שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - אייר תשע"ט, מאי 2019 (17)

בחרתי הפעם להביא לכך קטע אהוב מספרו של מאיר שלו, שיכול תמיד לחזור ולהזכיר לנו מהו מורה, ומה נדרש ממבוגר אחראי. קצת ארוך יותר מתמיד, אבל שווה כל מילה.

המורה שאני זוכר /מאיר שלו

"אני הייתי אז כבן עשר, גרתי בנהלל, ועמדה לפניי בעיה קשה: הגעתי לשלב שבו גם אחרים הבחינו בצורך שלי במשקפיים. האמת היא שמיום שעמדתי על דעתי, ידעתי שהראייה שלי אינה חדה. תחילה חשבתי שהעולם נברא מטושטש. אחר כך החלטתי שזו הראייה הטבעית של בני המין האנושי.

אבל אט-אט חדרה למוחי ההכרה, שחבריי מיטיבים לראות ממני. הקדשתי את רוב זמני להסתרת העובדה הזו מכולם, אלא שקוצר הראייה שלי הלך והחמיר.

בימים ההם, שלהי שנות החמישים, משקפיים היו בושה. קסוקר, אבו ארבע, טיליגנט –כינו את אלה שהרכיבו אותם. ובכלל, נהלל לא הייתה גן עדן לעיוורים ולפיסחים.

מייסדיה, אנשי החזון, חלוצי העלייה השנייה, לא שבו לארץ אבותינו כדי להוליד בה צאצאים ממושקפים. כאלה היה להם די והותר בגולה. הם רצו דור חדש של איכרים גבוהים, שזופים, עזי-לב וחדי-עיניים. מכיוון שהחריצות וגם החוסן והגובה שלי לא היו מרשימים במיוחד, הבנתי שמשקפיים יהיו המסמר האחרון בארון המתים שלי, שלא אדבר על הבושה שאמיט על משפחתי.

לא היה לי ספק, שאם אופיע במשקפיים על חוטמי, הדודים שלי ימכרו אותי לסוחר הבקר וסבא שלי יודיע שהציונות נכשלה ויחזור באנייה הראשונה לאודסה.

בגלל כל אלה עשיתי מאמצים גדולים להסתיר את קוצר הראייה שלי.

בין היתר התמכרתי לקריאת ספרים. את העולם האמיתי קשה לקרב אל העיניים אבל את העולמות המודפסים על הנייר – אפשר. וכך – ברב שנות ילדותי התהלכתי בעולם הולך ונעלם, ובירכתי בשלום לא רק בני אדם אלא גם שיחים מופתעים.

לבד מהשיחים, חשד בי גם המורה שלי, יעקב מאסטרו. כמה וכמה פעמים קרא לי לשיחה ואמר, שלדעתו איני רואה את מה שכתוב על הלוח. הוא החליט לא ללחוץ עלי יותר מידי, עד שיום אחד הוא כתב על הלוח מבחן בחשבון ואני זוכר היטב את ההערה שהתלוותה לציון הנמוך: "התשובות חלקן נכונות, השאלות אינן נכונות."

כבר באותו הערב הוא דפק על דלת ביתנו ונכנס בשלום מנומס. חשתי את הקירות נסגרים עלי. יעקב מאסטרו היה איש עדין ונמוך קומה. אני חושב שרחש לי סימפטיה מסוימת משום שגם הוא לא התאים לתדמיות של הכפר. הוא לא ייבש ביצות ולא נלחם בפלמ"ח, ונוסף לכל הצרות היה ספרדי.

נהלל, מיהלומי הכתר של החזון הציוני, הייתה קצרת רוח כלפי אנשים כמוהו. העובדה שהביא עמו לארץ קבוצה של יתומים קטנים, שאסף אחרי השואה והצילם, לא הועילה לשיפור מעמדו.

הוא ניגש ישר לעניין, ואימא שלי, נהללית בעלת גאווה, הודיעה לו שהוא טועה. יעקב נבוך, התכווץ בכיסאו אבל התעקש: הילד זקוק למשקפיים. אימא שלי הסמיקה. היה לה סומק מיוחד של כעס. היא הלכה לחדר הסמוך, ונשארה שם לאות בוז ומחאה. אבא שלי, לעומתה, התקשה להסתיר את שמחתו. הוא היה עירוני עם עור לבן, דעות ימניות, ומה שהכי חשוב, ממושקף בעצמו. העובדה שהצליח לפגוע בגנטיקה המושלמת של מושב העובדים הראשון בכלל ושל המשפחה הסוציאליסטית של אימא שלי בפרט, גרמה לו נחת עצומה.

למחרת נסענו לעפולה אל רופא העיניים. ביום שקיבלתי את המשקפיים, שמתי אותם בכיסי, הלכתי לביתו של יעקב מאסטרו ואמרתי לו: "יעקב" – בנהלל קראנו למורים בשמם הפרטי – "יעקב, בעוד חודש תסתיים שנת הלימודים ואז אני חוזר לירושלים." וביקשתי ממנו שירשה לי לא להרכיב את המשקפיים עד תום השנה. הבטחתי לו שלירושלים כבר אגיע במשקפיים.

למחרת בבקר הוא הגיע לכיתה והודיע שהחליט להחליף את מקומות הישיבה של כולנו, "כי אתם מפטפטים יותר מידי." כך הוסוותה מטרתו האמיתית – להעביר אותי קרוב יותר ללוח.

חודש לאחר מכן עקרנו לירושלים. כשהכפר נעלם מעיני (כלומר אחרי עשרים מטר), הוצאתי את המשקפיים מכיסי, הנחתי אותם על חוטמי, ושם הם עד היום.

בחשבון אני מתקשה גם עכשיו, אבל במורה טוב ונדיב אני מסוגל להבחין עד היום, וגם בלי משקפיים."

(מתוך ספרו של מאיר שלו "סוד אחיזת העיניים", עם עובד.)

שבת שלום

שלכם

מירי

אגף א' מורשת

מורשת דרוזית

ביקור במערכת החינוך בכפר הדרוזי סאגור בצפון

מנהל אגף מורשת מר יובל אוליבסטון, גב' שרון איילון וצוות מטח בליווי מפמ"ר מורשת דרוזית, ביקרו במערכת החינוך בכפר הדרוזי סאגור בצפון.

הסיור נפתח בבית הספר התיכון במפגש עם המנהלת ד"ר עפרה דאהר , שנתנה סקירה רחבה על בה"ס, המשך למפגש עם תלמידי כתה י, דיון ודיאלוג פדגוגי

מעמיק ומפרה התקיים עם התלמידים, נציגי מטח שמעו משוב משמעות לגבי יישום תכני המורשת בספרים החדשים שנכתבו ועוצבו ע"י מטח, והמשך לצפייה בפעילות תלמידים בנושא פולקלור ומורשת.

