Keskaja käsitöölased

Elle Isabel Lindpere

Miks ma selle teema valisin?

Ma valisin erinevad käsitööametid, sest see tundus huvitav ja mulle meeldib uurida, kuidas elu oli vanasti ja võrrelda seda tänapäevaga.

Kullassepp

Kullassepp valmistas sõlgi, sõrmuseid, kaelavõrusid, peese ja teisigi ehteid. Oma ametiks pidid nad õppima 7 kuni 10 aastat. Pärast seda olid selli rännuaastad ja siis pidid nad sooritama meistritöö. Meitritööks pidid nad valmistama kiviga kuldsõrmuse, ühe hõbenõu ja graveeritud vapiga pitsati. Nad tegid väga peent tööd ja töötasid kallite materjalidega, selle pärast olid nad ka ühed kõige kõrgemalt hinnatumad käsitöölased keskajal.

Tinavalaja

Tinavalaja valmistas tinast kanne, pudeleid, kausse jne. Tsunfi proovitööks pidid nad valmistama tinast kannu, vaagna,pudeli ja nende valuvormid.

Kiviraidur

Kiviraidur valmistas trepiastmeid, kivist reljeefe, hauakirste, veskikive ja muid selliseid. Tsunfi proovitööks pidid nad valmistama tahutud aknapiilari, kätepesuvaagna ja väikese ukse, mis pidi sobima majja.

Rätsep

Rätsep valmistas riideesemeid: riideid, pitse, tikandeid jne. Keskajal muutusid riided väga oluliseks, need näitasid, kui jõukas ja väärikas sa oled. Näiteks ei võinud ilma majata rätsepmeistrid kanda isegi põlvpükse ega kapuutsi, mida peeti täisväärtusliku kodaniku tunnuseks. Kõige uhkemaid rõivaid võisid kanda rae ja suurgildi liikmed ja nende naised-lapsed.