מתי"א בסימן התחדשות

ידיעון מס' 2

" והיה כעץ שתול על פלגי מים, אשר פריו יתן בעתו..." (תהילים, א' , ג')


הגענו למחצית השנה טו בשבט, ראש השנה לאילנות, המסמל התחלה והתחדשות,

שנזכה בחודש שבט ללמוד מהברוש...

כל אחד מאתנו הוא ברוש בתוך שדה של תלמידים, עשבים רכים

בואו נלמד מעץ זה, להיות איתנים ולהתמודד עם כל האתגרים,

שנתרים בעבודתנו החינוכית.

שנזכה להרכין את צמרותינו אל תלמידינו העשבים הרכים,

ונקצור בהנאה את פירות ההצלחה והערכים.

יהי רצון שנלמד מהאילן לתת פירות טובים ונאים ,

לצמוח ולשגשג לפרוח וללבלב,

לשאוף תמיד כלפי מעלה עם שורשים איתנים,

חודש שיפתחו לכולנו פרחים חדשים שיפיצו את ריחם וירבו בנו כוחות מחודשים.


אני רוצה לנצל הזדמנות זו ולהודות לכל סגלי ההוראה ,

על עשייה ברוכה ומקצועית על עבודה מסורה, אכפתית ועקבית.


טו בשבט תשע"ז

המשך עשייה פורייה!

תרצה אזולאי

מנהלת מתי"א דימונה .

מערכת החינוך המיוחד מצדיעה למר משה נחום לרגל פרישתו

ערב מיוחד נערך בבית ספר "צבר" , בו השתתפו כל סגלי החינוך המיוחד והצדיעו למר משה נחום לרגל פרישתו ממערכת החינוך. את פניו קידמו תלמידים מורים והורים בפרחים ססגוניים , ברקע התנגן השיר "שיר למעלות " בביצועו של תלמיד בוגר מהמערכת. קבלת הפנים הייתה מרגשת ומיוחדת במינה אשר לא הותירה עין יבשה. מקהלת בית ספר "צבר" פצחה בשירים מרגשים ובריקוד מחול משולב עם תלמידי בי"ס לאומנויות "גבריאל".

משה נחום הקדיש את זמנו ומרצו לעשייה חינוכית פעילה וברוכה זה 28 שנה. מערכת החינוך היא מפעל חיים עבורו, עבודתו נעשתה ללא לאות והפוגה , דבק במטרה וליווה תכניות ויוזמות רבות .

באופן מיוחד משה פעל רבות והסב תשומת לב מיוחדת לתחום החינוך המיוחד. כל יוזמה וחדשנות התקבלה אצלו בזרועות פתוחות והיה פתוח לפתרונות יצירתיים וייחודיים וכראייה אחת מיני רבות,מתי"א דימונה החל בזמנו כמוסד ניסויי ראשוני בין מרכזים נוספים בארץ. משה גילה רגישות וסבלנות לנבכי נפשם של התלמידים ולרצונות ההורים וממבט עינו החינוך המיוחד היה והינו כגולת הכותרת. משה היה יושב ראש ועדות השמה וניהל אותם במקצועיות רבה וביד רמה ולזכותו יאמר-כי במחוז דרום לא נרשמה אף לא ועדת ערר אחת.

רבות עוד יסופר ותיקצר היריעה מלהכיל ועל כך רוצים לומר למשה תודה ! על עבודה מקצועית ומשותפת ,על נאמנות גדולה,על הקשבה ועזרה .

נאחל לו שהחוויות שצבר במהלך השנים ילוו אותו בפרקי החיים השונים ויצא עם כוחות חדשים ורעננים לדרכו החדשה.

תודה על שהיה אתנו ובהצלחה רבה מכולנו .


מאחלים רוב בריאות והצלחה!


"...ועלהו לא יבול, וכל אשר יעשה יצליח..."(תהילים, א' , ג')

הנגשה פרטנית

בשנת 2005 ,התקבל בכנסת תיקון מס' 2 לחוק "שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות", המכונה "פרק הנגישות" ובו נקבעה החובה להנגיש לאנשים עם כל סוגי המוגבלויות את הגופים הציבוריים, בהיבט של מבנים תשתיות וסביבה וכן את השירות הניתן לציבור במקומות אלה,קיים שיתוף פעולה משמעותי בן הרשות למוסדות החינוך במטרה לבצע את ההנגשה הסביבתית והפרטנית.