בחטיבת הביניים המנהלת ופאא מעדי קיבלה את האורחים בסבר פנים יפות, והמשך צפייה בשיעור מורשת בכתה ח אצל המורה שירין, אשר יישמה את אסטרטגיות ההוראה למידה בהצטיינות יתירה, הפורום המשיך לביקור ביסודי, כאשר המנהלת סוסן איברהים פותחת את שערי בית הספר ומקרינה אור וברק בתחילת דרכה, ולהמשך צפייה בשיעור בכתה ה' אצל המורה חנאן אשר מקיימת שעור מעורר כבוד והערכה, בתום המפגש מנהל האגף מדריך מורשת נוצרית שמאס גריס מנצור ומפמ"ר המורשת המשיכו

לתפילה ולביקור בקבר הרבי אלישע בן ישמעאל.

הביקור תרם, להעצמת מובילי המערכת בישוב, ולגיבוש תובנות חדשות בקרב המבקרים

מחשבת ישראל

הכנס השנתי למורי מחשבת ישראל ממ'

ביום חמישי, ל"ג בעומר, התכנסו במרכז פסג"ה בתל אביב, למעלה משישים מורי מחשבת ישראל מרחבי הארץ, לכנס השנתי במחשבת ישראל. הכנס, שעמד בסימן "בין מסורת לחידוש ובין שימור לשינוי", כלל התכנסות ולימוד משותף, חשיפה של הנעשה בתחום הדעת בתשע"ט ועם הפנים והחלומות לתש"פ, רפלקציה על הבגרות במחשבת ישראל שנערכה לפני כשבועיים, סדנאות לבחירה ביח"ל השונות במחשבת ישראל שהועברו על ידי מדריכי המקצוע, ולבסוף מופע מרגש של עדי שניר שסיפרה את סיפורה המרגש מחסידות גור אל העולם החילוני. כל מורה קיבל גם שני ספרי לימוד חדשים: "הטוב והרע בהגות היהודית" ו"להיות אדם". היה נפלא!

אגף א' חברה ורוח

גאוגרפיה-אדם וסביבה

מפגש מדריכי "גאוגרפיה-אדם וסביבה" במפגש מדריכים שתחילתו בסיור ביפו

צוות ההדרכה של גאוגרפיה-אדם וסביבה במפגש מדריכים שראשיתו בסיור גאוגרפי בפארק מדרון יפו. ביום שלישי 28.5 פתחנו את מפגש המדריכים בסיור עם אדריכלית הנוף רות מעוז – ממקימי הפארק – תכנון וביצוע סביבתי במיטבו. הפארק הוקם על אתר פסולת בניין, ששימש את עיריית תל אביב בשנים 1970 – 1987. לאחר בג"צ שהגישו התושבים האתר נסגר, ובשנת ה-100 לעיר תל אביב נחנך האתר. תכנון הפארק נעשה על בסיס שיחות עם התושבים ולאור הצרכים שלהם שעלו בשיחות מקדימות. הפארק תוכנן על פי עקרונות של פיתוח בר קיימא: חלק מהפסולת בהר הזבל הופרדה, נגרסה והועברה לשימוש חוזר, חלק מהפסולת נשארה קבורה ויצרה נוף של גבעות.

הר הזבל למעשה הרחיק את קו החוף וחלק ממנו הושטח כדי לאפשר לשכונה שממזרח לפארק לראות את הים, הצמחייה נבחרה על פי היכולת שלה לעמוד ברסס המלח שמגיע מהים ובמקביל להגיע גם להצללה. הפארק תוכנן לשימוש של תושבי יפו במעגל הראשון וכמובן שאר תושבי מטרופולין תל אביב. על פי בקשת נשים משכונת עג'מי שנמצאת מעל הפארק שמרו על מרחב פתוח כדי לאפשר להן לראות ולהראות.

שבילי אופניים והליכה משלבים מסלולים לאורך הפארק מנמל יפו ועד חוף הקשתות ומרכז פרס. מגרש חנייה חינם גדול מזמין את כולם לבקר בנמל יפו וכמובן בפארק.

ממומלץ להגיע!

Big picture

אגף א' שפות

עברית

ביום א' 19.5.19 התקיים כינוס במקצוע עברית לרכזי העברית, מנהלי חטיבות הביניים ומורים מתחומי דעת שונים מחולון ומאזור. המפגש התקיים בפסג"ה חולון ונכחו בו חגית גוטדינר, מפקחת על יסודי בערים: חולון ואזור ; מר תומר בוזמן, מפמ"ר עברית; אורלי רמות, מנהלת פסג"ה חולון; המדריכות המחוזיות לעברית, ומיכל גבסי, מדריכת שלהב"ת של ערים אלו.

במסגרת המפגש התקיימה תערוכה שבה הוצגו תוצרי למידה של שילוב מיומנויות אורייניות בתחומי הדעת השונים מכל חטיבות הביניים. כמו כן התקיימה סדנה שעסקה בחשיבות השילוב של מיומנויות אלה בתחומי הדעת השונים כולל טיפול בהתנגדויות.

בהמשך שלוש מורות מתחומי דעת שונים הציגו את אופן יישום עקרונות שלהב"ת אצלן ואת התרומה של עיסוק במיומנויות אורייניות לשיפור הישגי תלמידיהן.

לאחר מכן הוצגה תוכנית עתידית במחוז לשנה"ל תש"פ שמטרתה לטפל באוצר מילים בגישה מערכתית.

מפגש זה מהווה פריצת דרך במחוז להכרת החשיבות של הטיפול בשפה בראייה מערכתית והצורך של הטמעת עקרונות שלהב"ת - שילוב מיומנויות הבנה והבעה בתחומי הדעת השונים.

Big picture

ערבית ועולם הערבים והאסלם במגזר היהודי

חידון הערבית הארצי תשע"ט - לתלמידים במגזר היהודי

חידון הערבית הארצי יערך אי"ה ביום חמישי, 30.05.19, כ"ה באייר תשע"ט, בשיתוף מדור טל"מ ( טיפוח לימודי מזרחנות ) בחיל המודיעין והפיקוח על הוראת הערבית במשרד החינוך. חידון הערבית הארצי מיועד לתלמידי כיתות י' , הלומדים ערבית ברחבי הארץ. החידון עוסק בשפה הערבית , עולם הערבים והאסלאם ומזרח תיכון.

החידון מורכב משלושה שלבים: שלב בית ספרי ,שלב מחוזי ושלב ארצי. לשלב הגמר יעפילו 14 מועמדים מכלל בתי הספר ברחבי הארץ. אירוע הגמר יתקיים ב30.5.19 בבית חיל האוויר בהרצליה, במעמד גורמים בכירים באמ"ן , מפמ"ר ערבית ועולם הערבים והאסלאם גב' סיגלית שושן , גורמים בכירים באקדמיה ונציגות מצוות ההדרכה להוראת הערבית.

