Permakultura: filozofia i praktyka

we Wrocławiu ( po Krk i Wawie :-) dwa wykłady w jeden dzień

Poznaj szeroką perspektywę alternatywnej "kultury trwania", poszerz wiedzę o to jak stosować permakulturę (praktyczną filozofę życia) codziennie, w mieście, domu, wobec innych i w głębi siebie :-)

Co to jest permakultura?

Permakultura to nie tylko biologiczne ogrodnictwo i ekologiczna uprawa ziemi. Permakultura to również naturalne budownictwo, alternatywna edukacja, ekonomia współpracy... Permakultura to sposób życia oparty na wrażliwości i współodczuwaniu - każdy krok, zamiar i jego realizacja, jakakolwiek działalność może być permakulturowa jeśli kierują nią zasady etyczne: 1. troska o ziemię, 2. troska o ludzi; oraz 3. sprawiedliwy podział (fair share)...

Chcesz poznać korzenie zdrowego światopoglądu?

...chcesz dostać "do ręki" argumenty, które pomogą Ci w dyskusji, w obronie Twojego stanowiska, Twojego sposobu widzenia świata, które umocnią Cię w empatii, wrażliwości, które pozwolą Ci zerknąć poza horyzont codzienności i ugruntować sens życia? :-)
Przyjdź na spotkanie...

12 grudnia, Stowarzyszenie Centrum Edukacji CEL, Plac Św. Macieja 7 (wejście od Św. Macieja 5, 1 piętro), Wrocław, w godzinach:


Wstęp co łaska 20 zł. (może być więcej :-)

Na pierwszym wykładzie:

Ekologiczna uprawa, ogrody społeczne, kooperatywy... Naturalne budownictwo. Alternatywna edukacja. Ekonomia współpracy i ego-ekologia, czyli to co znaczy permakultura, jej aspekt praktyczny oraz wymiar duchowy. Historia idei na przykładach różnych kultur aż po prehistorię. Szamanizm, rewolucja neolityczna, święte rośliny, poszerzanie świadomości... Bill Mollison, David Holmgren, Masanobu Fukuoka, Rudolf Steiner... Jan Jakub Rousseau... Hildegarda z Bingen... Epikur, Platon, Pitagoras, Gilgamesz i inni :-)
...przewidziany czas na dyskusję.

Na drugim wykładnie (po przerwie)

Przeanalizujemy jak permakulturę realizuje się w praktyce... Zrobimy to na przykładach miejsc w różnych strefach klimatycznych, co pozwoli lepiej uchwycić uniwersalność zasad jej projektowania (opowiem o moich doświadczeniach z Italii, Indonezji :-) poza tym będzie o "zielonej rewolucji", intensywnej i ekstensywnej uprawie i hodowli, o bioróżnorodności; o chwastach i wróblach, lasach owocowych i grządkach synergicznych... Pojawią się także Geoff Lawton, Sepp Holzer, Emilia Hazelip i inni permakulturyści :-) mniej lub bardziej sławni.

Wstęp do kursu projektowania permakulturowego

Wykłady są prelekcją do KURSU PROJEKTOWANIA PERMAKULTUROWEGO jaki wkrótce może rozpocząć się (po Krakowie i Warszawie) również we Wrocławiu - jeśli będą zainteresowani, powiem więcej na ten temat.

Zapraszamy, nawet jeśli nie masz... ;-)


Strona wydarzenia na Facebooku.

Dzięki: Dani Rodziewicz, Marcin Matwarógak, PraJaśnia

Prowadzący

Ben Lazar, redaktor Permakultura.edu.pl, ogrodnik w Krakowskim Ogrodzie Społecznym, wędrowny nauczyciel permakultury dyplomowany w Indonezji w Bumi Langit Institute.