טיול שנתי - כיתה ו' - יובלי הנגב

עמית

נחל תנינים

בשמורה זורם נחל התנינים, הקרוי כך על שם התנינים שחיו במימי ביצות עד ראשית המאה העשרים, לא לדאוג, כיום כבר לא נשאר מהם זכר. נחל תנינים הוא היחיד מבין נחלי מישור החוף שלא זוהם במימי ביוב, ונשאר נקי עד היום. מאחר ומימיהם של מעיינות תמסח, שהן מקורותיו העיקריים של נחל תנינים, הינם מליחים, לא נשאבו מי נחל תנינים לאספקת מי שתיה, מה שהציל את הנחל מייבוש. נקיון מימיו של הנחל מאפשרים את קיומם של חיים עשירים בנחל הכוללים ציפורי מים, דגים וצבים.
בשמורת נחל תנינים ניתן לראות את שרידיו של סכר שנבנה בסוף התקופה הרומית ותחילת התקופה הביזנטית. הסכר יצר במקום אגם גדול, ממנו הוזרמו מים לקיסריה.. האגם איפשר גם הפעלה של מספר טחנות קמח במקום, ששרידיהן נחשפו בחפירות האחרונות. בזמן העבודות שבוצעו בשטח נתגלה סכר ענק שהיה מכוסה בסחף. על מנת להציל את הסכר מהריסה התגייסו רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה ורשות העתיקות להגנה על המקום. חפירות נוספות גילו את מימדיו של המפעל העצום שהיה כאן בעבר..

קרן הכרמל

קרו הכרמל היא פסגה ברכס הכרמל, והיא מתנשאת לגובה של 474 מטר מעל פני הים. על פי המסורת, במקום זה התחולל העימות בין אליהו לבין נביאי הבעל, כשאש ירדה מן השמים ורק קורבנו של אליהו נענה
Big image

עין צור

עין צור הוא מעיין שכבה בשטח פארק רמת הנדיב .כדי להגדיל את ספיקת המעיין נחצבה במקום ניקבה המגיעה עד למקום הנביעה. בגלל בעיית בטיחות חסומה הגישה למקור הנביעה בשער מתכת נעול. בקרקעית הניקבה התגלו כ-2000 מטבעות מהתקופה הביזנטית. משערים שלמעיין יוחסו סגולות פריון והנשים שטבלו שם השליכו לתוך הניקבה את המטבעות.
Big image

רמת הנדיב

פארק טבע רחב-ידיים הנמצא מדרום לזכרון יעקב, שהוקם סביב חלקת הקבר של. סביב קברו של הברון ורעייתו עדה משתרע שטח של כ־70 דונם של גנים מטופחים. משפחת רוטשילד דואגת לטיפוח המקום ומממנת את פתיחת הגנים לקהל הרחב במשך כל השנה
Big image

אנ"א חיפה

אנ"א – רשת אכסניות ישראל. האכסניה ממוקמת על צלע הר הכרמל עם נוף מדהים לחוף הכרמל והר הכרמל.15 דקות הליכה מהטיילת החדשה בחוף כאמל, ו5 דקות הליכה ממרכז הקונגרסים, קניון עזריאלי חיפה וקיר יואב.

Big image

הגשרים התלויים

נחל קטיע, יובלו של נחל נשר שבמזרח הכרמל, היה ערוץ אלמוני ולא מוכר למטיילים עד שבשנת 2004 נחנכה בו אטרקציה ייחודית - פארק נשר, בשיתוף פעולה בין קק"ל ועיריית נשר.

האטרקציה המרכזית בפארק היא שני גשרים תלויים המתנשאים לגובה עשרות מטרים מעל ערוץ הנחל, ובאורך 70 מטרים כל אחד. לצד הגשרים סומנו מספר שבילי הליכה קצרים בחורש המוצל, ההופכים את הטיול בנחל קטיע לחוויה ייחודית המתאימה לכל המשפחה.

שיהיה לנו טיול כיף .