חווית ההשתתפות בחידון מקנה לתלמידים תחושת גאווה ועידוד להמשך למידת המקצוע והעשרה שאין כדוגמתה בנושאים המשמעותיים בכל הנוגע לשפה הערבית ותרבותה . השנה, החידון יעסוק בנושא מעמד האישה באסלאם מימי קדם ועד ימינו אנו ומדינות המזרח התיכון החדש.

Big picture

כנס מקוון – מושב בכנס : "אינפוגרפיקה וחדשנות בתחומי הדעת".

בתאריך 14.5 התקיים כנס מקוון של המזה"פ שבו נחשפו המשתתפים להרצאות מגוונות בתחומים שונים וביניהם התקיים מושב בנושא " אינפוגרפיקה וחדשנות בתחומי הדעת".

כל תחום דעת חיבר כרזה ובה עקרונות החדשנות .

במושב הצגתי תחומי דעת שונים והסברתי את עקרונות החדשנות בתחומים אלה.

בנוסף, בתחומי הדעת ערבית ועולם הערבים ואסלאם חוברה כרזה/ פוסטר .

בפוסטר שלפניכם מופיעה מפת העולם ובתוכה זכוכית מגדלת אשר מסמלת בצורה סימבולית ומטאפורית את ההכוונה לפיתוח פדגוגי חדשני ומכוון .בתוך זכוכית המגדלת מופיעה המילה ער"סל מילה מקוצרת המכילה את שני תחומי הדעת ערבית ואסלאם, המהווים את הבסיס לחדשנות פדגוגית.

גם העננים המופיעים בצד ימין של הפוסטר מעידים על התובנות שבהם מאמינים אנשי תחום הדעת ערבית ואסלאם :

חולמים על רעיונות גדולים

מאמינים כי ניתן להגשימם

ויוצרים דברים חדשניים המקדמים את התחומים מבחינת עשייה , חשיבה , פדגוגיה וטכנולוגיה.

ניתן לראות בפוסטר באייקונים השונים דגמי פרויקטים שנעשים בתחום:

*עלון מקוון המרכז את העשייה בפיקוח על הערבית והאסלאם ואת העשייה בבתי הספר.

*משל השבוע שנשלח לכל המורים בארץ . המשל מופיע כסרטון ומטרתו לחזק אוצר מילים.

* כרזה בתחרות הכרזות הארצית בנושא השנתי .

*פעילויות אינטרקטיביות לחיזוק השפה והתרבות בדרך חדשנית .

* ערבית מדוברת - במסגרת הוראת הערבית הדבורה הכשרנו את המורים ופיתחנו יחידות הוראה אשר הפכו לחוברת הוראה עבור התלמידים והמורים.

*סרטון אנימציה ליישום הערכה חלופית בערבית לתלמידים - דרך חדשנית להערכת תוצרים בחט"ב.

*סרטון וירטואלי לסיור בירושלים - למידה חוויתית ללמידה על מקומות ותרבות.

* מצורף גם סרטון וחדר בריחה ללמידת התרבות .

מקווים שנהניתם מהעשייה המרובה בדרך חדשנית בתחומי הדעת ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם.

להלן הכרזה.

Big picture

תכנית גשר לגשר - כנס המקוון

בתאריך 14.5.2019 התקיים מושב בכנס המקוון של המזכירות הפדגוגית. הרעיון היה להציג את התכנית התלת שנתית שנבנתה בין המורה לערבית בבית ספר תיכון א לאמנויות בתל אביב דבס זהבית לבין תיכון פקיעין עם המורה לערבית, גב' לובנא עמיר.

היתה הצגה של היוזמה איך הרעיון נבנה - במסגרת 70 שנה למדינת ישראל בשנה שעברה שהייתה יוזמה משותפת של שתי המפמ"רית לערבית גב' סיגלית שושן ושל המפמ"רית לערבית במגזר הדרוזי גב' ופאא מועדי עם דניאלה פרידמן שפנו לבתי"ס יהודיים שיש בהם מגמת ערבית ברמה של 5 יח"ל מול בתי ספר דרוזים שמלמדים ערבית בכיתה יב'. מורים לערבית נענו לתכנית - דאלית אלכרמל ובית ספר למדעים מלוד במחוז מרכז ואנחנו - תיכון פקיעין ותיכון א' לאמנויות בתל אביב ממחוז תל אביב. נבנו 3 ימי למידה הכוללים פעילויות של סיור, שאלות טריוויה בעברית ובערבית, שיח בערבית, היכרות, התמודדות עם טקסטים הקשורים לעולמם של התלמידים, שירים, יצירות, הכרת התרבויות. כל מפגש היה סביב השפה הערבית.

השנה התחלנו עם כיתות י' - ערכנו מפגש היכרות, משחקים, למדנו שיר שנקרא "בקשה פשוטה" של חסין מהנא והילדים היו צריכים ליצור משהו אמנותי יחד ולאחר מכן סיור בפקיעין. לפני הפעילות כל תלמיד כתב על עצמו בערבית במצגת שיתופית. בתאריך 22.5.2019 יתקיים סיור בתל אביב בשיתוף פעולה של המורים לשל"ח בבית הספר

בשנה הבאה מתוכנן ליצור סדנה משותפת שתעסוק בהכרת דמויות מפתח בחברה הישראלית - יהודים ודרוזים , דרך שיח אישי, שירים ופעילויות. ולהכין תעודת זהות לכל אחד ובשנה השלישית מתוכנן ללמד על הישגים במדינת ישראל ותחומי עניין של התלמידים בעתיד.

ולעשות סדנה משותפת איך כל תלמיד חושב על העתיד שלו. כמובן שנעשה סיור במקום אחר.

תכנית תלת שנתית:

מטרות התכנית:

- הסרת מחסומי השפה, הפחד והסטיגמות בשני הצדדים.

- חיבור בין תרבויות באמצעות השפה.

-היכרות בין תלמידים משתי תרבויות.

-חיזוק הרגשת השייכות לשפה הערבית ככלי לתקשורת וליצירה.

סיורים בפקיעין ובתל אביב שיעסקו בהכרות המקומות כולל התרבות דרך שיח אישי , שירים, פעילויות ואתרים בשתי השפות.

Big picture

תחרות העבודות בתחום הדעת עולם הערבים והאסלאם

תחרות העבודות בתחום הדעת עולם הערבים והאסלאם עסקה השנה בנושא השנתי " אחדות ישראל" בדגש על העצמת מורשת יהדות ספרד והמזרח.

לתחרות התקבלו עבודות אשר הלמו את הנושא של יהדות ספרד והמזרח וקשורות לתחום הדעת "עולם הערבים והאסלאם".

מבין העבודות שנשלחו בלטו והצטיינו שתי עבודות:

עבודתה של נעם בלס מתיכון "אחד העם" בפ"ת, בהנחיית המורה שי דרורי. העבודה עסקה ביהדות עיראק- ההיסטוריה והמנהגים של עיראק ושל היהודים שחיו בה בשילוב הסיפור המשפחתי".