מטרת הנגישות הפרטנית היא לאפשר לתלמידים עם מוגבלות לקחת חלק פעיל ועצמאי ככל הניתן בחיי המוסד החינוכי , כמו שאר בני גילם ללא מוגבלות. האביזרים הטכנולוגיים הניתנים במסגרת התקצוב הנוכחי מיועדים לסייע לתלמידים להתמודד ביעילות עם המגבלה, להנגיש עבורם את הפעילויות מהן הם מנועים עקב המגבלה, להנגיש עבורם ידע בערוצים ויזואליים במקום שמיעתיים, או שמיעתיים במקום ויזואליים, לאפשר להם תקשורת בערוצים חליפיים, לאפשר להם לרכוש ידע, להבין את העולם שסביבם ולהביע את עצמם כמו שאר בני גילם ללא מגבלה. מטרת התקצוב אינה לתת כלי הוראה טובים יותר לצוות ההוראה, או לאפשר למידה טובה יותר, קלה יותר, אלא כלים להתמודדות עם המגבלה עבור התלמידים עצמם.

מומחי התחום במתי"א בשיתוף עם מורי החינוך המיוחד מלווים את כל התהליך החל משלב ההתאמה של העזרים לתלמידים ועד לשלב השימוש בציוד , התלמידים קיבלו עזרים בהתאם לצרכים הייחודיים שלהם כדוגמת מחשבי מגע , מחשבים ניידים, אייפדים, תמ"ס ותוכנות נלוות שונות. הציוד המותאם משרת את התלמידים לאורך כל שעות היממה גם במסגרות החינוך וגם בבית.

לומדים ומלמדים

"לא הידע, אלא תהליך הלמידה, לא התוצר אלא תהליך רכישתו, הם אלה המספקים את ההנאה גדולה ביותר." (קרל פרידריך גאוס)


בבית ספר "אורט ספיר" שבירוחם תלמידי שכבה ז' ו י' מבצעות בשיתוף הוראת עמיתים. כחלק משיתוף פעולה זה, התלמידים נסעו לסיור לימודי בירושלים וכהכנה לסיור בנות כיתה י' הכינו מצגת סביב התחנות אותן העבירו התלמידים בסיור, המצגת כללה פרטים חשובים על העיר בשילוב תמונות וסרטונים. את המצגת העבירו תלמידי כיתה י' לתלמידי כיתה ז' ובסיום הפעילות ערכו חידון סביב הנלמד. שיתוף הפעולה בין התלמידים היה מדהים. התלמידות בחטיבה העליונה תרמו ונתרמו על ידי ההוראה והתלמידים בחטיבת הביניים למדו וצפו במודל ההוראה. לקראת חג ט"ו בשבט הכינו תלמידי חטיבת הביניים פעילות לחג אותה העבירו לתלמידי החטיבה העליונה.

את מודל הוראה זה מלוות ובונות מחנכות הכיתות יחד עם התלמידים במטרה להובילם לביצוע מודל זהה בעתיד וחניכת תלמידי ההמשך.


"כיף ללמוד מחברים שמלמדים, הם מבינים אותנו ויודעים להסביר בשפה שמובנת לנו."

(תלמיד מהכיתה)

גם אנחנו יכולים! בגרויות בחינוך הרגיל

"המבחן לא פשוט, ממש מלחיץ לקרוא כל כך הרבה דפים. זאת כבר הבגרות השנייה שלי.

זאת חוויה משמעותית שעוזרת לי להתקדם וללמוד, אני מאוד אוהב ללמוד דברים חדשים."

(מדברי תלמידים)


בימים אלו מתכוננים תלמידים רבים לגשת לבחינות הבגרות. בבתי הספר "ליהמן" ו"זינמן" שבדימונה ובבית הספר "אורט ספיר" שבירוחם תלמידי כיתות החינוך המיוחד משולבים בחלק מין המקצועות בכיתות רגילות החל מחטיבת הביניים וכאשר מגיעים לחטיבה העליונה נבחנים כשאר תלמידי השכבה בבחינות הבגרות.

