מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

10-16.11.2019

דבר המנהלת

"מנהיגים לא נולדים, הם מתפתחים"
(רודולף ג'וליאני,לשעבר ראש עיריית ניו-יורק)


המידעון השבוע עומד בסימן שבועות המנהיגות אותם התחלנו ביום הזיכרון ה-24 לרצח יצחק רבין.
מצורפים דברים שכתב וקרא בטקס השנה אביה יגר תלמיד כיתה י':
"אנחנו, הילדים של שנות האלפיים לא הכרנו את רבין, גדלנו בעולם בו שלום זאת לא אופציה ממשית והיא רחוקה מלהתגשם. אותו רצח שנשמע לנו כמו היסטוריה רחוקה הוא ממש לא כזה, להפך, הוא הרבה יותר קרוב משאנחנו חושבים. אנחנו רק משרישים לעצמנו את העובדה שכבר לא יהיה שלום.

אני שואל את את עצמי לפעמים האם זה חייב להיות ככה?

אז בואו רגע נחשוב יחד איך אנחנו משנים את זה?
איך נהפוך יחד את השלום לממשי?
איך נתאחד, ונהיה לעם אחד, שלם".


בהמשך המידעון תוכלו לקרוא על פעילויות בסימן פיתוח מנהיגות ופעילויות נוספות שהתרחשו השבוע בביה"ס.


שבוע טוב
לילך.

שבוע מנהיגות הרב תחומי "עמק חרוד"

טקס לזכרו של רבין בנושא : "מקום לכולם- כולנו רקמה אנושית אחת חיה" בהובלת שנתון י'

שעת מחנך רוחבית לכל ביה"ס "מפרימה לאיחוי".

לחצו לצפייה בתמונות

הרצאה "געגועיי לרבין" לשנתון י'

מפי אריה ברוש, שהיה העוזר האישי של רבין וליווה אותו בתקופה שלפני הרצח. ההרצאה מגוללת סיפור אישי ומלווה בתמונות.

"מנהיגים אמנות "- שנתון ח' מבקר במשכן לאמנות, עין חרוד בתערוכה - "נפש עירומה: חיים סוטין והאמנות הישראלית".

התערוכה מפנה זרקור אל השפעתו של סוטין על שלושה דורות באמנות הישראלית ושמה דגש על השפעתו של סוטין (אמן בעל שם עולמי) על האמן חיים אתר, מייסד המשכן.

את הפעילות מנחים ומובילים מדריכים צעירים מהשנתון.

סוטין ואתר מזמנים לנו מבט אחר על המציאות, מציגים יושרה של ציור, דבקות במטרה וכוח השפעה כהשראה לשבוע זה. תוך מעגלי הדיון סביב היצירות והתערוכה, נוגעים המדריכים הצעירים ברעיונות של זווית ראייה אישית, נקודת מבט ודעה שונה.

לחצו לצפייה בתמונות.

שנתון ט' - מעגלי שיח בהנחיית עמיתים מהשנתון סביב סיטואציות מורכבות מצולמות שעלו לכותרות תוך אפליה וגזענות. התלמידים בוחנים האם היו נוהגים בתוך כל סיטואציה בדו שיח/ דו קרב/ התעלמות או פניה לגורם שלישי. הפעילות מזמנת שיח בתוך קבוצות אינטימיות להבעת דעות שונות ולתת את הדעת על דרכי תגובה אפשריות.

לחצו לצפייה בתמונות.

שנתון ז' - פעילות 'מנהיגות כיתתית' ביום חמישי יצאו חמש כיתות מהשנתון לפעילות בהובלת מדריכים ממרכז סיור מעיינות- גלבוע ע"ש צביקה קפלן ובהובלת קבוצת מנהיגות י"א. לכל כיתה היה צבע משלה, סרטים באותו הצבע, התלמידים נצבעו בצבעי הכיתה וניתן האות לצאת לדרך.

לאורך המסלול היו לכל כיתה משימות המחייבות שיתוף פעולה כיתתי, חשיבה ותכנון אסטרטגיה על מנת לסיים את המשימה בהצלחה. בתום כל משימה כיתתית, התלמידים פענחו כתבי חידה בכתב סתרים באותיות ערביות עם מקרא שקיבלו לעזרה. פתרון כתב הסתרים גילה הגדרות לשמות יישובי הגלבוע.

תלמידים שהתמידו בפתרון כתבי החידה זכרו לבסוף את האות המקבילה בערבית (צורות סופיות) לכל אות בעברית ללא צורך במקרא. כתבי החידה הביאו להשלמת פאזל של תמונת העמק שהוביל למטמון הכיתתי - כדורגל לכל כיתה לשימוש בהפסקות.

המורים והתלמידים סיפרו שהייתה חווייה נהדרת, מהנה ומחברת.

לחצו לצפייה בתמונות

כל ביה"ס - פעילות בנושא "נאום השבטים" - החברה הישראלית- חברה במחלוקת תוך דיון ב"נאום השבטים" של ראובן ריבלין.

שנתונים י"א- י"ב - שיפור פני השנתון - מדיבור למעשה.