ועבודתו של כפיר זיסו מביה"ס "איש שלום" כפר יונה בהנחיית המורה יואל מיידן. העבודה עסקה "הפרהוד - פוגרום יהודי עיראק" . התלמידים קיבלו תעודת הערכה בנוכחות המדריכה הארצית ד"ר חן נפתלי מטעם הפיקוח להוראת הערבית והאסלאם.

אנגלית

כנס מקהלות באנגלית

שלושה כנסי מקהלות באנגלית התקיימו השנה בשלושה מוקדים שונים ברחבי הארץ- בפברואר במחוז דרום בבאר שבע , בחודש אפריל בתל אביב, והאחרון בראש העין במאי. כנסי המקהלות הם פרי שיתוף הפעולה בין פיקוח המוסיקה והפיקוח לאנגלית. מדהים היה לראות תלמידים מבתי ספר יסודיים שרים שירים של החיפושיות, שירים מסרטי דיסני ועוד. התלמידים העשירו את אוצר המילים שלהם באנגלית וגם נהנו מחוויית השירה הברורה והמדוייקת שלהם.

דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית באנגלית – יום שיא

בתאריך 19.5.2019, נפגשו כמאה תלמידי מגמת דיפלומטיה מכיתות י' ליום שיא בנושא Story Telling. התלמידים נפגשו עם אסנה הברמן, אחותו של זכריה באומל ז"ל, אשר הציגה בפני התלמידים את סיפורה האישי ושוחחה איתם על האלמנטים של נרטיב אישי מוצלח.

בהמשך, התלמידים עבדו בסדנאות שבהם עסקו בכתיבה יצירתית מסוגים שונים ובהכנת תוצרים להצגה בעל פה. בסיום הציגו התלמידים את התוצרים שלהם בפני כל המגמה במליאה.

מגמת דיפלומטיה ממשיכה לאתגר תלמידים בנושאים גלובלים הרלוונטיים לחיי התלמידים ….. והכל באנגלית.

צרפתית

גמר תחרות ערב צרפתי

ביום שני 20 למאי התקיים גמר בתחרות הארצית "ערב צרפתי" במרכז קריגר בחיפה.

יותר מ 220 תלמידים השתתפו בתחרות הזו שהחלה ב1/4 גמר במחוזות השונים מחיפה ועד אילת.

בזכות עבודה עיקשת וקשה והתמדה אין סופית , התלמידים הצליחו ללמוד קטעי תאטרון ושירים בשפה זרה להם. בסופו של תהליך הגיעו לגמר 20 תלמידים מחטיבת הביניים ו7 תלמידים מהתיכון .

הקונסול הצרפתי הכללי בחיפה, מר' פטריס סרבנטי כיבד בנוכחותו ואף היה שופט בתחרות יחד עם שחקן תיאטרון חיפה הצרפתי , מר' ג'רמי אלפסי.

מנהלי בתי הספר, מורים, הורים ותלמידים נכחו בקהל ונהנו ממופע מרשים ומאוד מכבד.

האירוע התרבותי הזה הוא פרי עמל רב של ארגון, הכנות, שיתוף בין מורים בעלי מוטיבציה אין סופית אשר משוכנעים שכדי ללמד שפה זרה צריך לערב בהוראה שלהם אומנות והנאה רוחנית.

הפרס לזוכים הינו נסיעה לצרפת במהלך הקיץ , מתנת שגרירות צרפת בישראל.

במשך השבועיים , התלמידים ישהו במחנה נופש, יבקרו באתרים חשובים, יעשו שימוש פעיל בצרפתית ויכירו בני נוער מכל העולם.

התלמידים ייהנו מחוויה ייחודית זו אשר תעשיר אותם ותקרב אותם לתרבות הצרפתית.

השנה 6 זוכים בפרס זה: 4 תלמידים ממקיף ג' אשדוד, תלמיד מבית ספר רבין באילת ו2 תלמידים מחוז ירושלים מבית ספר הגימנסיה העברית ומבית ספר אורט גבעת רם.

קישור לסרטון

Big picture

שגרירים ליום אחד

שגרירות גואטמלה שבירושלים

מר מריו בורקו, שגריר גואטמלה בישראל, קיבל ביחד עם הצוות שלו את תלמידים הזוכים בפרס בתחרות לכתיבה יוצרת בספרדית 12.

תלמידים ממרכז חינוך ליאו בק שבחיפה, מויצו הדסים, מאורט יגאל אלון יוקנעם, ומתיכון חדרה, הגיעו ב10:00 לחוויה מיוחדת במינה.

אם המשפט:

¡Bienvenidos a Guatemala!

ברוכים הבאים לגואטמלה, התחיל ההרפתקה.

השגריר הסביר איך עובדים בשגרירות, מה השיגרה שלהם, המטרות והפרויקטים העתידיים. צפעינו בסירטון מאוד מעניין על גואטמלה.

לאחר מכן, עברנו בכל המשרדים, הכרנו את כל התפקידים , הקונסול עשה סימולציה של הדפסת דרכון.

היה לתלמידים הזדמנות להכיר את הפוליטיקה בזווית אחרת, אם רגשות.

לבסוף, התלמידים דיברו על היצירות שלהם ועל החוויה של ללמוד ספרדית בארץ, הם קיבלו דיפלומה ופין מהשגריר עם הדגלים של גואטמלה בישראל ביחד.

מי שמעוניין לקרוא קצת ספרדית, מוזמן להיכנס ללינק של ספר דיגיטאלי שעשינו אחרי הביקור כדי להודות להשגריר.

Big picture

אגף א' מדעים

פיזיקה

טורניר הכספות הבינלאומי לתלמידי הפיזיקה

בתאריכים 9-10/4 התקיים טורניר הפיזיקה הבינלאומי על שם שלהבת פריאר (בו קבוצות תלמידים מתחרות בבניית ופריצת "כספות" שלהן מנגנון נעילה הניתן לפריצה ע"י שימוש בעקרונות פיזיקליים).

בתחרות השתתפו השנה 19 קבוצות ממדינות שונות: 5 קבוצות מישראל (שזכו בטורניר הישראלי שנערך שבועיים קודם) וכן 14 קבוצות מחו"ל מהמדינות הבאות: אנגליה (3), קנדה (2), ארה"ב (3), סלובניה (2), רומניה, אנגולה, הונג קונג וארגנטינה. במהלך יום התחרות התקיים כנס המורים הבינלאומי השני, נושא הכנס היה: Project Based Learning of Physics ובמהלכו המשתתפים שמעו הרצאות והתנסו בסדנאות פעילות של מכון דוידסון. למחרת יום התחרות התקיימה תערוכת כספות פתוחה לקהל הרחב שבה יכלו המבקרים לקבל הסבר מפורט על הכספות מפי חברי הקבוצות ולהתנסות בעצמם בפריצתן.