בבית הספר "אורט ספיר" ניגשים התלמידים למגוון רחב של בגרויות ביניהם: מתמטיקה, אנגלית (4 יל'), תקשורת (5 יל') תקשוב(5יל') ג"ג (5יל'), הבעה, היסטוריה, אזרחות, ספרות.

מחנכת הכיתה מציינת כי מבחינתה השמיים הם הגבול. תלמיד שעובר תהליך למידה ממושך כשאר תלמידי השכבה, זוכה לשיווין הזדמנויות. "כל תלמיד אצלי יודע שכאשר מתחילים משהו מסיימים! כי הדרך היא החשובה ובזכות תהליך זה לומדים התלמידים להתמודד עם כל אתגר אחר בחיים."

בבית הספר "ליהמן" שבדימונה בכיתת החינוך המיוחד ניגשים שני תלמידי כיתה יב לבחינת הבגרות באנגלית (4 יל') זאת כחלק מתהליך השילוב של התלמידים בשיעורי אנגלית בכיתה רגילה. התלמידים מפגינים ידע רב, סקרנות ואהבה רבה למקצוע, הלמידה וההתמודדות עם בחינת הבגרות מסבה לתלמידים אושר ומוטיבציה רבה ללמידה גם בתחומי דעת אחרים, בנוסף התלמידים בהתנהלותם האחראית משמשים דוגמא לשאר התלמידים.

בבית הספר "זינמן" כיתת החינוך המיוחד לומדת ליחידת הבגרות הפנימית במקצוע "השכלה כללית" , התלמידים לומדים בהרחבה את התחום הפלילי , אוספים חומרים בנושא רצח תאיר ראדה ומשפטו של רומן זדרוב, התלמידים מגלים עניין רב בנושא ובהמשך עתידים לערוך משפט מדומה בחלוקה לתביעה והגנה.

בנוסף שני תלמידים מהכיתה מגבירים (5 יל') אומנות, כאשר אחד מהם מגביר (5 יל') בתאטרון ולומד ל (3 יל') באנגלית והיסטוריה.

בבית הספר "אפלמן" 4 תלמידי כיתות יא' ו יב' שלמדו בחטיבת הביניים בכיתות חינוך מיוחד וכיום משולבים בכיתות רגילות, ניגשו לבגרויות במקצועות שונים כגון: תנ"ך, מתמטיקה, ספרות, היסטוריה, אנגלית ואזרחות.

התלמידים השתלבו בכיתות בצורה נאותה והוכיחו כי "כל אחד יכול". צוות המורים מאמין ביכולת התלמידים ואלו מוכיחים את הישגיהם המרשימים, אכן גאווה גדולה!

יישר כוח למחנכות ,הילה בן דוד רינת פדידה ורותם ביטון ולשאר המורים המלווים את התלמידים להצלחה.

נאחל לתלמידים הצלחה רבה בבחינות הבגרות העתידיות.


מאמינים בכם וגאים!

תורמים לקהילה

"התרגשתי זה מרגש שמחלקים דברים לאנשים שבונים את מדינת ישראל".

"שמחתי לחלק לאנשים המבוגרים את הסופגניות כי אני אוהב לעזור לאנשים אחרים, אני רוצה שהם יהיו שמחים ורוצה להצחיק אותם ולתקן להם דברים כדי שלא יהיו עצובים".

(מדברי תלמידים)


בית ספר המאוחד חרט על דגלו את היותו בית ספר קהילתי ומבקש להרבות באהבת חינם,כחלק מפעילות זו כל שכבה נתבקשה לבחור אוכלוסיה או קהילה שבה תתמקד במהלך השנה ותבצע איתה פעילויות שונות. תלמידי הכיתה הקטנה הצעירה שלנו, ביחד עם תלמידי כיתה א', בחרו להתמקד באוכלוסיה המבוגרת של ירוחם ובפרט , באותם אלו שאין להם משפחה בירוחם וגרים בסמיכות לבית הספר. לקראת חנוכה הכינו התלמידים ספינג'ים ויצאו לחלק אותם לאנשים אלו בבתים. האושר שניבט מפניהם היה שווה הכל. אם לא די בכך, הוזמנו שכנים אלו למסיבת חנוכה בית ספרית ויחד עם התלמידים ציינו את החג בשירים ובפעילויות שונות.

