המהפכה הצרפתית ומדינת ישראל

שוויון וחירות

המהפכה הצרפתית

עד לסוף המאה השמונה עשרה כמעט כל המדינות באירופה היו פאודליות וכן גם צרפת. המצב הכלכלי בצרפת היה קשה, גם כדי לשלם על אסונות שנגרמו ממלחמות וגם מבזבוז הכסף על ידי האצילים. בנוסף, בצרפת התקיים גם אי שוויון מוחלט בין המעמדות, במיוחד כלפי המעמד השלישי, הנחות, לדעתם של שאר המעמדות.


בסופו של דבר הגיעו אזרחי המעמד השלישי למסקנה שצריכים לשנות את המצב הזה. הם קיימו אספה שבה הצהירו שהם לא מוכנים להיכנע עד שהמצב יתוקן. בשל כך התחילה המהפכה הצרפתית.

המהפכה הצרפתית הייתה אלימה מאוד. חברי המהפכה הרסו את מבצר הבסטיליה, הרגו את המלך, ובסופו של דבר הגיעו למסקנה שצריך לסיים עם האלימות וגרמו בכך שהרגו את רוביספייר שגרם לכך.


המהפכה ערכה שינוי באירופה ובעולם כולו. היא המציאה את הדמוקרטיה, וגם השתיתה ערכים חשובים שחלקם מיושמים בפועל במדינות רבות.

זכויות המהפכה הצרפתית

במהפכה הצרפתית הושתתו זכויות רבות להגנת האזרח מפני הממשל. זכויות אלה פורסמו והתקבלו בכל העולם וגם במדינת ישראל אימצו כמה מהן. למרות זאת, חוקים אלה לא מיושמים במלואם בפועל וקיים הרבה אי שוויון וגם גזענות בין אזרחים במדינות רבות. דוגמה חשובה לכולם ובמיוחד לעם היהודי היא השואה.

שוויון בישראל

בהקמתה, מדינת ישראל התחייבה לקיים שוויון בין כל האזרחים. דבר זה פעל בשנותיה הראשונות של הארץ, אך אז התחיל המצב להיות רע יותר ויותר. היום קיים אי שוויון ברור בין כל התושבים של ישראל, והתחומים בו אי שוויון זה הכי משמעותי הם הכלכלה והגזענות.

הכלכלה

הכלכלה משפיעה על אורח החיים של התושבים. בעשור האחרון נקלעה מדינת ישראל למצב כלכלי חמור, ומחירי בתים ודירות החלו לגדול. דבר זה גרם לזעם בקרב האזרחים בעקבות אי הצלחתם לשלם מחיר זה ולהיות חסרי בית. מצב זה וכמות כל כך גדולה של אנשים גרמה להפגנה גדולה שקרויה בשמה "מחאת האוהלים".

מחאה זו התחילה כחבורה קטנה של צעירים שהקימו אוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב, והפכה למאות אלפי אנשים בכל הארץ. למרות המחאה מחירי הבתים והדירות אינן קטנו בצורה ממשית ועדיין יש ברחובות הארץ אנשים חסרי בית.

גזענות

העם היהודי עבר הרבה זוועות קשות בהיסטוריה שלו שנבעו מגזענות, מפרעה ועד היטלר. ולמרות זאת, עדיין קיימת גזענות רבה בקרב התושבים בישראל. גזענות זו קיימת בתחומים שונים. דת, גזע מוצא ומין. בשנים האחרונות גברה הגזענות בארץ ואנו שומעים על הרבה מקרי גזענות בקרב האזרחים.

הגזענות מלווה בדעות קדומות ואינה מתמקדת באופיו של האדם. לפיה, אדם נשפט לפי מוצאו, דתו ואף מינו.

ברינקס-מסר גיזענות בישראל !!

חירות בישראל

למזלה של מדינת ישראל, נשארה דמוקרטיה בארץ. לפי "דוח חירות בעולם" ישראל היא מדינה חופשית ודמוקרטית, לא מה שאפשר לומר, לצערנו, על רוב המדינות במזרח התיכון. כאן, בישראל, בין אדם נשפט לפי מעשיו, ונכלא במלוא האשמה ובמלוא הצדק.