תוצאות התחרות:

מקום ראשון – בית הספר Tanenbaum Chat מטורונטו, קנדה.

מקום שני – בית הספר Šolski center Škofja Loka מסלובניה.

מקום שלישי – ישראל (מרכז שוורץ רייסמן – קבוצה מתיכון דה שליט, רחובות).

Big picture

מדעי הסביבה וביולוגיה

תחרות פרס המים, אוניברסיטת תל - אביב

תחרות "פרס המים של שטוקהולם לנוער" היא תחרות לבני נוער הכותבים עבודות מחקר בתחום "המים ושימורם", תוך התייחסות להיבטים שונים – מדע, טכנולוגיה, חברה ורוח. התחרות נערכת בארץ בחסות הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב ובארגונה, בתמיכת קרן רחל ומנואל קלצ'קי וג'ואיש נשיונל פאנד ארה"ב, אשר תמיכתה בפרויקט מוקדשת לזכרו של זאבי כהנוב ז"ל, ובשיתוף הפיקוח על הוראת מדעי הסביבה והוראת ביולוגיה במשרד החינוך. בתחרות שני מסלולים: מסלול אחד של עבודות חקר מצומצמות (אקוטופ, ביוחקר) המזכות את התלמידים בפרס כספי ומסלול שני לפרויקטים ועבודות גמר שהזוכים במסלול זה נשלחים לייצג את ישראל בתחרות בין־לאומית הנערכת מדי שנה בשטוקהולם בחסות בית המלוכה השוודי.

אחרי תהליך מיון ראשוני של 44 פרויקטים, שנעשה בקפידה ובמקצועיות על ידי מר אורי שור מרשות המים וד"ר גפן רונן-אלירז ממרכז לחקר המים, אונ' ת"א ובראשותו של פרופ' גדעון דגן שהתנדבו לעבור על הפרויקטים נבחרו 12 הטובים ביותר שעלו לגמר שנערך ביום שלישי ט' באייר התשע"ט, 14.05.19 בנוכחות השגריר השוודי.

במסלול עבודות החקר המצומצמות זכו תלמידי אורט מקיף ערבי רמלה, בהנחיית מורתם שפאא ותד שכתבו עבודת אקוטופ בנושא השפעת רמות שונות של חומציות PH על התפתחות של צמח חסה במערכת הידרופונית מסוג DWC

במסלול הפרויקטים ועבודות הגמר, שהמקום הראשון בו מזכה בייצוג ישראל בתחרות הבינלאומית בשוודיה זכתה התלמידה מרווה פיסטינר מהתיכון הישראלי למדעים ואומנויות בירושלים. עבודת הגמר: פיתוח חיישן ביולוגי לניטור חומרים גנוטוקסים במי שפכים וקלחין המוזרמים לסביבה, נעשתה במעבדתו של פרופ' שמשון בלקין, האוניברסיטה העברית, בהנחייה של דרור שקבאי ובליווי המורה לביולוגיה ד"ר הגר ליס. נאחל למרווה בהצלחה רבה בתחרות בשטוקהולם.


בתמונה למעלה- שגריר שוודיה עם התלמידה הזוכה, מרווה פיסטר (במרכז) והמורה לביולוגיה ד"ר הגר ליס

בתמונה למטה - השגריר השוודי במרכז התמונה , משמאל המורה למדעי סביבה שפא ותד

Big picture

ביולוגיה

תלמידי ביולוגיה נבחנו באוניברסיטת ת"א בקורס MOOC

10 תלמידים, 8 מהם תלמידות מבית ספר הגליל בנצרת, נבחנו בקורס האוניברסיטאי בסיום קורס ה MOOC : "וירוסים איך מנצחים אותם? לאחר הבחינה ארח אותם פרופ' גרשוני, מרצה ה MOOC, במעבדתו שבאוניברסיטה.

את החוויה סיכמה המורה לביולוגיה, ד"ר סוהר ריחאני בשאראת, שהובילה את תלמידותיה לבחינת הגמר: "הבחינה של היום הייתה חוויה שאני ממליצה עליה למורים ולתלמידים ובהזדמנות זאת רציתי להודות ליונתן על הליווי והעזרה כמו כן לפרופ' ג'וני גרשוני על הקבלה המכובדת והנחמדה לתלמידות והסיור שערך לנו במעבדות המחקר שלו".


בתמונה - מחייכות אחרי הבחינה, מימין לשמאל, ד"ר סוהר ריחאני בשאראת המורה לביולוגיה, התלמידות בראה זועבי, עטאא מועד, תסאביח גזאוי, ביאן בזיע, פרופ' גוני גרשוני - מרצה הקורס, מיכאל מורדוחוביץ, דוקטורנט ועוזר הוראה, רואן ביאדי, שימאא אבו רג'ב, אמל אבו נאסר וריתאג' ניגם, תלמידות כיתה י"ב ביולוגיה, בית ספר הגליל תיכון עירוני נצרת.

Big picture

מורי ביולוגיה בעמק הצבאים

מפגש אחרון בהשתלמות המחוזית של מורי הביולוגיה של ירושלים ומנח"י נערך בעמק הצבאים בעיר, אתר הטבע העירוני הגדול בארץ (כ- 250 דונם), והוא פרי תוצר של תכנון בשיתוף קהל. בעמק חי עדר בן כ-30 צבאים. טבע עירוני קסום בלב ירושלים, המזמן סיורים אקולוגים ועבודות חקר בשדה. את הסיור הדריכה יעל להמן (במרכז התמונה מניפה את ידה), מורה בחסד ומדריכה לביולוגיה (במיל). מומלץ לכולם לקחת פסק זמן ולבקר במקום.

עמק הצבאים , קישור: https://www1.jerusalem.muni.il/GazelleValley.asp

Big picture

מדעי הסביבה

קהילת המורים למדעי הסביבה

בתחילת חודש מאי התקיים מפגש קהילת מורי מדעי הסביבה במרכז קיפוד בכפר סבא.

מפגש הקהילה התמקד בפיתוח של יוזמות סביבתיות קהילתיות, פעילות שאנו נדרשים לפתח במסגרת יחידת ההוראה- סדנה סביבתית.

במפגש הציגו המורים את היוזמות הסביבתיות שהם מקיימים בבתי הספר שלהם, ונחשפו לאפשרויות מרתקות לפיתוח יוזמות סביבתיות חדשניות. מרכז קיפוד (קיימות פורצת דרך), של האגף לחדשנות וקיימות בעיריית כפר סבא, הוא מרכז ייחודי בארץ, אשר משלב בתוכו את ערכי הקיימות והקהילה. מתקיימות בו יוזמות סביבתיות חדשניות שמטרתן יצירת קהילות מקומיות סביב סוגיות סביבתיות. במרכז מקדמים חינוך ל ״אפס פסולת״, מקיימים שירותי תיקון חינם אין כסף למכשירי- ביתיים (קפה תיקון), משאילים מוצרים וציוד, מקרינים סרטים סביבתיים ועוד.