בחודש הולדתו של גיל-עד שער יצאו תלמידי שתי הכיתות הקטנות, ביחד עם כיתות האם המשלבות, לחלק כדורי שוקולד שהכינו בכיתה למרכז "המשקם"- מרכז רב נכותי, כהמשך לחיזוק הערך של אהבת חינם ועשייה בשביל האחר ללא תמורה.

כמו-כן קנו חולצות עם הכיתוב "מתי עשית משהו בשביל מישהו אחר?" ואת הכסף תרמו לסיוע במציאת תרופה בשביל צוריאל, שלצערנו כבר נפטר.

אנחנו רואים חשיבות גדולה לשילוב תלמידינו במערכת החינוך הבלתי פורמאלית, ובחוגים. לצורך כך התגייסו תלמידי תיכון מקומיים, וכחלק מ"מחוייבות אישית" ותוכנית עירונית, מלווים התלמידים מידי שבוע את תלמידינו לחוגים השונים שבחרו להשתתף בהם.

בבית הספר "אורט ספיר" שלושה תלמידים מכיתת החינוך המיוחד מתמצאים היטב בתחום המחשוב. התלמידים מאוד מופנמים וביישנים ועל מנת להעצימם נבנתה תכנית אישית בתחום ובה הם משמשים כאחראי מחשוב בית ספריים. התלמידים ניגשים לפתור בעיות מחשוביות ומייעצים למורים בשעת הצורך ועל פי דרישה. מורי בית הספר מכירים את התלמידים ועל מנת להיעזר בשרותם עליהם למלא טופס קריאה מיוחד והתלמידים בזמן המתאים ניגשים ומסייעים.

תלמידים אלו העבירו שיעורים מתוקשבים בחג סוכות ובחנוכה והכינו חידוני KAHHOT לכיתה.

התלמידים נהנים מאוד מהעצמה זו, מתחושת האחריות הבית ספרית ומההכרה האישית עם צוות המורים.

יישר כוח לתלמידים ולצוות המורים המלווה.

להגשים חלומות

"התקווה נמצאת בחלומות, בדמיון ובאומץ של אלו המעזים להפוך חלומות למציאות".

(ג'ואנס סאלק)

הכל התחיל לפני כשלושה חודשים, כשתלמידי כיתתה של ויקי דרזנר מבית הספר "ליהמן" התעניינו מה מסתתר מתחת לכיסוי הראש של המחנכת. שם סיפרה להם המחנכת, שלא מסתתר הרבה, כי רק לאחרונה תרמה את שיערה לעמותת זכרון מנחם-המרכז הישראלי לתמיכה בילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם.

התלמידים הסתקרנו מאוד שאלו שאלות רבות ורצו שתרחיב ותספר להם על משמעות התרומה ועל התהליך עצמו.

התלמידים קיבלו החלטה ! "גם אנחנו רוצים לתרום לילדים חולי סרטן"! "אולי אפילו נארגן תרומת שיער בבית הספר?"

מחנכת הכיתה התרגשה מהרצון העז של תלמידיה לתת ולהעניק מעצמם ומיד החלו התלמידים בפרויקט, בהמשך הבינה המחנכת כי יכולת הנתינה והמוטיבציה של תלמידיה גדולה ומתעצמת ולכן החליטה להפוך את היוזמה לשיעור קבוע במערכת השעות הכיתתית.

אל הכיתה הצטרפו חיילות שמעבירות בכל שבוע שיעור בנושא מעורבות חברתית, החברה הישראלית, נתינה והכלת האחר, זאת במטרה להעצים את תכונות המנהיגות שבתלמידים.

על החוויה מספר תלמיד הכיתה: "בזכות השיעור פיתחתי בעצמי את היכולת לדבר מול קהל, ללא פחד ובושה לחפש חומרים על הנושא ולהצליח לגבש לגביו את הדעה האישית שלי, אני שמח מאוד להיות שותף בפרויקט וחולם שהפרויקט הבא שלנו יהיה בנושא מניעת עישון".

תלמידה נוספת מוסיפה: "בזכות השיעור גיליתי שיש בי כוחות לקחת יוזמה, לקדם אותה, לנהל אותה עם הרבה סדר ארגון ומחשבה הרגשתי שאני חייבת להיות שותפה בפרויקט המדהים הזה ועם הזמן הרגשתי שאני מאוד משמעותית בו, פשוט תחושה של טוב על הלב! החלום שלי הוא שהפרויקט הבא שלנו יסייע למשפחות נזקקות בציוד חדש לביתם, שנצליח לשמח חולים ואולי אפילו למצוא בתים חמים לחיות עזובות".