סיורי מגמות הרחבה י"א-י"ב

מגמת גיאוגרפיה - יצאו לסיור בחיפה. בקרו בגן האם, עיר תחתית ובנמל. לחצו לצפייה בתמונות

מגמת ביולוגיה - יצאו לסיור בחוף של שדות ים במטרה לראות את הצמחים ובעלי החיים המאפיינים בית גידול מיוחד זה. התלמידים בדקו גורמים אביוטים בבית הגידול ,התבוננו באורגניזמים החיים בטבלאות הגידוד ובים ,שטו בסירה, אספו פלנקטון וזיהו את היצורים המיקרוסקופיים בבינוקולור. נהנו ממזג אוויר נפלא ומשלל אורגניזימים שראינו ולמדנו אודותם לא רק באופן תיאורטי אלא באופן מעשי. הסיור מהווה חלק מעבודת הביוחקר אותה מבצעים התלמידים במסגרת לימודיהם.

מגמת תאטרון - יצאו לסיור באמפי תאטרון בבית שאן "ביום יווני": התלמידים הציגו את המחזה הקלאסי "אדיפוס המלך" בפרשנות מודרנית כחלק מאירועי הערכה חליפית.

מגמת קולנוע - יום קולנוע בבית שטורמן. תלמידי י"א של מגמת הקולנוע צפו, יצרו וחוו בבית שטורמן יום שכולו קולנוע תיעודי. אחרי ארוחת בוקר משותפת צפו התלמידים בסרט התיעודי האמריקאי "שלושה זרים זהים". הסרט מספר את סיפורם המרתק של שלושה אחים שהופרדו בלידתם וגילו זה את זה כשהיו בוגרים. בהמשך יצרו התלמידים בקבוצות סרטונים תיעודיים קצרים בהשראת דמויות, נושאים ומקומות במוזיאון בית שטורמן. היה יום פורה, מעניין ומהנה.

מגמת אומנות - יצאה לסיור במוזיאון ישראל.

במסגרת יום הסיור השנתי למגמות ההרחבה יצאה מגמת אמנות לסיור במוזיאון ישראל. עם הגיענו ערכנו סיור מודרך בנבכי המוזיאון שהמוטו שלו היה מריאליסטי למופשט. לאחר הסיור המעניין והחוויתי ואחרי ארוחת צהריים מדושנת, יצאנו לגן הפסלים לראות את השמים ומשם הפלגנו הביתה דרך פקקי ישראל. היה כיף של ממש.

מדעי המחשב - יצאו לסיור בחברת מלאנוקס ביקנעם.

ביום רביעי 13/11/19 יצאנו לסיור בחברת מלנוקס שביקנעם. הסיור כלל הרצאה מרתקת על מלנוקס והטכנולוגיות שהיא מפתחת. סיור במעבדות וסיור בבניין החדש של החברה.

התלמידים נשמו אויר הייטקסטי וקיבלו מוטיבציה גדולה להמשך הדרך. בהחלט יש למה לצפות...

כדורסל ליגת תיכונים - שמינית גמר ליגת העל לתלמידים משחק מספר 1 (מתוך 2) ליאו בק חיפה-עמק חרוד בנים

סיקור מתוך אתר גלבוע/מעיינות:

עמק חרוד בנים מעבירה את ההכרעה אשר תקבע מי תעפיל לרבע גמר ליגת העל לתלמידים לעין חרוד לאחר ניצחון 93:74 בחיפה (יום ה 14.11) מול ליאו בק המקומית במשחק מספר 1 מתוך 2 במעמד שמינית גמר ליגת העל לתלמידים.החבורה האדומה שלנו שספגה מהלומה לא פשוטה לעיכול שבוע שעבר בחיפה מול הריאלי במשחק שנעל את שלב הבתים הגיע אחרת למשחק בליאו בק ועל אף פתיחה מצויינת של המקומיים שהובילו +8 ויכולת פנומנאלית של יהלי קדמן המקומי(41 נק ,7 שלשות) הצלחנו להפוך את התוצאה עוד בסיום הרבע הראשון.משם המשכנו את המגמה שעד סיום המשחק ההפרש צומח ובסיום כאמור 93:74 לבחורים שלנו שיודעים שזה רק מחצית ראשונה.הגומלין ייערך ביום חמישי 21.11.19 בשעה 13:00 באולם עין חרוד.

Big picture

"ספרים רבותי ספרים .." שבוע הקריאה בבית-הספר הרב תחומי עמק חרוד

יום א' 1/12/19 ולמשך כל השבוע, יריד ספרים יד שנייה - כאן בבית-הספר !

מביאים ספרי יד שנייה מהבית ומחליפים ביריד.

הספרים שיישארו יועברו כתרומה ל'סיפור חוזר' רשת חנויות, לספרים יד 2, דרך סניפים וברשת , בניהול בעלי צרכים מיוחדים.

סופרים ומשוררים אורחים :

יום ג' 3/12/19 - דקלה קידר - שנתון ז'

בנושא איך נולדים ספרים? תסריטים, כתיבה ועריכת ספרים לנוער

יום ד' 4/12/19 - רחלי אברהם - שנתון ח'

בנושא: שירים, רגשות, חוויות, משוררים ומה שבינהם

יום ה' 23/4/20- עמי גדליה - שנתון ט'

בנושא :"כוחם של בני-נוער לשנות מציאות".

תדבר בספרים פרי עטה 'העד האחרון' 'ידידות ארוגה ברשת' 'אוריה יוצאת למלחמה' 'זכותי' 'עיתונוער' 'ידידות על הגל', 'יומן נעורים'

יום א' רוני סומק 12/1/20– שנתון י"א

בנושא :"שירים הם לפעמים.." השפה הציורית ועוצמותיה.