המורים נחשפו לרעיונות אלה והתחילו בחשיפה לקראת פיתוח של יוזמות מקומיות שמתאימות לקהילות שלהם.

Big picture

מדע וטכנולוגיה

יריד החקר המדעי, ופתרון בעיה לתלמידי כיתות ט' במגזר הערבי

מידי שנה עורכים יריד החקר המדעי, ופתרון בעיה לתלמידי כיתות ט' בכל המדינה, בכלל המגזרים כולל המגזר הערבי לבקשת פיקוח המדעים ובראשו מר שפיע גמאל מפקח המדעים והטכנולוגיה במגזר הערבי.

כלל התלמידים בחט"ב עובדים במשך שנת הלימודים על עריכת עבודת חקר/פתרון בעיה עבודות מצטיינות שנערכים בבתי הספר עם מורי המדעים, או עם גוף חיצוני אקדמאי, מיועד לקידום חקר חדשני בתחום ספיציפי במדעים או בניית מוצר טכנולוגי כפתרון לבעיה ספציפית מתמודדים על תחרות מחוזית בחקר המדעי/פתרון בעיה.

איך מתבצע תהליך ההערכה של העבודות ?

לקראת סוף מרץ מקבלים המדריכים מרכזי המקצוע את העבודות המשובחות בממוצע 80 עבודה מצויינת מכלל המחוזות במגזר הערבי (מקצה הצפון עד ירושלים).

בשלב ראשון מעבירים את העבודות לצוות אקדמאי מומחה בתחום מכלל המוסדות האקדמאיות במדינה ובמטרה הערכת העבודות לפי מחוון קריטריונים שנערך ע"י פיקוח המדעים.

בשלב שני ,מזמנים את כלל בתי ספר לירידי (שיפוט), בכוונה לבדוק את התהליך שעבר התלמיד לעומק, התלמידים דנים ונשאלים ע"י המומחים עבור עבודות שהוגשו, על מנת להשלים את הערכתם.

בסוף כלל הירידים פיקוח המדעים מקבל הערכה (בציון) עבור כלל העבודות כמו כן הערכה בכתב מצוות השופטים לשם שיפור הלמידה .

פיקוח המדעים בוחר מכלל העבודות שהוגשו ארבעה עבודות הכי מצטיינות, כדי שיתמודדו בתחרות הארצית מול כלל המגזרים, התחרות נערכת באוניברסיטה העברית בירושלים בסוף מאי.

ברצוני להדגיש ביריד המסכם החגיגי של כלל המחוזות במגזר הערבי: פיקוח המדעים מזמן בממוצע 1000 תלמיד יחד עם המורים שהשתתפו בתחרות, מנהלים, וראשי ערים, וכפרים שהשתתפו בירידים מפקחים מדריכים ואנשי אקדימיה על מנת להעריך ולהודות על השתתפותם של התלמידים והמנחים שלוו אותם וזה ע"י תעודות הערכה אחרי שמזמנים כלל התלמידים לבמה, בסוף האירוע זה נוקטים בשמות בתי ספר שנבחרו לתחרות הארצית תוך מתן תעודות הערכה ,ומתנה מכובדת לתלמידים המצטיינים.

חקלאות

משלחת אנשי חינוך מאפריקה השתתפה בסדנת למידה בת שבועיים בישראל, מטעם מרכז עפרי (METC) של מש"ב- משרד החוץ. לבקשת משרד החוץ- הם ביקרו ולמדו מהעשייה החינוכית-חקלאית בכפרי נוער וחוות לחינוך חקלאי. הם התרשמו מהעשייה החינוכית הפורייה!

מקווים שביקור זה יסייע לקידום החינוך החקלאי במדינות המתפתחות.

Big picture

עלון מורי החקלאות יצא לאור, מוזמנים לקרוא אותו

אגף א' אמנויות

אמנות חזותית

מצוינות באמנויות במרכז האמנויות – אלמא, בזכרון יעקב

במסגרת יומיים של מצוינות באמנויות במרכז האמנויות - אלמא בזכרון יעקב התקיימה תערוכת תלמידים בנושא הנלמד לבגרות: "דיאלוג עם אמן". התערוכה העלתה על נס את פועלן העקבי והמתמשך של כמה מגמות אמנות מצטיינות מרחבי הארץ. בתהליך לימודי רב-רובדי התלמידים חוקרים אמן אחד לבחירתם במסגרת השיעורים העיוניים ואז יוצרים דיאלוג מעשי-יצירתי אתו בסדנא. עבודות האמנות שיצרו התלמידים משקפות את התהליך המעמיק שעברו בשילוב החקר עם היצירה. הם נבחנים על הפרויקט שלהם במסגרת בחינת הבגרות החיצונית הארצית, באמצעות תמונה מייצגת מהפרויקט שהם מביאים איתם ומשלבים בתוך מחברת הבחינה.

תאטרון

התחרות בתחום התאטרון

אגף האמנויות במשרד החינוך מקיים מסורת של תחרות עבודות מצטיינות בתחומי האמנויות המתקיימת מדי שנה במרכז האמנויות - אלמא, בזכרון יעקב.

ב 22 במאי 2019 התקיימה התחרות בתחום התאטרון. למרכז אלמא הגיעו תלמידים מ 16 מגמות בארץ שנבחרו לאחר שלב ראשון של סינון. את התחרות שפטו 3 שופטים מקצועיים. הסצנות שהוצגו היו מתוך הפקות הבגרות של תלמידי יב' והן היוו סיכום של תהליך מרתק המשלב חקר ויצירה.

התלמידים נבחנו בקטגוריות של משחק ובימוי. התבחינים לתחרות כללו פרשנות אישית ומקורית, איכות ביצוע ושפה בימתית מגובשת.

מעבר למסגרת התחרות ניכר היה כי מפגש תלמידים ומורים הוא חשוב, מלמד, פורה ומחזק את הקשר בין התלמידים והמורים לתאטרון בארץ. היה מרגש מאוד לראות תלמידים שהציגו חשיבה יצירתית יוצאת דופן ואנו מצפים לראות אותם כיוצרים מובילים בעתיד התיאטרון הישראלי.

מוזיקה

שרים ומנגנים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית

מפגש מקהלות ותזמורות נבחרות של בתי ספר יסודיים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ברוח הנושא השנתי העוסק באחדות ישראל על גווניה השונים והייחודיים בהשתתפותם של היוצרים קובי אושרת וחווה אלברשטיין.

המוזיקה מייצגת פסיפס מגוון של תרבויות ומסורות והיא בבחינת צוהר לפרקים שלמים בתולדות החברה והתרבות הישראלית. בכוחן של השירה והנגינה לחבר בין אנשים ולגשר בין תרבויות.