כולנו תקווה, שלעולם נמשיך לחלום, שנתמלא אמונה בעצמנו ובכוחותינו, נציב יעדים ונגשים חלומות!


תודתנו הרבה נתונה למר שמעון רוזיליו מנהל בית הספר על אמונתו ותמיכתו בפרויקט, לנירה ודורית הרכזות החברתיות הנפלאות של ביה"ס ליהמן שתומכות בכל התהליך וליד ימינה של מחנכת הכיתה, ליזו כהן, הסייעת הנפלאה של הכיתה.

יוזמה לשיתופי פעולה פדגוגיים

מערכת התמיכה בתלמיד עם תקצוב דיפרנציאלי הזכאי לתמיכה מסוג סייעת כוללת אנשי מקצוע רבים הבאים אתו במגע יומיומי. שתוף מידע ומסרים אחידים הנם חיוניים לבניית תכנית חינוכית אישית וליישומה המיטבי להתקדמותו של הילד ולשילובו. לאור כל זאת ,עלה הצורך לבנות כלי למען יצירת שיח אחיד ושיתוף מידע שיוביל לשיתוף פעולה מיטבי בין חברי הצוות.(שעיקרו כולל את המורה /הגננת התומכת, הסייעת ומחנכת הכתה/מנהלת הגן). במפגש מקצועי שהתקיים במתי"א עם המורות התומכות בהובלתה של הגב' שירלי קפלן, קלינאית תקשורת ומומחית תחום לקויות תקשורת במתי"א, עלתה היוזמה של יומן עבודה משותף לצוות המוביל את התלמיד. היומן כולל מידע פדגוגי, מטרות ויעדים ומעקב יומי אודות תפקוד התלמיד והתקדמותו בתכנית האישית . בעקבות תיעוד זה הצוות החינוכי מקדם את התלמיד ומשנה מטרות ויעדים בהתאם.

מוכנים לצה"ל

כמדי שנה יוצאים תלמידי שכבה יא' לשבוע גדנ"ע. בשבוע זה תלמידים מבתי ספר בארץ יוצאים לשבוע התנסות במחנה צבאי, כחלק מהכנה לשירות צבאי. התלמידים זוכים להיכרות עם המערכת הצבאית על מנת להקל בשלב המעבר בין האזרחות לצה"ל. תלמידי החינוך המיוחד יוצאים אף הם לשבוע משמעותי זה. בשבוע זה הם זוכים להיות כחלק מצוות המורכב מתלמידי השכבה.

בבית הספר "אורט ספיר" חזרו לאחרונה מהגדנ"ע תלמידי הכיתה בחטיבה העליונה , טרם היציאה התלמידים הביעו חששות בנוגע לשילובם עם תלמידי השכבה, שכן בשבוע זה הם כחלק מצוות שעובר יחד חוויות מבוקר ועד לילה. במהלך השבוע נוצר חיבור טוב בין התלמידים והחוויה הפכה למשמעותית ביותר עבורם. שילוב תלמידי החינוך המיוחד בשבוע גדנ"ע זהו צעד נוסף, חשוב וערכי בשילובם בחייהם כבוגרים עצמאיים.

גם בבית הספר "זינמן" חזרו תלמידי כיתת החינוך המיוחד משבוע הגדנ"ע תלמידי השכבה התחלקו לצוותים הטרוגניים ובתוכם גם תלמידי כיתת החינוך המיוחד, התלמידים עברו שבוע חוויתי , למדו מהי משמעת צבאית, התחברו לתכנים צבאיים , והתנסו במטווחים באש חיה.

ביומו האחרון של שבוע הגדנ"ע נערך טקס שכבתי בו הוכרזו מצטיינים צוותיים ומחלקתיים, שלושה תלמידים מכיתת החינוך המיוחד הוכתרו כמצטיינים כל אחד בצוותו .

יישר כוח לתלמידים ולמורות המלוות הילה בן דוד ורותם ביטון , על הליווי וההכנה בכל שבוע הגדנ"ע..

ט"ו בשבט בגן "אור"