רשתות חברתיות בחינוך

שימושים ומשמעויות של רשתות חברתיות בחינוך

מה זו רשת חברתית?

עולם קטן מאוד

הרשתות החברתיות מבוססות על תיאוריית העולם הקטן שהגה הסוציולוג סטנלי מילגרם ב-1967. העיקרון שעומד מאחוריה פשוט: בין אדם לאדם מפרידות שש דרגות של קשרים. כלומר, לכל אחד יש מכר, שמכיר מישהו אחר, שמכיר מישהו שלישי וכו' – ומכאן שלמעשה יש קשר כלשהו בין האדם הראשון לאדם השישי. תרגום הרעיון לאינטרנט מאפשר לכל גולש להכיר בקלות אנשים חדשים באמצעות הקשרים הקיימים. רוב הרשתות הן למעשה מועדון סגור לחברים בלבד, המבוסס על העיקרון חבר מביא חבר. כל גולש המוזמן להצטרף לשירות על ידי חבר, מביא עימו את חבריו ויוצר לעצמו רשת אישית – הפועלת במקביל לרשת הקיימת אליה הצטרף. כך הרשת ההולכת וגדלה. מקור : אתר YNET

מהי רשת חברתית באינטרנט?
הרציונאל והעקרונות

רשת חברתית באינטרנט הינה קבוצת אנשים, אשר לכל אחד מהם ישנו עמוד אישי באותה רשת. העמוד האישי כולל פרופיל עם פרטים אשר אותו אדם בוחר לפרסם על עצמו, וכן בלוג אישי. האנשים באותה רשת "קשורים" זה לזה באמצעות הגדרת החברות ביניהם, ולכל גולש ישנו מצבור חברים משלו.

כך למעשה נוצר אפקט ה"רשת", שכן נוצרות חברויות משותפות וגולש יכול "להציע חברות" לגולש שהכיר דרך חבר, וכן הלאה. הרשת מהווה שיקוף של החיים החברתיים במציאות, ומטבע הדברים, נוצרות "קליקות" וקבוצות קטנות של חברים הקשורים זה לזה .

רעיון הרשת החברתית קיים כבר מסוף שנות השישים, אך עד שנות התשעים לא תפס תאוצה רבה ונשאר בגדר יצירת קשרים במסיבות קוקטייל עסקיות. רעיון הרשתות החברתיות התרחב והתחזק עם הופעתה של רשת האינטרנט. עם ההתפתחות הטכנולוגית של העשורים האחרונים – שיפור משמעותי ביכולות המחשוב והקישור לאינטרנט – נוצרה התעוררות מחודשת בתחום זה. בשנת 2001 החל עידן הרשתות החברתיות האינטרנטיות, ומאז נוסדו למעלה מ-300 חברות.

רשת חברתית מקוונת (Social networking service) היא פלטפורמה או אתר אינטרנט המתמקד בבנייה או שיקוף של קשרים חברתיים בין אנשים. הרעיון שעומד מאחורי הפעלת רשת שכזו הוא שכל אדם יכול לגלות מי החברים של חבריו, לקרוא את הפרופיל שלהם וליצור איתם קשר. על מנת שהפלטפורמה המקוונת, המאפשרת תקשורת בין האנשים, תהיה לרשת חברתית היא צריכה לכלול שני מאפיינים:

1. יכולת ליצור דרכה פרופיל אישי- הפרופיל מייצג את האדם לו הוא שייך, מכיל פרטים המאפיינים אותו ומשמש ככרטיס הביקור שלו.

2. יכולת להתחבר לחברים - על מנת ליצור ולשקף את היחסים החברתיים בין אנשים שונים, הממשק צריך לאפשר חיבור לאנשים שהאדם מכיר (ברמות היכרות שונות).

WE - רשתות חברתיות