לאור ההצלחה הרבה בשנה שעברה גם השנה, ביוזמתו של מפמ"ר מוזיקה, מר בצלאל קופרווסר, קיים הפיקוח על החינוך המוזיקלי בשיתוף עם תכנית "מפתח" של התזמורת הפילהרמונית הישראלית מפגש מוזיקלי. במפגש השנה בא לידי ביטוי הנושא השנתי של משרד החינוך:

"שומרים על אחדות- שומרים על ייחודיות"

באירוע המיוחד כיבדו בנוכחותם: מנכ"ל משרד החינוך, מר שמואל אבואב, אשר נשא דברים ובירך את התלמידים, יו"ר המזכירות הפדגוגית, הגב' מירי שליסל, מנהלת אגף אומנויות, הגב' מיקי בנאי, מנהלי מחוזות , מפקחים, ראשי ערים, רכזי חינוך, מדריכים ומורים מכל רחבי הארץ.

מרגש היה לראות את היכל התרבות גדוש ב כ-2000 זמרים צעירים מ-50 מקהלות נבחרות מכל רחבי הארץ, שהפכו למקהלה אחת גדולה. אחרי חימום קולי משותף זכו המקהלות לחוויה של שירה משותפת עם האומנים קובי אשרת וחוה אלברשטיין. כמו כן ביצעו המקהלות שירים ישראליים שעובדו במיוחד עבור אירוע זה, בליווי התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

באירוע השני בהמשך היום השתתפו כ-1500 נגנים צעירים מקרב בתי הספר המנגנים מכל רחבי הארץ שהגיעו עם כלי הנגינה שלהם, אף הם, הפכו לתזמורת אחת גדולה וניגנו יחדיו בליווי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. בנוסף, נהנו התלמידים מהאזנה לכמה קטעי מוזיקה ישראלית אומנותית שנוגנו על-ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית בשילוב קטעי סולו של נגנים צעירים מצטיינים . שי צנוע הוענק לכל המשתתפים כמזכרת ליום מיוחד זה.

מוזיקה היא כלי תרבותי כלל אנושי, החוצה כל גבול ושוני ומסוגלת לגעת בכל אדם , ולכן בחרנו במוזיקה כנושאת המסר שלנו, מסר של אחדות והכרה באחר וקבלתו.

האירוע "קולות רבים " שרים ומנגנים עם הפילהרמונית הישראלית מזמין את תלמידי ישראל להתכנס יחד, להניח לכל אשר מפריד ומבדיל ביניהם ופשוט לשיר ולנגן ביחד.

העבודה המשותפת דרך מוזיקה ושירה מאפשרת ללוקחים בה חלק לחוות חיבור מיידי ומרגש.

התלמידים השותפים לחוויה הם ילדי ישראל מכל גווני הפסיפס הישראלי: דתיים, חילונים, יהודים או בני כל דת אחרת- שהרי העניין הוא לשיר ולנגן יחד, ולשם כך אין צורך בהגדרות.

השירה והנגינה המשותפת מעוררת תקווה ואמונה בהידברות , הקשבה וסובלנות. ההרמוניה המוזיקלית מייצרת חוויה של הרמוניה אנושית. דרך הצלילים והקולות צומחת יצירה משותפת של מקהלה ותזמורת מאוחדות ומלאות תקווה ואופטימיות.

האורחים שהגיעו סיכמו "שזו היתה הנאה צרופה מרגעי נחת משמעותיים וחודרים ללב, כמו שרק השילוב של מוזיקה וילדים יודעים להעניק."

יו"ר המזכירות הפדגוגית הגב' מירי שליסל הביעה התפעלות רבה מהמראה של מאות רבות של ילדים יושבים בשקט ובסבלנות, מוכנים, קמים ויושבים למתן הוראות, מכירים כל מילה וכל משפט שהושרו על הבמה, מכבדים בהתלהבות רבה יוצרים כמו חוה אלברשטיין וקובי אשרת ומבצעים באופן מדויק ובשירה זכה שירים שהם נכסי צאן ברזל והכל תוך שמחה ושיתוף פעולה. יו"ר המזכירות הפדגוגית אף ציינה את אנשי החינוך המוזיקלי על עבודתם המקצועית, על הכנת התלמידים, את בחירת החומרים המוקפדת, ההפקה המורכבת וכמובן נגינתה הנפלאה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

צלילי שירתם ונגינתם הנפלאה של הילדים מילאה את ההיכל, מלווה בתחושת כבוד וגאווה גדולה לחינוך המוזיקלי ולמדינת ישראל.

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"מפה לשם- סוגיות בתרבות, עליה והגירה" - פורצים דרך בהוראה בחטיבות הביניים – עם הפנים ללמידה רב תחומית

התכנית "מפה לשם- סוגיות בתרבות, עליה והגירה" יוצאת לדרך: זוהי תכנית רב-תחומית לחטיבות הביניים ולהשכלה כללית בכיתות י' המתמקדת באחת הסוגיות המרכזיות העומדות על סדר היום העולמי – תופעת ההגירה ההמונית ממדינה למדינה, המתרחשת בעידן המודרני ומשפיעה על אורח החיים בחברה, בכלכלה ובתרבות. התכנית בוחנת את הנושא משלוש זוויות מרכזיות – אזרחות, היסטוריה וגאוגרפיה.

ביום שני, כט' באייר 3.6.19, תיפתח השתלמות למורים משלושת תחומי דעת אלו במפגש פנים אל פנים במטח - בהשתתפות העיתונאי דוד ויצטום.

בקורס יוצגו מספר מודלים אפשריים ומומלצים להוראה רב-תחומית ובינתחומית, עם דגש על הוראה בחטיבות הביניים.

Big picture
Big picture

קורסי מיקרו קרדיטציה תש"ף יוצאים לדרך!

מפגש הכשרה של כל מפתחי המיקרו קרדיטציה לשנת תש"פ בשיתוף עם מט"ח - קורסי המיקרו דור 2 נערך ביום חמישי שעבר - ל"ג בעומר.

קורסי המיקרו בשנה הבאה יהיו ברוח הלמידה הבינתחומית ויפותחו בארבעה אשכולות; אשכול שפות, אשכול רבי מלל, אשכול השאלה הגדולה, ואשכול החינוך לחשיבה.

הקורסים שיפותחו יהיו פרי של שיתוף פעולה בינתחומי של מפמ"רים מתחומי דעת שונים, שהגדירו ביחד את הצרכים המשותפים שלהם.

במהלך היום המשתתפים הכירו לעומק את דגם קורסי המיקרו, החלו בדיוק הכשירויות שילמדו בקורסים, הכירו אחד את השני והתחילו ביצירת שפה משותפת בינתחומית לצורך הפיתוח המשותף.

