חברה מתוקנת בהגות הציונות של הרצל

חלום ומציאות

חזונו של הרצל

בנימין זאב תאודור הרצל(1860-1904) נולד בבודפשט שבהונגריה בן למשפחה יהודית מתבוללת מן המעמד הבינוני. הרצל היה עיתונאי, משפטן, מחזאי ומדינאי. בשנים 1895-1891 כאשר שימש ככתב עיתון בפריז העסיקה את הרצל מצוקת היהודים באירופה והגיע מסקנה שלא טוב ליהודים באירופה ויש להעבירם למדינה משלהם. בשנת 1897 כינס הרצל את הקונגרס הציוני הראשון בבאזל והקים את התנועה הציונית. חזונו של הרצל היה להקנות את ארץ ישראל לעם היהודי ובה יחיו בחברה מתוקנת הכוללת ארבעה ערכים מרכזיים: שוויון, חירות, אחווה וקידמה.

חלום ומציאות על פי הרצל

בספרו אלטנוילנד בנימין זאב הרצל כתב: "חלום ומעשה אינם שונים כל כך כפי שנוטים לחשוב, כי כל מעשה בני האדם בחלום יסודם וגם אחריתם- חלום היא... ואילו אם לא תרצו הרי כל אשר סיפרתי לכם אגדה הוא, ואגדה יוסיף להיות."

הרצל טוען שלמרות שאנשים חושבים שחלום ומציאות הם דברים שונים, דבר זה לא נכון מכיוון שכל מה שבני האדם עשו מבריאתם ועד היום היה תחילה חלום ובהמשך הוא הוגשם. הרצל מאמין שבני אדם צריכים להמשיך לחלום מכיוון שכל מה שהמין האנושי ישיג יהיה בעקבות החלומות שלהם. בעקבות תפיסת העולם הזו ניתן להסיק שהרצל מאמין שהכל אפשרי והמין האנושי תמיד יכול להתפתח ולהשיג דברים חדשים.

דוגמות למימוש החלום והמציאות

הרצל האמין שניתן להשיג את החלומות שלנו, ובהשראת גישה זו גם פעל. ניתן לראות זאת כיום, אנו חיים במדינה שבתקופתו של הרצל יכלה להיות רק חלום בדמיונו הפרוע, אך הרצל האמין ופעל ולבסוף, למרות שלא זכה לראות אותה, הוקמה ארץ ישראל כמעין חלום שהתגשם. ניתן לראות עוד דוגמות מפורסמות נוספות, מרטין לותר קינג שהיה לוחם למען שוויון זכויות וסבל מאפליה ניסה להגשים את חזונו, שוויון זכויות מלא ללא אפליה בגלל דת גזע מין ועוד, ואכן, אנו חיים במדינה שלכל האנשים זכויות שוות הרבה בזכות המלחמה של מרטין לותר קינג באפליה.

עוד דוגמה מפורסמת, אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית. האמין בכך שהשפה העברית יכולה לשמש מעבר לשפת קודש אלא גם שפה מדוברת בחיי היומיום. גם לאחר שהמון אנשים התנגדו לרעיון זה ולא האמינו בו לבסוף השפה העברית אכן הפכה לשפה מדוברת והיא השפה הראשית במדינת ישראל.

דוגמאות להמצאות מפרי דמיונם של אנשים

תרומה לקידום לחברה מתוקנת

לדעתנו הרעיון של הרצל "חלום ומציאות" מקדם את החברה המתוקנת, מכיוון שהוא מעודד את הדור הצעיר יותר לחלום ולשאוף גבוה יותר. כאשר מגיל צעיר יש נכונות ורצון להמשיך לקדם ולשפר את החברה שלנו, היא אכן תשתפר. אנו חיים בעולם שעשוי מהחלומות של אנשים מדורות קודמים, וכך גם בעתיד העולם יהיה עשוי מחלומות של אנשים בדורנו, וכן חשוב לטפח את החלומות האלו.

רפלקציה

במהלך העבודה למדנו שהרצל הוא לא רק פעל להקמת המדינה, אלא גם "יזם" חברה מתוקנת לחיים בישראל, בנוסף שינינו את דעתנו בנוגע לחלומות ורעיונות חדשים. כאשר הבנו שאנחנו חיים בעולם של המצאות (חלומות), גילינו כמה כוח יש לחלום.