביעי שעמד בראשה של הכנסייה הזאת.כחלק מההסדר גם הדת הקתולית הגיעה להחלטה שהדת הקתולית היא הדת של המדינה.נפוליאון הוכתר שם כמלך ועלה לשלטון.

-14 ליולי 1789-ערב בזמן המהפכה הצרפתית בה קרה אירוע משמעותי,נפילת הבסטיליה.נפילת הבסטיליה הייתה סמל המהפכה הצרפתית,העם התמרד במלך לואי ה16 וכחלק מהמרד הפיל את הבסטיליה שבה היו כלואים שבע אסירים וזה בעצם ממש עיצומה של המהפכה.

חלק ב הכתבה

  1. שלום לקוראי עיתון יהודי צרפת.כאן הכתבת דניאל,הכתבה על הדעות של נפוליאון על יהודי צרפת והאם הוא יעזור לנו בעצם,יהודים בצרפת?לפי הצהרתו של נפוליאון ומה הוא בעצם נגדנו ?בעדנו?האם יעזור לנו בחוסר השיוויון באירופה?אז לפי הצהרותיו של נפוליאון קודם אצטט"תשוקתי העיקרית הייתה לשחרר את היהודים ולהפכם לאזרחים מן השורה. רציתי להרעיף עליהם את כל הזכויות שנובעות משוויון, חירות ואחווה, אותן זכויות מהם נהנו הקתולים והפרוטסטנטים. משאלת ליבי היא שהיהודים יקבלו יחס של אחים, כמו היינו כולנו חלק מהיהדות. כפועל יוצא מכך, סברתי שהדבר יביא לצרפת שפע רב שכן היהודים רבים במספר והם יבואו בהמוניהם לצרפת על מנת להנות מזכויות רבות יותר מאלו שקיימות בכל מדינה אחרת. ללא מאורעות 1814, רוב היהודים באירופה היו מגיעים לצרפת שבה שוויון, אחווה, וחירות מצפים להם ושבה הם יכולים לשרת את המדינה כאזרחים מהמנין..אז לפי הצהרותיו של נפוליאון אני חושבת שאפשר לראות שנפוליאון בעדנו,ורוצה בנו כאזרחים מהשורה.החדשות טובות לתקופה זאת ליהודי צרפת .שיהיה המשך שבוע נעים לקוראי עיתון יהודי צרפת.
Big image
Big image

בתמונה שיר הלל לנפוליאון שכתב הרב אהרן חורין מהונגריה 1806