Big picture

תלמידי תיכון אקדמי מקוון- נבחנים במבחן אקדמי באוניברסיטה

תלמידי ותלמידות תיכון מרחבי הארץ, משתתפים בתוכנית "תיכון אקדמי מקוון" של אוניברסיטת תל אביב. במסגרת זו נלמדים קורסים אקדמיים מקוונים לבגרות בהובלת המורה בבית הספר. ביום שישי האחרון (17.5), התלמידים נבחנו בבחינה אקדמית באוניברסיטת תל אביב יחד עם סטודנטים מן המניין

הבחינה מאפשרת לתלמידים לפתח מסוגלות אקדמית, לצבור נקודות זכות אקדמיות ואף להתקבל בעתיד לאוניברסיטה ללא פסיכומטרי!

בתמונה, פרופ' ג'וני גרשוני מהמחלקה לביולוגיה באוניברסיטת תל אביב, המלמד את הקורס המקוון "וירוסים ואיך לנצח אותם", יחד עם המורה סוהיר ריחאני בשאראת ושמונה מתלמידותיה מבית הספר תיכון הגליל בנצרת, שנבחנו בבחינה.

Big picture

"פרחי אחיות" - תכנית ייחודית חדשה בביולוגיה - אושרה לאולפנית מבשרת ברוך בחדרה

בבסיס התפיסה הרעיונית של התוכנית "פרחי אחיות אקדמאיות" עומדת ההכרה בחשיבות חשיפתן של נערות לעולם הרפואה המתקדם ולמגוון מקצועות הבריאות. שילובן במערך החינוך למקצוע האחות יהיה מקור השפעה על עתיד החברה והקהילה. הלימודים יגבירו בקרב הלומדים את המודעות לרפואה מונעת, להתנהגות בריאותית ואף להצלת חיים ויתרמו לקידום הבריאות של עצמם, של משפחתם ושל קהילתם.

התוכנית מתבססת על תכנים בביולוגיה, רפואה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה. במסגרת התוכנית המוצעת, תכנים אלו יורחבו להיבטים של מבואות למקצוע האחות, אנטומיה ופיזיולוגיה של גוף האדם ופתופיזיולוגיה, קידום בריאות והכרת רצף החיים בין בריאות לחולי. בנוסף, תכני התוכנית יעסקו בכישורי חשיבה כמו תכנון, קבלת החלטות ופתרון בעיות.

התכנית פותחה בסיוע ד"ר אירית שדה, מפמ"ר ביולוגיה, ובשילוב בית ספר לאחיות הילל יפה בחדרה.

את פיתוח התכנית לוותה הגב' אורה שרז, מדריכה בתכניות הייחודיות.

Big picture

חינוך גופני

אליפות עולם לבתי ספר באתלטיקה- ספליט, קרואטיה

אליפות העולם לבתי ספר באתלטיקה התקיימה השנה בעיר ספליט שבקרואטיה ב ח'-י"ד באייר תשע"ט, 13.5.19-19.5.19.

את מדינת ישראל ומשרד החינוך באליפות זו ייצגה נבחרת התלמידים והתלמידות של בית הספר קריית שרת, חולון לאחר שזכו באליפות הארצית שהתקיימה בהדר יוסף בהובלת הגב' ענבל זלמנוביץ, מפקחת חינוך גופני מחוז ירושלים ומנח"י.

כ- 30 קבוצות של תלמידים ותלמידות ממדינות שונות לקחו חלק באליפות זו:

ישראל, אוסטרליה, אוסטריה, בלרוס, בלגיה, ברזיל, סין, בולגריה, צ'ילה, טיוואן,

קרואטיה, אנגליה, אסטוניה, צרפת, גרמניה, הודו, אירן, איטליה, לטביה, מלטה,

מונטנגרו, מרוקו, צפון מקדוניה, פורטוגל, סרביה, סלובקיה, ספרד, טורקיה, אוקראינה,

צ'כיה, ליטא, איחוד האמירויות הערביות, מונטנגרו.

תוצאות:

מספר תלמידים ותלמידות מהנבחרת שברו שיאים אישים בתחרות זו:

קארין מריל – קפיצה לרוחק 5.19 מ'(שיא קודם 4.72 מ')

פריאל רדה – קפיצה לרוחק 6.70 מ'(שיא קודם 6.62 מ')

רועי גרייס- קפיצה לרוחק 5.44 מ' (שיא קודם 5.39 מ')

עמית דלל 800 מ'- 2:38:11 דקות (שיא קודם 2:40 דקות)

יאיר ניר 800 מ'- 2:13:20 דקות (שיא קודם 2:21 דקות)

נריה ונסו 300 מ' משוכות 44.52 שניות (שיא קודם 44.91 שניות)

שליחים שבדי בנות 2:21:91 דקות (שיא קודם 2:22:50 דקות שנקבע 2001)

רום ענו הדיפה 13.04 מטרים (שיא קודם 12.78 מטרים)

התלמידות האתלטיות דורגו קבוצתית בסיום במקום ה- 15 מתוך 25 מדינות

התלמידים האתלטיים דורגו קבוצתית בסיום במקום ה- 16 מתוך 30 מדינות

התלמידים התנהגו באופן ספורטיבי, מכבד והוגן לכל אורך כל האליפות, כקבוצה

מגובשת תוך סיוע אחד לשני במהלך כל התחרות באופן מרגש ומעורר השראה. כמו כן

חברי המשלחת, המורים והמאמן היו מקצועיים מאוד, מלאי מצב רוח טוב, חייכנים

ומסבירי פנים ואף מעוררי השראה חינוכית בליווי התלמידים והתלמידות בפן

האישי והמקצועי. המשלחת כולה הביאה כבוד למדינת ישראל בחוסן שהפגינה, בנועם,

הנימוסים ובענווה של כל החברים לשאר המשלחות.

במשך האליפות התקיימו מס' אירועים וטקסים: טקס פתיחה, חגיגת יום הולדת

בהפתעה לאחד האתלטיים שלנו שחגג יום הולדת 16 , מרוץ שליחים מעורב עממי,

ארוחת ערב שישי בה קידש אחד האתלטים, ערב תרבות עמים וטקס סיום.

ביום השני לתחרות כיבדה בנוכחותה מקום 2 בשגרירות ישראל בזגראב , הגב'

אורטל, הביאה סיכות, יין לקידוש וחלות לשבת. אורטל בירכה את המשלחת

בנוכחות המפמ"ר והממונה על החינוך הגופני , מר גיא דגן וכל חברי המשלחת.

בטקס תרבות העמים המשלחת הישראלית הופיעה בריקוד לצלילי השיר "טוי" של נטע

ברזילי . ההופעה הייתה מכובדת ומרשימה והלהיבה את המשלחות ממדינות אחרות

שהצטרפו לשירה ולריקוד. המשלחת זכתה למחיאות כפיים ופרגונים רבים.

מצ"ב תמונות הממחישות מעט ממה שהתקיים באירוע...חוויה עוצמתית ללא ספק.

Big picture

תמונת הרקע