Tervisliku toitumise flaier

Kelli ja Grey-Maria

Kuidas valida mida süüa?

-Tähtis pole mitte ainult toidust saadav energia hulk, vaid ka see, et energia tuleks õigetest toitainetest. Täiskasvanute tasakaalustatud menüüs annavad kogu saadavast energiast: 10–15% valgud, 25–30% rasvad, 55–60% süsivesikud. Igal toitainel on organismis täita oma vajalik roll. Näiteks piim ja piimasaadused sisaldavad rohkelt kaltsiumi ja valke, kuid neis on vähe rauda. Rauarikkamad on liha- ja kalatooted, kuid neis pole C-vitamiini jne.

Mida peaks korralik söögikord sisaldama?

-Iga päev süüa rukki(tera)leiba,rohkelt puu- ja köögivilju,midagi toidugrupist liha-kala-kana-muna ning piima ja/või piimatooteid hommikusöögiks.

Millised vitamiinid on olulised ja miks?

-Kõik toidud,ka vesi,annanvad energiat.Üks keskmine piimaga valmistatud kaerahelbepudruportsjon (nii ca 200g) annab umbes 200-350kcal energiat.

Kuidas on seotud toitumine ja haigused?

-Südame- ja veresoonkonnahaigused tabavad inimest peamiselt kahe protsessi – ateroskleroosi ja tromboosi – tulemusena.

Kuidas on seotud toit ja hügieen?

-Käsi tuleb pesta nii tihti, kui see on vajalik. Kätel on suur roll mikroorganismide ja haigusetekitajate kandmisel kiirestiriknevatele toitudele. Kätepesu vähendab kätel olevate mikroorganismide arvu ohutule tasemele. Käsi pestakse hoolikalt seebiga ning loputatakse sooja voolava vee all. Käed kuivatatakse täiesti kuivaks. Käsi tuleks alati pesta enne toidutegemist ja pärast järgmisi tegevusi: juuste, nina, suu või kõrvade puudutamine, söömine, suitsetamine, köhimine või nina nuuskamine, toidu pakendi eemaldamine, jäätmete eemaldamine, kätlemine, kokkupuude rahaga, kingade, põranda vm musta pinna puudutamine, tualeti kasutamine, lemmikloomadega tegelemine jm.

Mis on oluline sinuealiste toitumise puhul?

-Lapse esimesel eluaastal on vanemad väga hoolikad imikule sobiva toidu valikul. Mida suuremaks laps kasvab, seda rohkem unustatakse ära lihtsad tõed. Enamik lastest käivad lasteaias või koolis ning kodus ollakse vaid õhtuti ja nädala lõpus. Need toidukorrad peavad olema tervislike harjumuste kujundajateks. Vanemad saavad lastega koos olles arutada laste toidusoove ja neid suunata.